testovanie korona1Celoplošný skríning obyvateľstva prebieha od 18.1.2021 do dnes 26.1.2021. Od zajtra budú sprísnené opatrenia, bude potrebné sa preukazovať negatívnym výsledkom testu.

Počas víkendu samosprávy otvorili viacero odberných miest, keďže sa očakával vyšší záujem o testovanie. Výsledky boli prekvapujúce, väčšina miest a obcí na Kysuciach hlásila nízku mieru pozitivity u testovaných osôb. K týmto testom však treba prirátať aj testy, ktoré sa robili počas týždňa na MOM v daných okresoch.

Dolné Kysuce nesúhlasia so zverejnenými výsledkami - pozitivita 2,6%?

Preto všetkých celkom prekvapil zverejnený výsledok konkrétne okresu Kysucké Nové Mesto.

"Nerozumiem odkiaľ sa berú percentá pozitívnych, ale už som dal podnet na preverenie zverejnených informácií. Testovanie, ktoré nám bolo dané príkazom sme si sami zorganizovali, ale aj dohliadli. Tu nám vyšlo za tri dni, pri počte otestovaných 5539 obyvateľov 0,61%," uvádza na margo zverejnených dát primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

Ak si pozrieme aj počet vykonaných testov, vôbec to nesúhlasí s počtami skutočne urobených testov počas víkendu, takže sa predpokladá, že v tejto zverejnenej štatistike stále neboli započítané. Podľa slov primátora a starostov nekorešpondujú s výsledkami, ktoré zaznamenali počas víkendu na odberných miestach.

"Komunikoval som so starostami obcí, skoro všetci až na jednu výnimku boli na percentách nižšie ako mesto. Taktiež som v spojení s riaditeľom firmy Schaffler, no i tam sa nevyšplhalo percento cez víkend nad 1%.
Nie je predsa matematicky možné, aby nám MOM-ka na poliklinike takto vysoko navýšila priemer. Ako som napísal, dal som podnet na preverenie a budeme sa pýtať, čo sú toto za čísla," dodáva na záver.

Pozitivita AG testov % - Údaje za obdobie od 18.01.2021 do 25.01.2021

 

 knm test    cadca test

 

  Pozitivita Poz. testy Neg. testy Testy spolu
Kysucké Nové Mesto 2.60% 46 1723 1769
Čadca 0.69% 228 32877 33105

Dáta zverejnil Inštitút zdravotných analýz. 

Definitívne výsledky budú až v piatok 29.1.

Inštitút zdravotných analýz neskôr upresnil, že tieto výsledky zatiaľ nie sú oficiálne a niektoré výsledky môžu byť skreslené. Oficiálne výsledky zverejní minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii v piatok 29. januára.

Na nepresnosť čísiel reagoval aj šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, ktorý napísal, že zverejnené dáta nie sú kompletné a vysvetlil aj prečo: "V štatistike nie sú zahrnuté dáta z miest zriadených samosprávami. Dáta, ktoré zverejňujú primátori, starostovia či župani sa preto v niektorých okresoch líšia. Ministerstvo ich dopĺňa postupne. Obce a mestá zriadili mnohé mimoriadne odberné miesta, z ktorých sa dáta hlásia na Ministerstvo vnútra, ktoré ich spracuje. Ide o milióny testov, ktoré v dennom hlásení ministerstva zdravotníctva nefigurujú.

Sprísnené opatrenia

Zákaz vychádzania vláda predĺžila do 7. februára. Od 27. januára do 2. februára sa bude potrebné na uplatnenie viacerých výnimiek preukazovať negatívnym výsledkom testu, ktorý musí byť vykonaný od 18. januára.

Od stredy 3.2.2021 budú platiť prísnejšie opatrenia v červených okresoch. Bez negatívneho testu sa nedostanete do práce ani do prírody, a taktiež uvidíme, ktoré okresy na základe výsledkov testovania, budú musieť v skríningu pokračovať. Ak sa bude okres pohybovať v zelených číslach budú sa obyvatelia môcť pohybovať bez testu.

Prečítajte si aj:

 

autor a foto: redakcia
graf: Inštitút zdravotných analýz

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: