ibistek bahenny pestovanie 002Ak hľadáte do svojej záhrady krík plný kvetov, ibištek je určite správna voľba. Je to mimoriadne atraktívny ker, ktorého kvety pútajú sfarbením aj veľkosťou.

Rodina ibištekov (Hibiscus) je veľká. Od tropických druhov až po tie, ktoré môžeme pestovať aj v našich záhradách. Medzi tropické patrí napríklad veľmi známy ibištek čínsky (čínska ruža). Ten sa u nás pestuje ako izbová rastlina.

Ak hľadáte druh do záhrady, poobzerajte sa po ibišteku bahennom alebo sýrskom.

ibistek pestovanie rady

Ibištek je pomerne nenáročná rastlina a ak dodržíte zopár podmienok, odvďačí sa vám krásou a vitalitou.

  • Stanovisko - Ibištek je známy ako veľký milovník slnka a tepla, preto miesto, kde ho vysadíte, by malo byť slnečné a chránené pred vetrom. Ak ste si vybrali ibištek sýrsky, dbajte na to, aby mal do budúcna priestor. V prípade, že je miesta menej, výbornou voľbou je ibištek bahenný.
  • Strih - Ibištek kvitne na nových výhonkoch. Rez si teda naplánujte na predjarné obdobie bez mrazov a zbavte sa chorých, suchých a starých výhonkov. Po odkvitnutí kvety odstrihnite. Pokiaľ sa vykoná radikálny rez, pamätajte, že kvetov je zvyčajne menej, ale sú väčšie.
  • Pôda - Čo sa týka výberu pôdy, ibišteky sú veľmi prispôsobivé. Ideálne sú priepustné, mierne kyslé pôdy, pozor ale na to, aby neboli trvalo premokrené a ťažké. Najkrajších kvetov sa dočkáte, ak bude pôda dostatočne vyživená. Používajte hnojivá s obsahom draslíka či záhradný kompost.
  • Voda - Ibištek dobre znáša mierne sucho, takže si vystačí aj s prirodzenými zrážkami. Tu platí, že čím väčší ker je, tým hlbšie má korene a tým dlhšie odoláva suchu. Našu pozornosť si preto vyžadujú najmä nedávno vysadené ibišteky. Po výsadbe ich zalievajte každý deň. Ibišteku pomáha udržiavať vlhkosť, ak okolo vysypeme mulč z drevnej štiepky alebo kôry.

Rozmanité kultivary hrajú farbami a veľkosťami kvetov, ktoré môžu byť jednoduché či plné. Ako sme už spomínali, najčastejšie sa u nás vyskytujú:

Ibištek bahenný (Hibiscus moscheutos)

Prezývaný tiež močiarny či veľkokvetý. Exotické kvety tohto druhu pôsobia tropicky a luxusne. Sú veľké a môžu dosahovať priemer až do 30 cm.

ibistek bahenny pestovanie 002

Ibištek bahenný je u nás pestovaný ako trvalka, ktorá prežíva zimu v koreni, to znamená, že na jeseň odumrie celá nadzemná časť a na jar nanovo vyrastie. Za sezónu dokáže dorásť do výšky 100 – 150 cm.

ibistek bahenny pestovanie 001 

ibistek bahenny pestovanie 003

Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus)

Je najčastejšie pestovaný druh ibišteka u nás. Tieto ibišteky sú, na rozdiel od bahenných, mrazuvzdorné aj v nadzemnej časti. V dospelosti dosahujú výšku okolo 2 metrov a ak je slnka a tepla dostatok, môžu byť ešte vyššie.

ibistek syrsky pestovanie 001 

ibistek syrsky pestovanie 002

  • Náš tip: Ak sa rozhodnete ibišteky pestovať v kvetináči, zvoľte radšej väčšie keramické, drevené alebo tehlové nádoby. V plastových nádobách je zimovanie ťažšie a pre rastlinu náročnejšie.

Určite druhy ibišteka majú liečivé účinky. Ide o ibištek sudánsky, známy aj ako Ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa), Ibiš ružový (Alcea rosea) či ibištek jedlý (Hibiscus esculentus), známy ako okra.

Často bývajú súčasťou bylinných alebo ovocných čajových zmesí, ktoré podporujú imunitu, liečia kašeľ, zmierňujú vysoký krvný tlak, liečia podráždený žalúdok a detoxikujú organizmus. 

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: