radola most rekonstrukciaO zlom stave mosta hovorí jeho zaradenie do kategórie 6, čo znamená “veľmi zlý”.

Zmluva o dielo na rekonštrukciu mosta v Radoli je podpísaná Slovenskou správou ciest. Na jednej strane to znamená potvrdenie rekonštrukčných prác, na druhej strane budú vodiči musieť rátať s ďalšími zdržaniami na ceste 1/11.

Most je zaradený do kategórie 6 - znamená to, že je zo stavebno-technického hľadiska vo veľmi zlom stave. Rekonštrukcie je teda nevyhnutná, mala by trvať cca 9 mesiacov (podľa Jozefa Mozola, poradcu ministra dopravy pre región Kysuce), počas ktorých sa majú vymeniť najmä nosníky. Termín začiatku rekonštrukcie zatiaľ nie je známy.

radola most rekonstrukcia v

Jozef Mozol dnes 15.3. povedal: "Na Kysuciach sa konečne začína výstavba. Mojou výzvou z pozície poradcu ministra je zabezpečiť čo najlepšiu koordináciu medzi rozbiehajúcimi sa stavbami diaľničného privádzača v Kysuckom Novom Meste a rekonštrukcie mosta v Radoli tak, aby vodiči čo najmenej pocítili dopravne obmedzenia počas výstavby a v čo najkratšom čase mohli využívať nové cesty. KYSUCE SI TO ZASLÚŽIA!  O presnom začiatku rekonštrukcie vás budem čoskoro informovať."

Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda taktiež dnes povedal, že práce na moste konečne začínajú, no pripomína, že nás čakajú "kolónové popoludnia".

Aká bude doprava počas rekonštrukcie?

Situácia na ceste 1/11 bude náročná. Už teraz sú kolóny každodennou realitou, rekonštrukcia mosta prinesie ďalšie zdržania na cestách

Situácii by mohla pomôcť dočasná cesta ktorá by spájala Ochodnicu, Kysucký Lieskovec a Kysucké Nové Mesto. Na stretnutí, ktoré sa konalo pri príležitosti otvorenia témy dočasnej cesty pripomenul Ľubomír Jánoška, iniciátor stretnutia (rokoval za VÚC Žilina), že diaľnica na Kysuciach nebude dostavaná skôr ako v roku 2030. Akékoľvek čiastkové opatrenie bude potrebné na zmiernenie kolón, hlavne v dopravných špičkách. Toto je však dlhodobejší proces a dá sa predpokladať, že v prípade opravy mosta v Radoli takýto návrh riešenia nebude reálny, keďže rekonštrukcia mosta môže nastať už čoskoro.

V januári 2022 sa začalo už aj s prácami na výstavbu diaľničného privádzača v KNM. Práce na moste v Radoli teda budú prebiehať zarovno s výstavbou privádzača. Ten by mal byť hotový do roku 2023.

Okrem mosta v Radoli by sa tento rok mal rekonštruovať aj most v Kysuckom Lieskovci. Prečítajte si viac o ďalších plánoch na ceste 1/11.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: J. Mozol, D3 pre Európu

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: