ochodnica knmNedávno sme zverejnili informáciu, že kysuckí starostovia sa snažia riešiť každodenné kolóny. Aj keď nemajú veľa možností (výstavbu diaľníc ma v rukách hlavne Ministerstvo dopravy a NDS), črtá sa aspoň čiastkové riešenie, ktoré by mohlo byť nápomocné na najbližšie roky, ktoré budú pre dopravu na Kysuciach kritické.

Takýmto riešením je možná dočasná cesta ktorá by spájala Ochodnicu, Kysucký Lieskovec a Kysucké Nové Mesto. Rokovaniu, ktoré prebehlo v stredu predchádzalo predošlé, ktoré sa konalo v Krásne nad Kysucou.

Spojnica Ochodnica – Kysucký Lieskovec – Kysucké Nové Mesto

Na túto tému bolo starostom obce Ochodnica Radoslavom Ďuroškom zorganizované stretnutie. Prítomní boli primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda, primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, starostovia Kysuckého Lieskovca Milan Králik a starostka obce Dunajov Milada Chlastáková. Na stretnutí bol prítomný aj Ľubomír Jánoška a zástupca Schaeffler Kysuce Daniel Mičica a Dušan Mičian, poslanec VÚC Žilina.

ochodnica knm privadzacVýstavba privádzača Kysucké Nové Mesto

foto stretnutie primatori sĽubomír Jánoška, iniciátor stretnutia (rokoval za VÚC Žilina) na začiatok pripomenul, že diaľnica na Kysuciach nebude dostavaná skôr ako v roku 2030. Pripomenul, že tento rok sa začne s opravami mostov v Radoli a Kysuckom Lieskovci, takže očakávame ďalšie zhoršenie dopravnej situácie. Most v Radoli sa má stavať cca 8 mesiacov a je potrebné urobiť akékoľvek čiastkové opatrenie na zmiernenie kolón, hlavne v dopravných špičkách.

Opravou mosta v Radoli so semaforom pri Skalke sa hlavná cesta 1/11 môže stať nepoužiteľná.

ochodnica knm mapaPrimátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa spomenul, že je z celej situácie rozladený. Podľa jeho slov minulý minister „tlačil“ výstavbu diaľníc na juh Slovenska a zdá sa, že súčasný zasa začína smerovať výstavbu viac na východ. Kysucká diaľnica, ktorá je prioritná pre celé Slovensko sa zasa posúva v čase, tentokrát je nový termín dostavby 2030.

Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda potvrdil, že je za dočasné prepojenie mesta s Ochodnicou.

V návrhoch riešenia sa našla zhoda

Prítomní sa zhodli, že najlepším riešením by bola urýchlená výstavba plánovanej obslužnej cesty, ktorá sa má vybudovať pre budúcu výstavbu D3 v tejto lokalite. Preto budú žiadať NDS aby v čo najkratšom čase túto obslužnú cestu vybudovali a dali do dočasného užívania osobným automobilom najmä počas dopravných špičiek. Obslužná cesta má ísť mimo časť „Lipky“. Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda tiež spomenul, že mesto sa bude snažiť aspoň čiastočne opraviť aj existujúcu cestu, ktorá je určená miestnym a cyklistom, pretože akýkoľvek iný spôsob dopravy bude v najbližšej dobe pomocou.

Ľubomír Jánoška zhrnul stretnutie na tému záchrany dopravy v tejto lokalite pre najbližšie mesiace následovne:

1. Obslužná komunikácia NDS do doby výstavby D3

 „Jedinou schodnou alternatívou je vybudovať v predstihu novú komunikáciu po pozemkoch NDS. Túto obslužnú komunikáciu plánuje vybudovať NDS ako stavebnú cestu. Existuje možnosť použiť ju do doby výstavby diaľnice D3(2026). Myšlienka už bola predstavená ministrovi dopravy v 12/2021 a na rokovaní predsedníčky VÚC s predsedom predstavenstva NDS 2/2022.

Mesto KNM vyvolá rokovanie s NDS a Ministerstvo dopravy k riešeniu tejto komunikácie. Obslužná cesta po pozemkoch NDS je však dlhodobejší proces, nedá sa počítať, že sa bude dať použiť počas výstavby mostu v Radoli (cca1-2 roky)“

2. Železničná a integrovaná doprava

Viac o téme integrovanej dopravy u nás

 3. Cyklokoridor

„Cyklokoridor je potrebný, je nutné ihneď poopravovať starú cestu cez Škorčie, aby k železnici existovala aj alternatíva pre cyklodopravu.“

 Na stretnutí boli prejednané aj témy: Starosta Ochodnice upozornil na neriešené parkoviská pri železničnej stanici a taktiež bolo prejednané ďalšie varianty prepojenia.

knm kysuce ochodnica01

Akékoľvek riešenie je potrebné

Starostovia, zamestnávatelia Kysúc potvrdili, že budú naďalej hľadať akékoľvek riešenia, ktoré by mohli aspoň čiastočne zľahčiť pracujúcim a všetkým občanom dopravu. Samozrejme najlepší liek by bola okamžitá dostavba diaľnice na Kysuciach. Tá sa momentálne posúva o ďalšie roky. Je dobré, že sa snažia situáciu riešiť starostovia a aktivisti, ale konečne by mohol prísť s iniciatívou aj štát, lebo inak si budú naši občania oprávnene myslieť, že sú zasa odsunutí na druhú koľaj.

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: