gastrolistky2K akým zmenám dochádza od 1. marca v oblasti gastrolístkov?

Od 01. 03. 2021 by mala byť účinná novela Zákonníka práce, Zákona č. 311/2005 Z.z., na podklade ktorej dôjde k zásadným zmenám v oblasti gastrolístkov. Po novom bude mať možnosť zamestnanec voľby, či si zvolí gastrolístky alebo mu bude poskytovaný finančný príspevok na stravovanie zo strany zamestnávateľa.

Primárne je však potrebné podotknúť, že zostáva prioritou zabezpečenie stravy pre svojich zamestnancov vo vlastnej jedálni alebo jedálni zmluvného partnera. Možnosť výberu zamestnanca medzi gastrolístkami alebo finančným príspevkom sa má vzťahovať len na tých zamestnancov, pri ktorých zamestnávateľ nevie zabezpečiť stravovanie vo vlastnej jedálni alebo v jedálni zmluvného partnera. Voľba medzi gastrolístkami a finančným príspevkom však nie je bezhraničná. Aj v tomto prípade v zásade platí, že takúto voľbu možno urobiť od 01. 03. 2021. Ak však zamestnávateľ objednal gastrolístky na celý kalendárny rok pre svojich zamestnancov, takáto voľba prichádza do úvahy až po 31. 12. 2021.

Rozhodnutie zamestnanca platí po dobu 12 mesiacov

Taktiež je potrebné podotknúť, že zamestnanec nemá možnosť voľby de facto každý mesiac. Zamestnanec je viazaný svojou voľbou, to znamená, ak sa rozhodne pre gastrolístky alebo finančný príspevok po dobu dvanástich mesiacov, počas ktorých takúto voľbu nemôže zmeniť.

Do uskutočnenia výberu zamestnancom si zamestnávateľ môže na základe svojho vlastného rozhodnutia vybrať, či zabezpečí tomuto zamestnancovi stravovanie vo forme gastrolístkov alebo poskytne zamestnancovi finančný príspevok v príslušnej výške.

Novela Zákonníka práce sa dotkla aj samotných gastrolístkov, kedy od 01. 01. 2023 sú zamestnávatelia povinný poskytovať gastrolístky primárne v elektronickej podobe, pričom ak pre zamestnanca nie je možné použiť elektronickú podobu gastrolístka počas pracovnej doby na pracovisku alebo v jeho blízkosti, je možné, aby zamestnávateľ aj naďalej zabezpečoval pre zamestnanca gastrolístky aj v papierovej podobe po 01. 01. 2023.

Novela sa dotkla aj sprostredkovateľského poplatku pre gastrospoločnosti, ktorá v súčasnosti bola v maximálnej výške 3%, novela Zákonníka práce ju znížila na maximálnu výšku 2% z hodnoty sumy uvedenej na gastrolístku.

V tomto smere je potrebné podotknúť, že zamestnávateľ by si mal pravidlá a podrobnosti samotnej realizácie zabezpečovania stravovania upraviť vo svojom vnútornom predpise, pretože Zákonník práce upravuje len základný rámec minimálnych pravidiel vrátane výšky finančného príspevku, avšak ďalšie podrobnosti si môže upraviť zamestnávateľ priamo vo svojom vnútornom predpise tzv. internom právnom akte.

Máte viac otázok?

  • Ak máte otázku v rámci bezplatnej právnej poradne, môžete ju napísať na e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., prípadne zavolajte na tel. číslo 0908 588 051.

Prečítajte si aj:

foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: