Most na ceste 1/11 sa mal začať opravovať na jar tohto roka. Začiatok prác sa opäť posunul - zaujímali sme sa preto v akom stave je príprava opráv mosta.

Namiesto stavebného ruchu sa momentálne na moste v Radoli nedeje nič – žiadne opravy, ani len náznak, že by práce mohli onedlho začať. Po nekonečných odkladoch mali práce začať na jar 2022, no opäť sa odložili.

Proces rekonštrukcie sa zastavil. Podľa Slovenskej správy ciest bola zmluva o dielo podpísaná 14.3.2022, zhotoviteľ odovzdal stavenisko 17.3.2022. Dodávateľ Cestné stavby Liptovský Mikuláš napokon na stavbu nenastúpil, ako dôvod uviedol nárast cien materiálov a rozpad subdodávateľského reťazca v dôsledku vojny na Ukrajine.

Frekventovaný most

Denne prejde po ceste 1/11 a teda aj moste v Radoli cca 30 000 áut, a to vrátane ťažkých kamiónov. Križovatka v Radoli patrí medzi najvyťaženejšie dopravné uzly na Slovensku.

Dôvodom opráv mosta je jeho technický stav – je zaradený do kategórie 6, čo hovorí o veľmi zlom technickom stave. Pre predstavu – mosty v kategórii 7 sa už úplne uzatvárajú. Rekonštruovať sa mala horná a spodná stavba objektu a mali sa obnoviť jeho úžitkové a technické vlastnosti.

V akom stave je proces dnes?

V akom stave je príprava na opravu mosta v Radoli? Na otázku nám v júli 2022 odpovedala Katarína Kupková zo Slovenskej správy ciest: "Prebieha verejné obstarávanie. Momentálne sme v procese vyhodnocovania ponuky pred podpisom zmluvy."

Odpoveď naznačuje, že by sa mohlo začať stavať na konci tohto roka. Dá sa predpokladať, že v zimných mesiacoch sa práce nebudú môcť realizovať. Druhá fáza prác by teda pokračovala v jarných mesiacoch budúceho roka.

Slovenská správa ciest chcela rekonštrukciu zaplatiť z európskych peňazí, stavba preto mala byť hotová najneskôr do júna 2023. Pred začiatkom jarných prác bol odhad, že by oprava celkovo mala trvať cca 9 mesiacov.

Sme teda vo fáze, kedy je to skutočne hra s časom – nielen kvôli financiám, ale aj kvôli stavu mosta a problematickej situácii na ceste 1/11.

Stavba privádzača v KNM, oprava mosta v Kysuckom Lieskovci

V uplynulých mesiacoch začali dve významné stavebné práce - pri Kysuckom Novom Meste sa stavia privádzač, ktorý má za cieľ odľahčiť dopravu na ceste 1/11. Zároveň v júni začala rekonštrukcia mosta v Kysuckom Lieskovci, ktorá by mala trvať cca 5 mesiacov.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: Ľ. Jánoška, D3 pre Európu, J. Mozol

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: