opatrenia covid uvolnovanieUvoľňovanie opatrení začne od 28. februára. Život by sa do stavu pred pandémiou mal podľa premiéra E. Hegera vrátiť od 28. marca.

Premiér Eduard Heger sne spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským oznámili návrh na zrušenie všetkých protipandemických opatrení.

Rušenie by sa malo udiať v dvoch krokoch - najskôr od 28. februára a následne od 28. marca.

Zmeny od 28. februára

Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+, ostane len režim základ.

"Od 28. februára to bude vlastne bez režimov, ostane len ´základ´. Takisto zrušíme povinnosť karantény žiakov, ktorí boli v škole v kontakte s pozitívnym, prevádzkové hodiny služieb sa predĺžia do 24.00. K navýšeniu kapacity príde aj pri vysoko rizikových podujatiach," povedal premiér. Uviedol, že sa uvoľnenie má dotknúť aj oblastí športu, wellnessu či gastra.

Od 28. februára sa majú predĺžiť otváracie hodiny podnikov, ktoré budú môcť byť otvorené do polnoci, čo je predĺženie o dve hodiny.

Zmeny od 28. marca

„Od 28. marca zrušíme kapacitné obmedzenia, zrušíme obmedzenie prevádzkových hodín a upravíme povinnosť nosenia respirátora a rúška. Očakávam, že po tomto dátume sa vrátime do života pred pandémiou, ako sme ho poznali,” informoval premiér.

Podrobnosti o nových pravidlách sa dozvieme zrejme budúci týždeň, keď o týchto návrhoch bude rokovať vláda.

Od 16.2. môžu byť ubytovacie zariadenia v režime OTP

Prevádzky poskytujúce hotelové služby, turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby museli doteraz fungovať v režime OP+, od dnes 16.2. nastáva zmena a môžu prejsť na režim OTP.

Zariadenia môžu ubytovať kompletne zaočkovaných klientov, tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali pred menej ako 180 dňami, ale aj ľudí s platným negatívnym PCR alebo antigénovým testom.

autor: redakcia
foto: pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: