krasno nad kysucou 003Jedno z najmladších miest sa nachádza na pomedzí Kysuckej vrchoviny a Javorníkov. Je takisto vstupnou bránou do Bystrickej doliny.

História

Pod menom Krásna sa obec spomína už v roku 1325. Rovnako ako ostatné kysucké obce, aj Krásno nad Kysucou patrilo panstvu Strečno. Štatút mesta získalo Krásno nad Kysucou 1. septembra 2001, označenie najmladšie mesto Slovenska malo až do roku 2016.

Pamiatky

 • Gotická Madona s dieťaťom
  Neskorogotická plastika z konca 15. storočia je od svojho rekonšturovania v rokoch 2009-2010 vystavená vo farskom kostole sv. Ondreja v Krásne nad Kysucou. Ide o jednu z najvzácnejších pamiatok z obdobia gotiky na Kysuciach. Jej autor je neznámy.
 • Maľba Jozefa Hanulu vo farskom kostole
  Maliar toto dielo vytvoril v roku 1927, jej témou je Hold svätcov národa slovenského a českého Kristovi Kráľovi. Je taktiež zaradená medzi kultúrne pamiatky.
 • Ranoklasicistická monštrancia
  Dielo od neznámeho autora bolo zhotovené na konci 18. storočia. Patrí medzi kultúrne pamiatky.
 • Kamenný most u Blažkov
  Výstavba mosta začala zrejme v roku 1831, dokončenie sa odhaduje v roku 1835. Išlo o obdobie kedy na území Krásna nad Kysucou pôsobili talianski stavitelia, ako jeden zo staviteľov sa uvádza aj Karlo Tarjano-Talian. Most je pri vstupe do Krásna nad Kysucou od Kysuckého Nového Mesta.
 • Železobetónový most cez rieku Bystrica
  Ide o jeden z najväčších dodnes zachovaných mostov v strednej Európe. Postavený bol v roku 1891, je na ňom osadená Socha Jána Nepomúckeho - patróna a ochrancu mostov.

Turistika

 • Bystrická cyklomagistrála
  V meste začína cyklotrasa vedúca po trati, ktorou v minulosti išla bývalá lesná úvraťová železnička. Trasa má dĺžku 20,279 km a vedie až do Novej Bystrice. V Krásne je i ďalší cyklochodník, ktorý zase vedie popri rieke Kysuca.
 • Turistické trasy
  V meste sú 4 trasy, ktoré majú dovedna 9,1 km, sú vytvorené dobrovoľníkmi. Medzi nimi je jedna trasa po červenej značke vedúca z Kotrčiny Lúčky do mesta Krásna nad Kysucou. Po zelenej značke vedú 2 trasy: od rázcestia v Krásne na Kalinový vrch, ďalšia vedie z Čadce-stanice do Nesluše. Cez mesto takisto prechádza trasa po modrej značke vedúca z Kýčery do Oščadnice-Lalík.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: