Kamenný most Krasno nad Kysucou u Blažky

Len málo miest sa môže pochváliť takýmto unikátnym kamenným mostom z prvej polovice 19. storočia.

kamenny most krasno04Podľa historických zdrojov z mesta Krásna nad Kysucou sa s výstavbou mosta sa s veľkou pravdepodobnosťou začalo v roku 1831 a dokončený bol pravdepodobne v roku 1835.


Pokiaľ prechádzate cez Krásno nad Kysucou v časti Blažkov, vôbec si nemusíte všimnúť po akom zaujímavom moste vedie cesta cez toto miesto.

Most je z pohľadu vodiča úplne nenápadný, no pokiaľ sa pri ňom zastavíte, či idete na bicykli, zaujme vás svojím prevedením a celkovým monumentálnym vzhľadom.
Len veľmi málo ľudí vie o tejto unikátnej pamiatke, ktorá dodnes slúži cestnej doprave a obyvateľom tejto časti mesta.

 

Most sa nachádza pri vstupe do Krásna od Kysuckého Nového Mesta a osady Za vodou, alebo z mesta smer Blažkov pri odbočke na Nižné Vane. Samotný most sa tiahne ponad malé, no svahmi prudké údolie Drozdovského potoka. Jeho výška 10 m, dĺžka 53,4 m. Radí sa medzi najväčší celokamenný most na Slovensku.

Masívny kamenný most s jedným malým no vysokým oblúkom v strede, spája brehy Drozdovského potoka. Most je postavený a kamene naskladané s nevídanou geometrickou presnosťou. V tom čase na území dnešného Krásna nad Kysucou pôsobili zruční talianski stavitelia, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou zapojili aj do stavby tohto monumentálneho kamenného mostu.

Koho zaujímajú technické parametere, most disponuje klenbou svetlosti 5.8 metra a výšky až vyše 9.4 metra.

Popri jeho výške je nezanedbateľná aj samotná dĺžka mostu, ktorá je cca 53,4 metra, čím zrejme prekonáva dĺžky všeobecne známych celo-kamenných mostov v Gelnici a Poltári a je tak pravdepodobne aj najdlhším na Slovensku.

Na moste sa nachádzajú aj klasické kamenné otvory slúžiace k odvodneniu mostovky, ktorá je medzi parapetmi široká 7.35 metra.Keď som tento most videla prvýkrát pred viacerými rokmi, v podstate som ho nevidela kvôli drevinám a vysokej tráve. Teraz aj vďaka informačným tabuliam sa dá most ľahko nájsť a získať o ňom základné informácie.
V čase mojej terajšej návštevy bola tráva a okolitý porast ešte malý a okolie upravené, tak sa nám otvoril krásny výhľad na toto premostenie. Bohužiaľ pri schádzaní dole prudkým svahom sme si nemohli moc pomôcť schodíkmi, ktoré sú už na dožitie. Keď som prešla popod most na druhú stranu, bohužiaľ ma nemilo prekvapilo smetisko, čo je ale vizitka miestnych obyvateľov.


Preto sme sa spýtali primátora mesta pána Jozefa Grapu, či pripravujú rekonštrukciu lávky a schodíkov a úpravu okolia na tomto zaujímavom mieste.

Jozef Grapa:

„Mesto Krásno nad Kysucou ako najstaršia obec na Horných Kysuciach, kde prvá písomná zmienka je z roku 1325, nemalo historicky podložené stavby, ktoré by mohli upútať návštevníkov mesta, preto sme v spolupráci s ďalšími ľuďmi hľadali a pátrali po niektorých historických objektoch. Vďaka zachovalým archívom sme natrafili na kamenný most u Blažkov, ktorý je jedným z tzv. župných mostov, ktoré boli postavené približne okolo roku 1831.

Vzhľadom na historickú vzácnosť toho mosta sme sa snažili okolie, ktoré bolo značne zarastené náletovými krovinami a most bol podstatne neviditeľný, upraviť a v spolupráci so súkromnými vlastníkmi lesov aj sprístupniť. Uvedomujeme si, že toto riešenie po drevenom chodníku nie je dlhodobé a značne rýchlo aj podlieha skaze, či už prírodnej alebo vandalizmu, preto pripravujeme nové riešenie sprístupnenia tohto mostu, ktoré však musia schváliť aj ďalšie inštitúcie, či už je to správca toku, vlastníci pozemkov a iné organizácie. Dúfam, že sa nám podarí čoskoro realizovať trvalejšie riešenie.“

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: