Kysucká nemocnica v Čadci je prvou v rámci Žilinského kraja, ktorá očkuje novou očkovacou látkou od spoločnosti Novavax.

Včera 14.3.2022 sa v Žilinskom kraji spustilo očkovanie novou očkovacou látkou od spoločnosti Novavax. Vakcína Nuvaxovid patrí k takzvaným klasickým vakcínam, funguje na podobnom princípe ako bežné očkovacie látky napríklad proti chrípke, žltačke či čiernemu kašľu. Práve tento fakt by mal dobrou správou pre tých, ktorí s očkovaním váhajú.

"Je úplne prirodzené, že dnes aj vzhľadom na vážnu situáciu u našich východných susedov rezonujú v myšlienkach ľudí iné témy, pandémia je však stále tu a je dôležité sa chrániť. Spustenie očkovania novou látkou je preto dobrou správou najmä pre všetkých skeptikov, ktorí odkladali očkovanie z dôvodu, že majú problém s vakcínami na báze mRNA, prípadne s vektorovými vakcínami, “ hovorí županka Erika Jurinová.

Prvá aj posilňujúca dávka

Vakcína Nuvaxovid je určená pre prvé, ako aj posilňujúce dávky a je odporúčaná aj pre ľudí s autoimunitným ochorením. ŽSK informuje, že automatické plánovanie druhých dávok bude stanovené najskôr na 21. deň po aplikovaní prvej dávky. Registrácia na očkovanie touto látkou bola spustená 15.2.2022 a je možná pre osoby staršie ako 18 rokov.

„Vakcíny sa objednávajú na týždennej báze na základe stavu čakárne a záujmu občanov. Zároveň predpokladáme, že Hornooravská nemocnica s poliklinikou v Trstenej by sa mala do očkovania Nuvaxovidom zapojiť v priebehu budúceho týždňa,“ doplnila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Martina Remencová z kancelárie predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej dodáva, že prvé dávky budú podané v priebehu budúceho týždňa v Oravskej poliklinike v Námestove, v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne, v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši a v Epidemiologickej ambulancii ŽSK v Žiline. Celková kapacita na budúci týždeň je 635 osôb.

V Žilinskom kraji bolo k dnešnému dňu zaočkovaných 347 216 osôb prvou dávkou, po takzvaný ,,booster“ si prišlo už 187 978 ľudí. V nemocniciach je obsadených 64% z celkového počtu reprofilizovaných lôžok, čo predstavuje 292 zo 455 miest, 20 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Očkovanie v Kysuckej nemocnici

Tento týždeň bude očkovanie v nemocnici prebiehať už len v stredu 16.3. v čase od 10:00 do 15:00. Očkuje sa vakcínami Pfizer a Novavax.

autor: redakcia
foto: Kysucká nemocnica v Čadci

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: