dostavba d3 kysuce 05Veci sa nedejú len tak. Pozrite si, ktorých 10 krokov viedlo k harmonogramu D3.

Minulý týždeň sme vás informovali o rozhodnutí ministerstva dopravy pod vedením A. Doležala dobudovať diaľnicu D3 na Kysuciach. Potešujúcou správou je, že sa dobudovanie zaradilo medzi najvyššie priority. Samotná výstavba vzhľadom na (ne)pripravenosť projektov pravdepodobne nezačne tento rok - výnimkou môže byť diaľničný privádzač v Kysuckom Novom Meste.

Čo všetko tomu predchádzalo?

Je dobré si pripomenúť čo takýmto rozhodnutiam predchádza. Na začiatku bolo rozhodnutie vybudovať medzinárodný cestný koridor cez Kysuce. Toto všetko začalo v 90. rokoch a spomedzi kysuckých regionálnych politikov treba poďakovať Jozefovi Grapovi za angažovanie.

Ďalší príbeh budovania D3 poznáte - začala sa budovať diaľnica na Skalitom, ktorá bola neskôr pozastavená, potom sa budoval tunel Horelica. Po niekoľkých rokoch sa znovu obnovila výstavba diaľničného úseku Skalité - Svrčinovec a po ďalších rokoch konečne dlhoočakávaný úsek Svrčinovec - Čadca, Bukov.

Iniciatíva D3 pre Európu

Pre minulého ministra dopravy Á. Érseka však nebola D3 na Kysuciach prioritou takže k slovu prišli mnohé protesty. Vznikla iniciatíva D3 pre Kysuce, neskôr sa premenovala na D3 pre Európu. Okrem protestov členovia petičného výboru (Ľubomír Jánoška, Matej Fabšík, Jozef Grapa a ďalší) uskutočnili množstvo užitočnej práce: pripravili štúdie, podklady pre médiá, boli na stretnutiach s NDS, VÚC, ministerstvom, vládou, zástupcami EU a ambasád.

Myslíme si, že sa im patrí poďakovať: ďakujeme p. Jánoškovi, p. Fabšíkovi, p. Grapovi a celému petičnému výboru D3 pre Európu, ktorý podporili aj mnohí starostovia a primátori kysuckých miest a obcí. Kysučania sú radi, že nový minister deklaroval a pochopil význam dobudovania medzinárodných cestných koridorov a tým aj D3 na Kysuciach a zaradil výstavbu na najvyššie priority. Ďakujeme.

10 krokov k harmonogramu D3

1/ Prvotný impulz

dostavba d3 kysuce 00

dostavba d3 kysuce 01


2/ Vznik aktivity D3 pre Kysuce. Združenie podnikateľov Kysúc, primátori, ZMOS Kysúc

dostavba d3 kysuce 02


3/ Petícia 20 000 obyvateľov Kysúc

 dostavba d3 kysuce 003


4/ Blokády cesty 1/11 Povina, Lieskovec, Budatínska Lehota

dostavba d3 kysuce 04

dostavba d3 kysuce 004

dostavba d3 kysuce 03

5/ Kamiónový protest Bratislava Európska komisia a ambasády

dostavba d3 kysuce 05


6/ Zmena filozofie z D3 pre Kysuce na D3 pre Európu

dostavba d3 kysuce 06


7/ Projekt “Pripojenie slovenských diaľnic k diaľničnej sieti Európy”

dostavba d3 kysuce 07


8/ Návšteva županky p. Jurinovej a Ľubomíra Jánošku u ministra dopravy p. Doležala prvý týždeň po jeho nástupe. D3 vysvetlená do detailu. Dôležité stretnutie.

dostavba d3 kysuce 08


9/ Veľké rokovanie na ministerstve financií - Útvar hodnota za peniaze. P. Jurinová a p. Tisoňová (VÚC), prof. Čelko (Žilinská univerzita), p. Grapa, p. Fabšík a p. Jánoška (D3 pre Európu)

dostavba d3 kysuce 09

dostavba d3 kysuce 9a


10/ Dvojhodinové pracovné stretnutie “pri mape Európy” u premiéra SR, dnešného ministra financií p. Matoviča. Úrad vlády - p. Matovič, p. Marosz, p. Kubáček, VUC - p. Jurinová, p. Jánoška, INEKO - p. Kovalčík

dostavba d3 kysuce 10

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: Ľ. Jánoška

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: