rakova kysuce 008Hornokysucká obec Raková je situovaná v údolí rieky Kysuca, konkrétne v lone Turzovskej vrchoviny. Časť jej územia leží na hranici s Českou republikou a sčasti do nej zasahuje i masív Moravskosliezskych Beskýd.

História

Raková rovnako ako ostatné kysucké obce patrila panstvám Budatín a Strečno. Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1620, kedy bola zaznamenaná na mape na južnej hranici Tešínskeho kniežatstva. Obec je známa ako rodisko významného slovenského dramatika a osobnosti slovenských dejín - Jána Palárika, na počesť ktorého sa každoročne koná prehliadka ochotníckyh divadiel Paláriková Raková.

Sakrálne pamiatky

 • Neogotický kostol Narodenia Panny Márie z roku 1874 
  Dominantou obce je neogotický kostol postavený na mieste pôvodného dreveného kostola. Výstavba prebiehala v rokoch 1870-1874, architektom kostola bol J. Zitka. Autorom oltárneho obrazu narodenia Panny Márie je J. B. Klementis, obraz vznikol v roku 1879.
 • Kostol sv. Cyrila a Metoda na Rakovej-Korcháni
  V areáli kostola postaveného v roku 1991 je mariánska Kalvária so siedmymi zastaveniami, obrazy jednotlivých zastavení sú vsadené do oporného múru za kostolom.

Pamätníky

 • Pamätná tabuľa Jána Palárika
  Tabuľa je umiestnená na stene súkromného obytného domu č. 266. Tento dom je postavený na mieste kde stál Palárikov rodný dom.
 • Pomník Jána Palárika
  Pomník nachádzajúci sa v ústredí obce postavil v roku 1940 Fraňo Štefunko.
 • Pomník padlým v I. a II. svetovej vojne
  Pomník bol postavený 2 roky po skončení II. svetovej vojny, teda v roku 1947. Na štvorcovom podstavci je umiestnená sakrálna plastika, na prednej strane je tabuľa s menami padlých z oboch vojen.

Turistika

Na území obce sa nachádza prírodná rezervácia Veľký Polom so zaujímavými skalnými útvarmi. Najväčší z týchto útvarov je v blízkosti moravsko-sliezskych hraníc a je nazvaný Medvedia skala. Pri nej je vystavaná kaplnka vysvätená sv. Hubertovi, ktorý bol patrónom poľovníkov. Trasa k Medvedej skale vedie z Rakovej-Korcháňa od autobusovej zastávky po modrej značke smerom na Veľký Polom.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: