zahradne prace jesen 08Milí záhradníci. Nadišiel nám jesenný čas. Okrem chladnejšieho počasia a kratších dní pozorujeme zmeny aj v našej záhrade. Listy stromov a kríkov hrajú rôznymi farbami od žltej po červenú a postupne opadávajú. Chopme sa teda náradia a šup ešte rýchlo postíhajme, čo sa dá, kým nám krajinu prikryje biela perina. O to menej práce budeme mať potom na jar.

Čo nás teda ešte čaká?

Ten, kto na jar nestíhal posadiť voľnokorenné stromčeky, tak môže urobiť v tomto období. Jeseň je najvhodnejšia na výsadbu, ale aj presádzanie rastlín, nakoľko teploty už nie sú vysoké a pôda zadržiava dostatok potrebnej vlahy na dobré zakorenenie.

zahradne prace jesen 1

zahradne prace jesen 2

Tak isto sa v tomto období vysádzajú jarné kvetinové cibuľoviny, cesnak, zimné osivá. Zakladá sa aj nový trávnik a vyberajú sa letné cibuľoviny, ktoré sa následne odkladajú do papierových krabíc niekam do tmavej chladnej miestnosti.

Ďalej poodstrihujte všetky odkvitnuté kvety, suché a poškodené časti konárov, ako to treba urobiť u každého kríka, trvaliek či stromu. Zazimujte ruže. Obaľte ich dostatočnou vrstvou netkanej textílie, jutoviny a prikryte koreňový systém vrstvou pilín, prípadne prikryte čečinou. Takto pripravte na zimu aj ostatné rastliny, ktorým hrozí vymrznutie.

Pozbierajte neskoršiu jesennú úrodu. Bylinky zrežte, usušte, prípadne preneste do interiéru. Pohrabte popadané lístie, ktoré neskôr môžete využiť ako kompost. Pozbierajte zrezané vetvičky. Pokoste ešte poslednýkrát trávnik. Nezabudnite ani na záhradný nábytok. Vypustite vodné kohútiky, zavlažovacie zariadenia, hadice, aby ich mráz nepoškodil.

Veľkým teplomilným rastlinám postavte polykarbonátové skleníky, prípadne ich presťahujte niekam do garáže, kde nemrzne. A nezabudnite ani na jesenné hnojivo na vyššej báze draslíka. Jeho používaním chránite rastliny pred prípadnými škodcami, rastliny sú imúnnejšie a dokonca odolnejšie voči zime.

A nakoniec to najlepšie. Vytvorte si jesenné dekorácie z vypestovaných tekvíc, vresov, z lesných šípok, borovicových šišiek, z popadaného lístia a z iného rastlinného materiálu, ktorý nájdete vo svojej záhrade.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: