buldozer dialnica d3Dnes 12.5.2021 minister dopravy Andrej Doležal predstavil časový harmonogram výstavby ciest, ktorý zahŕňa aj D3 na Kysuciach.

Na výsledok rokovania vlády, kde mal minister dopravy Andrej Doležal predstaviť dlho očakávaný harmonogram dostavby diaľníc na Slovensku sme čakali už 28. apríla 2021. Harmonogram predstavil A. Doležal dnes 12.5.2021 a môžeme potvrdiť, že diaľnica D3 na Kysuciach je zaradená medzi tromi najakútnejšími potrebami budovania cestnej infraštruktúry. D3 na Kysuciach je tak na najvyšších miestach v prioritách výstavby.

Dôležitý krok k ukončeniu výstavby D3

Primátor Krásna Jozef Grapa:

"Schválenie harmonogramu je ďalší dôležitý krok k plánovanému dokončeniu výstavby diaľnice na Kysuciach. Potešila ma aj informácia o rozhodnutí návrhu na navýšenie kohézneho fondu v Operačnom programe doprava a táto alokácia bola zaslaná do Bruselu. Toto plánované navýšenie by bolo schopné vyfinancovať všetky úseky D3 na Kysuciach.

d3 pre europu logoDnešné schválenie harmonogramu potvrdilo toto úsilie nás a celého petičného výboru. Zvlášť je to potešujúca správa v súvislosti s dátumom, keď sme si v týchto dňoch pripomenuli 25 výročie výstavby D3 na Kysuciach. Pred 25 rokmi to bola priorita a dnes konečne po 25 rokoch je táto diaľnica prioritou znova."

Schválený dokument podrobnejšie

Podľa uvedeného dokumentu by sa mala stavať D3 v celosti, čo znamená zároveň úseky Oščadnica - Kysucké Nové Mesto a Kysucké Nové Mesto - Brodno.

Dokument sa bude pravidelne aktualizovať na základe plnenia cieľov a v prípade zistenia nových skutočností. Tieto skutočnosti budú podľa ministerstva výsledkom detailnejšieho skúmania projektov a rovnako aj možnosti rozpočtu verejnej správy na príslušné rozpočtové obdobie.

dialnica d3 01

Prvou stavbou bude privádzač v KNM

Z dokumentu sa dá vyčítať, že prvou realizovanou stavbou bude privádzač, s výstavbou by sa mohlo začať už tento rok. Hotový by mal byť zhruba o dva roky.

Úseky na Kysuciach sú v rámci kraja kľúčové 

O zverejnení harmonogramu hovorí aj Ľubomír Jánoška, poradca VÚC pre mobilitu: "Spolu s harmonogramom je zverejnená aj príloha k predloženému materiálu, v ktorej môžeme vidieť, že do prvej desiatky plánovanej prioritizácie sa dostali až štyri diaľničné úseky na území nášho kraja."

Ide o nasledové úseky:
1. úsek diaľnice D3 Žilina-Brodno – Kysucké Nové Mesto (priorita č.3)
2. úsek diaľnice D3 Oščadnica - Čadca Bukov, 2. Profil (priorita č.4)
3. úsek diaľnice D1 Turany – Hubová (priorita č.7)
4. úsek diaľnice D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica (priorita č. 8)

„Vďaka neschopnosti predošlých vlád Slovensko do dnešného dňa nemá dobudované strategické časti diaľnic D1 a D3. Ľudia v našom kraji zažívajú dennodenne dopravné peklo na Kysuciach, pod Strečnom alebo pri Ružomberku. Som rada, že súčasná vláda vníma priority cestnej dopravy v našom kraji. Je dôležité podotknúť, že dostavba spomínaných úsekov je prínosom nielen pre náš kraj, ale pre celé Slovensko,“ hovorí predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. 

Ľubomír Jánoška zhodnotil zverejnenie harmonogramu jednou vetou: "Naša práca mala zmysel."

dialnica d3 02

Kedy má byť diaľnica hotová?

Z dokumentu, ktoré predložilo ministerstvo sa dá vyčítať, že by diaľnica D3 na Kysuciach mala byť hotová v roku 2027.

Región Kysuce čaká jedna veľká výzva. Veríme, že sa o niekoľko rokov prevezieme po kysuckej diaľnici konečne v celosti.

autor: redakcia
foto: NDS, pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: