knmO tom, že po dobudovaní úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Čadca sa problém presunie na križovatku Kysucké Nové Mesto sa hovorilo už veľa. Na naše otázky nám odpovedal aj starosta dotknutej obce Radoľa Anton Tkáčik.

V októbri 2020 sa konalo rokovanie o premostení v Radoli. Na rokovaní sa zúčastnil aj starosta obce Radole Anton Tkáčik, ktorý nám odpovedal ako vidí situáciu na Dolných Kysuciach.

Ako hodnotíte výsledky rokovania?

Pre Dolné Kysuce je aktuálny výsledok pozitívny. Navrhované premostenie bolo riešením na úkor obyvateľov Dolných Kysúc. Analýza VÚD de facto potvrdila obavy Združenia mesta a obcí Dolných Kysúc, že premostenie by malo negatívny vplyv na bezpečnosť dopravy na trinástich križovatkách s cestou I/11 na Dolných Kysuciach. Vedenie NDS potvrdilo našu ďalšiu obavu a to, že stavba premostenia by automaticky znamenala ďalší odklad realizácie D3.

Je pravda, že platnosť EIA pre úsek D3 na Kysuciach vypršala?

Táto informácia nie je žiadnym tajomstvom už niekoľko mesiacov. Vzhľadom na to, že nejde o žiadne zmeny stavby iba o posun realizácie stavby v čase, tak by EIA mohla byť bez obštrukcií aktivistov zvládnuteľná za jeden až dva roky a nemuselo by to znamenať narušenie prípravných procesov stavby diaľnice D3.

krizovatka knm

Kedy predpokladáte dobudovanie D3 na Kysuciach?

Minimálne o rok skôr, ako by to bolo keby sa realizoval nešťastný nápad s premostením. NDS teraz uvádza termín 2026, vzhľadom na to, ako aktívne súčasne vedenie NDS aj rezortu dopravy pracuje na príprave tohto relatívne krátkeho úseku, by to mohlo byť aj reálne. Za najdôležitejšie však považujem, aby sa reálne začalo stavať ešte v tomto volebnom období.

Aký je podľa vás možný dopad na obyvateľov a tranzit do ukončenia plánovanej výstavby?

My veľmi dobre vieme, aké má preťažená cesta I/11 dopady na nás už dnes a vieme aj to, že keď pribudne ďalší tranzit, bude to ešte horšie. Obyvatelia z Horných Kysúc budú pravdepodobne tento úsek v exponovaných časoch obchádzať cez Semeteš, Makov alebo Lutiše. Kamióny na ceste ešte pribudnú. Prvá drobná úľava pre región môže nastať po dokončení privádzača do priemyselnej zóny v Kysuckom Novom Meste.

Prečítajte si aj:

autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: