d3 dostavba terminMinister Andrej Doležal mal dnes predstaviť harmonogram výstavby.

16. septembra 2020 Kysučania očakávali predloženie plánu priorít budovania diaľníc na Slovensku. Minister dopravy Andrej Doležal považuje tento dokument za dôležitý, pretože cieľom dokumentu je konečne nastaviť míľniky dobudovania diaľničnej a cestnej siete na Slovensku. V minulosti sa často stavalo na základe aktuálnych politických požiadaviek. Dôkazom toho je presun výstavby na južné Slovensko počas ministrovania Árpáda Érseka, aj keď treba povedať, že sa za jeho pôsobenia konečne rozbehlo budovanie diaľničného obchvatu Čadce a Svrčinovca, na ktorý sme čakali roky.

Mnohí ale upozorňovali, že vyriešením jedného dlhodobého problému sa problém ešte viac presunie na Dolné Kysuce, kde je najproblémovejším úsekom križovatka v Radoli, resp. Kysucké Nové Mesto. Tieto obavy sa napĺňajú, aj keď v posledných mesiacoch zvládaniu situácie paradoxne pomáha epidémia koronavírusu, keďže je znížena mobilita a aj ekonomika nejde na maximum. Kysučania aj tak zažívajú každodenné kolóny a ak dôjde k dobudovaniu S1 v Poľsku, tento problém sa ešte zväčší. Hľadajú sa síce čiastkové riešenia, ale tie zásadne neovplyvnia preťaženie cesty 1/11 a s tým súvisiace kolóny.

knm krizovatka

Kysuce na najvyšších priečkach priorít budovania diaľníc

16. septembra 2020 minister predložil plán prioritizácie a Kysuce sa ocitli na najvyšších priečkach dôležitosti. Pre Kysučanov výborná správa, ktorá má svoje ALE:

1. Minister Doležal neskôr oznámil, že Kysuce sú naozaj prioritou, ale po minulom vedení našiel úseky veľmi nepripravené na okamžitú výstavbu. O situácii sme vás informovali článkom Diaľnica na Kysuciach - kostlivci vychádzajú zo skrine!

2. Prioritizácia je dôležitá, ale všetci čakáme na konkrétny plán výstavby dobudovania D3 na Kysuciach. Prvé informácie naznačujú, že diaľničný privádzač do Kysuckého Nového Mesta by sa mohol začať stavať pomerne skoro (už koncom tohoto roku), ale vzhľadom na nepripravenosť úsekov by sa prvé práce na samotnej D3 mali začať v roku 2023.

dialnica d3 kysuce 1

Termíny sa dnes nedozvieme

Dnes 28.4.2021 sme čakali na konkrétny plán výstavby, správa dňa však je: minister stiahol z rokovania vlády plán výstavby (časový harmonogram) diaľníc.

Podľa našich informácií je dôvodom to, že sa termíny výstavby mnohých úsekov v iných častiach Slovenska dostali až napríklad po roku 2028. Termíny mali vychádzať z finančných možností Slovenska.

Inak povedané: chceme viac ako si môžeme finančne dovoliť. Minister dopravy Andrej Doležal teda bude ďalej hľadať možnosti navýšenia rozpočtu, čím by mohol zaradiť do skoršej výstavby viac úsekov. Pre nás to však znamená, že vám ani dnes nepovieme konkrétny termíny dostavby D3 na Kysuciach.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: redakcia, NDS

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: