d3 dialnicaNa nový harmonogram výstavby cestnej infraštruktúry reagovali aj kysuckí predstavitelia samospráv.

Minulý mesiac sme zverejnili článok Zahrávanie sa s ohňom. Výstavba kysuckej diaľnice sa posúva na posledný možný termín. Nový harmonogram spomína začiatok dostavby D3 na Kysuciach termín rok 2027. Hotová má byť do konca roku 2030. Ide teda o ďalší odsun. Na tento fakt reagovali aj kysuckí predstavitelia samospráv:

Marián Mihalda, primátor mesta Kysucké Nové Mesto

„Fakt, že výstavba diaľnice D3 sa posúva, vieme od tajomníka ministerstva dopravy už takmer tri mesiace. Zo situácie sme znepokojení, a veríme, že voči všetkým, ktorí majú na svedomí prepadnutú štúdiu dopadu vplyvu na životné prostredie, budú vyvodené osobné dôsledky. Nech to však hodnotíme akokoľvek, nič to nezmení na výsledku a finálne rozhodnutia nemáme v rukách my. Pre nás je diaľnica D3 maximálnou prioritou, a veríme, že aj pre ministerstvo dopravy. Nám ostáva to čo doteraz - neustále deklarovať maximálnu pripravenosť a súčinnosť pri aktivitách spojených s výstavbou. Našu pripravenosť a naliehavosť potreby výstavby opakujeme a zdôrazňujeme stále, viac bohužiaľ, nemáme v právomoci a kompetenciách.“

Juraj Hlavatý, starosta obce Zborov nad Bystricou

„Informáciu o predložení materiálu na rokovanie vlády dňa 16.02. 2022, ktorý sa týka aktualizácie harmonogramu výstavby D3 Žilina – Čadca, vnímam veľmi znepokojivo. V tomto návrhu je úsek diaľnice medzi Čadcou a Žilinou rozdelený do troch etáp. Celoslovenskou prioritou č. 3 je prvý úsek Žilina Brodno – Kysucké Nové Mesto, kde je naplánované financovanie výstavby až do roku 2030 a to sa opakuje aj pri druhom úseku Oščadnica – Čadca Bukov, ktorý je celoslovenskou prioritou vlády č. 4. Na 8. priečku celoslovenskej priority vlády sa dostal posledný tretí úsek D3 Kysucké Nové Mesto – Oščadnica a jeho výstavba je plánovaná taktiež do roku 2030.

Informácia, že ani táto vláda nezačne s reálnymi stavebnými prácami na výstavbe diaľnice vyvoláva opodstatnený hnev, pretože v roku 2024 sú naplánované parlamentné voľby a nevieme predpokladať, či záväzky budú dodržiavať aj nasledovatelia, ktorí môžu opätovne aktualizovať harmonogram. Viem, že takáto stavba si vyžaduje mnohé úskalia, ktoré sú spojené s právnym poriadkom a zákonmi Slovenska, ale predsa vláda spoločne s parlamentom majú nástroj v rukách, ak im bránia v zrýchlení výstavby legislatívne rámce, majú možnosť ich zmeniť. To platí a platilo pre všetky vlády, ktoré tak doposiaľ neurobili a nezjednodušili proces výstavby infraštruktúry v Slovenskej republiky. “Pretože kde niet cesty, tam niet života”.

kolony september kysuce2

Na stretnutí starostov kde starostovia riešili možné dočasné prepojenie obcí Ochodnica, Kysucký Lieskovec a Kysucké Nové Mesto, Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa spomenul:

„Som z celej situácie rozladený. Minulý minister „tlačil“ výstavbu diaľníc na juh Slovenska a zdá sa, že súčasný zasa začína smerovať výstavbu viac na východ. Kysucká diaľnica, ktorá je prioritná pre celé Slovensko sa zasa posúva v čase, tentokrát je nový termín dostavby 2030.“

Ľubomír Jánoška, iniciatíva D3 pre Európu, poradca pre dopravu VÚC Žilina:

„Vláda na svojom zasadnutí 23.2.2022 schválila harmonogram výstavby dopravnej infraštruktúry. Zámerne nepoužívam harmonogram priorít.

Harmonogram obsahuje plánovanie rozostavaných diaľnic a ciest. Tu je množstvo úsekov, najznámejší je tunel Višňové. Dôležité je spustenie “pripravených” úsekov,hlavne na východe Slovenska R2,R4...a križovatka D1/D4 v Bratislave.
Súčasťou je aj “mostný a cestný program”na celom Slovensku. To je dôležité, ale rozbíja to priority. Priority, ktoré sú najdôležitejšie, sú poslednou kolónkou harmonogramu. Obrazne aj skutočne. Prioritné úseky diaľnice D3 sú priority iba prípravy, to je potrebné zdôrazniť. Ani po 25. rokoch sa D3 nezaradila do výstavby a v harmonograme je naplánovaná na obdobie 2027-30. Kysuce čaká kolaps dopravy. Kolaps dopravy hlavne v území Kysúc bez možnosti obchádzkovej trasy a bez možnosti využitia vlakovej dopravy.

Riešenie tohto územia bude patriť k najväčším výzvam regiónu.

Autor: redakcia
foto: NDS

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: