zaver vojny kysuce Ako prebiehali posledné boje, ktoré definitívne ukončili vojnu v regióne Kysúc? Prečítajte si príspevok Martina Turóciho.

Na dolné Kysuce sovietske vojská prenikli od juhovýchodu, z Vadičovskej doliny. Sovieti systematicky postupovali do údolia Vadičovského potoka, kde od 25. apríla 1945 prebiehali tvrdé boje. „Hrmenie kanónov, ktoré bolo počuteľné v druhej polovici apríla roku 1945, dávalo tušiť, že sa blíži deň oslobodenia. Niekedy hrmenie bolo také husté, že sa z diaľky zdalo, akoby zemiaky sypal do pivnice.“

Medvedevov gardový zbor vo Vadičovskej doline, podobne ako Vinogradovove jednotky v Bystrickej doline zadržiavala silná obrana a fanatický odpor brániacich sa nemeckých vojsk. Nemci horúčkovito hĺbili líniu zákopov tiahnucu sa pozdĺž Dubia a cez pole v Kysuckom Novom Meste. Kvôli tankom bola prekopaná aj cesta do Kysuckého Nového Mesta a cez priekopu postavený rozoberateľný drevený most. Aj napriek intenzívnemu nemeckému odporu však Sovieti systematicky postupovali.

most vojna kysucke nove mesto Zničený železničný most v Kysuckom Novom MesteDňa 30. apríla 1945 v ranných hodinách prenikli do Kysuckého Nového Mesta predsunuté jednotky generála Medvedeva postupujúce z Vadičovskej doliny. Samotné mesto pritom neutrpelo vážne škody, Nemci však pri ústupe vyhodili do vzduchu oblúkový most vedúci cez Kysucu k Radoli. Zničenú časť mosta však ženisti, ktorí donútili k pomoci aj skupinu mužov spomedzi miestnych obyvateľov rýchlo nahradili provizórnou drevenou konštrukciou, na ktorej bol nemeckým ostreľovačom usmrtený jeden z ruských vojakov. Z obyvateľov padol v strážnom domci severne od mesta Vojtech Leuter, pričom počas krátkej prestrelky v meste zahynuli štyria červenoarmejci a 24 vojakov wehrmachtu.

Postup na Neslušu

Z Kysuckého Nového Mesta červenoarmejci ďalej postupovali na Neslušu, kde sa podľa svedectva kronikára do poslednej chvíle „dokončoval výkop streleckých zákopov, guľometných hniezd a kanónových postavení, na čom museli pracovať aj naši občania pod dozorom nemeckých vojakov. Maďarskí vojaci upravovali ústupové cesty cez Vrchy. V ich konaní, správaní i pohľade bolo vidieť strach.

Nemali chuť do boja a nepostavili sa ani na obranu, keď ich odzbrojila hŕstka partizánov na lesnej ceste cez Boďovku, kde im odňala plný voz zbraní. Streľba postupne zosiľovala a dňa 30. apríla 1945 fronta už postupovala cez Kysucké Nové Mesto smerom na našu obec. Nemecká obrana pozostávala iba z pár desiatok vojakov, ktorí nemali žiadne ťažšie zbrane, iba samopaly, pušky, pár mínometov a pancierové päste...“

Oslobodenie Ochodnice, Rudiny, Rudinskej, Snežnice

V rovnaký deň ako Kysucké Nové Mesto Sovieti obsadili tiež susedné dolnokysucké obce Rudinskú, Rudinu, Snežnicu, Ochodnicu a ďalšie. Ďalší postup červenoarmejcov potom viedol severovýchodným smerom – na Turzovku. Boje o najväčšiu kysuckú obec prebiehali v dňoch 1. – 2. mája. Prvé sovietske jednotky prenikli do Turzovky z juhovýchodu od Nesluše, cez Dlhú nad Kysucou až do miestnej časti Vyšný Koniec, ktorú dobyli ešte 1. mája.

V tento deň ustupovali cez Turzovku k moravským hraniciam nemecké a maďarské jednotky. Turzovčania sa v tom čase schovávali v pivniciach a úkrytoch, zatiaľčo Nemci kryli ústup troma mínometmi z palpostu na Vŕšku. Nemecké vojská opustili Turzovku hneď na druhý deň okolo 4. hodiny ráno. Sovieti tak mali otvorenú cestu. Dňa 2. mája Turzovku obsadilo 10 sovietskych tankov postupujúcich z východu od Kýčery spoločne s jednotkami prichádzajúcimi z juhovýchodu.

ukazka bojeUkážka historických bojov z konca 2. svetovej vojny

Oslobodenie Zákopčia, Vysokej, Makova

Väčších škôd a stratám na životoch sa vyvarovali aj obyvatelia obce Zákopčie, hoci tu v očakávaní obranných bojov bola vybudovaná zákopová sieť spevnená betónovými bunkrami. Nemci tiež vystavali spojovaciu cestu zo Zákopčia cez Petránky do Nesluše, ktorú však pri svojom ústupe vôbec nepoužili. Zákopčie opustili bez boja 2. mája 1945 o druhej hodine v noci: Podľa kronikárskych záznamov „Len U Cabúka po krátke prestrelke padli dvaja nemeckí vojaci a sú tam aj pochovaní. Po novovybudovanej ceste z Nesluše vzápätí prišli sovietski vojaci. V Zákopčí sa dlho nezdržiavali, pokračovali v prenasledovaní ustupujúcich nemeckých vojsk.“

V Turzovke sa sovietske vojská rozdelili. Jednotky Vinogradovovej armády otvorili postup smerom na severozápad k moravskej hranici, zatiaľ čo vojská 17. gardového zboru postupovali ďalej proti prúdu rieky Kysuce. Najprv zaujali Vysokú nad Kysucou a ako poslednú obec na Kysuciach vojaci 17. gardového zboru obsadili večer 2. mája Makov. Na druhý deň Sovieti ešte obsadzovali väčšie odľahlejšie osady Korňa a Klokočov patriace k Turzovke. Týmto sa  oficiálne skončili boje druhej svetovej vojny v tomto regióne.prechod frontu kysucePrechod frontu územím Kysúc (6. apríl 2. máj 1945)

autor: Mgr. Martin Turóci, PhD
foto: autor, obec Vysoká nad Kysucou, Jaroslav Cabadaj

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: