semetesska tragedia Martin Turóci o tragédii, ktorá sa zapísala do dejín nášho regiónu.

Semetešská tragédia

Záver druhej svetovej vojny na Kysuciach bol mimoriadne rušným obdobím, ktoré okrem intenzívnych bojových aktivít sprevádzajúcich obsadzovanie nášho územia prinieslo i viacero tragických a nešťastných udalostí. Jedna z najhorších tragédií tohto obdobia v samom závere vojny zasiahla i malú usadlosť Semeteš patriacu k obci Vysoká nad Kysucou. Dňa 20. 04. 1945 tu došlo k najväčšiemu vojenskému masakru druhej svetovej vojny na Kysuciach.

V uvedený deň v skorých ranných hodinách prechádzali spomenutou osadou zo susednej obce Veľké Rovné smerom na Turzovku kolóny nemeckých jednotiek zloženej príslušníkov sovietskych národov. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o príslušníkov 14. SS divízie Galizien, prípadne vojakov z kozáckeho rgimentu 580. Ost-Reiter-Abteilung (Russ.), ktorí z horného Považia ustupovali na Moravu. Pri prechode osadou však jeden z vojakov stúpil na nastraženú mínu, ktorú na ceste nastražili neznámi partizáni. Výbuch zabil dvoch vojakov a koňa.

Preživší vojaci následne rozpútali inferno. Za smrť svojich druhov sa rozhodli pomstiť na civilnom obyvateľstve. Rozbehli sa po okolitých domoch, z ktorých ešte rozospatých v nočných úboroch vyviedli všetkých obyvateľov. Mnohých dokonca vytiahli z postelí. Na mieste zhromaždili 22 miestnych mužov vo veku od 16 do 45 rokov, ktorí sa nachádzali doma a následne ich domy vypálili. Popolom ľahlo celé ústredie osady.

Na príkaz nemeckého veliteľstva v Turzovke zhromaždených obyvateľov vyviedli za osadu, kde ich postavili do radu a spustili na nich paľbu z guľometu, na zemi ležiacich mužov potom ešte dorážali zblízka ranou z pištole. Popravu prežil iba jediný občan Štefan Cipár, ktorého guľometná dávka iba ľahko zranila, pričom streľba z pištole nezasiahla nijaký dôležitý orgán.
semetesska tragediaIdentifikácia obetí semetešského masakra krátko po tragédii

autor: Mgr. Martin Turóci, PhD.
foto: autor, obec Vysoká nad Kysucou

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: