kolony september kysuceTento týždeň si Kysučania, vodiči a cestujúci na ceste Čadca – Žilina užili týždeň, ktorý by sa dal označiť ako bláznivý.

V pondelok ráno sa stala nehoda, kde sa na moste v Krásne nad Kysucou zrazilo nákladné auto s osobným. Kysučania si následne vystáli dlhé desiatky minút v kolónach. V priebehu týždňa sa stali v úseku Čadca – Žilina ďalšie nehody. Jedna nehoda a spomalenie dopravy môže mať za následok inú. Ďalším dôvodom zdržania je oprava cesty 1/11 medzi Kysuckým Novým Mestom a Krásnom.

Ako je to možné, že tak relatívne malé dopravné obmedzenie môže spôsobiť takéto zdržanie?

Príčiny môžu byť rôzne a to nie len samotným spomalením spôsobené opravou, ale aj zvýšeným počtom kamiónov, keďže po prázdninách sa rozbieha výroba vo všetkých oblastiach priemyslu.

Alarmujúci stav z tohto týždňa vyvoláva nasledovné otázky

Otázka č. 1: Čo sa stane s dopravou na Kysuciach, keď sa začne s nevyhnutná kritická oprava mostu v Radoli?

Otázka č. 2: Čo sa stane s dopravou na Kysuciach, keď sa konečne začne reálne s dostavbou diaľnice D3? Robia sa plány na odľahčenie dopravy?

Otázka č. 3: Čo sa stane, keď Poliaci dokončia rýchlostnú cestu S1 v smere na Skalité a k tomu zároveň v Českej Republike dokončia obchvat Třínca a Frýdku Místku (predpoklad rok 2023)? O koľko predpokladáte, že sa zvýši dopravná záťaž na Kysuciach?

Otázky zasielame ministerstvu dopravy, Slovenskej správe ciest a Národnej diaľničnej spoločnosti. Ak nám prídu odpovede, radi ich zverejníme.

kolony september kysuce2

Diaľnica bude. Už v roku 2026, 2027, 2028 ….

Čo nám, obyvateľom Kysúc v tejto chvíli ostáva? O probléme dopravy na Kysuciach so rozpráva desiatky rokov. Po toľkých rokoch nie je možné akceptovať výhovorky, že za to môže tá alebo iná vláda. Každá z nich mala možnosť problém vyriešiť komplexne. Áno mnoho sa urobilo, ale problémy sa vždy riešia len čiastkovo. Subjektívne musíme len konštatovať, že všade vo svete sa budujú diaľnice, len u nás sa budujú úseky diaľníc. (v závislosti kto je aktuálne pri kormidle.) Je takýto prístup efektívny?

Čo na záver? Kysučania si užili šialený týždeň v kolónach. Držte si však klobúky – najbližšie roky bude aj horšie. Čaká nás všetkých ešte poriadna jazda! Jednotka, dvojka, spojka, brzda, jednotka…

Súvisiace články:

Autor: redakcia
Foto: Polícia SR, NDS

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: