zivy plot starostlivostV mnohých záhradách sa vyskytuje novodobý trend a tým sú živé ploty. Trend byť šetrný a ekologický k prírode.

Živé ploty nám oddeľujú pozemok a tak zaisťujú väčšie súkromie, ale tvoria aj príjemné záhradné zákutia. Tým spĺňajú funkciu úžitkovú, ale aj okrasnú.

zive ploty funkcia 

zive ploty funkcia2 

Pri výbere drevín do živého plota si ujasnite, či chcete plot ihličnatý, listnatý, stálozelený alebo opadavý plot, ďalej výšku plota a iné. Živý plot môžete tvarovať, ale i nechať voľne rásť. Môžete si dokonca zvoliť aj jedlý živý plot.

Najobľúbenejšie a najpoužívanejšie dreviny na živý plot sú:

1.) Bršleny - hodia sa skôr na nižší plot, pretože dorastajú do výšky 2 m. Je to stálozelený ker, ktorý v zime sfarbuje okraje listov do ružova. Tento ker obľubuje dobre priepustnú a mierne vlhkú pôdu.

zive ploty brslen

2.) Červienka red robin - je stálozelený, neopadavý ker, ktorý dorastá do výšky cez 3 m. Ker má tmavozelené, lesklé, kožovité listy. Mladé listy majú nádhernú, jasne červenú farbu. Kvitne na začiatku leta a vyhovuje jej slnečné stanovisko prípadne polotieň. Platí, že čím viac slnka má rastlina, tým je jej sfarbenie atraktívnejšie.

zive ploty cervienka

3.) Vavrínovec lekársky Novita - je to ker s veľkými, lesklými, kopijovitými listami a stredne zeleným sfarbením. Mladé výhonky sú jemne bronzové, po ktorých v apríli až máji následne vykvitnú zhluky bielych kvetov. Ide o jeden z najpoužívanejších druhov živých plotov v severnej Európe. Sadí sa 0,7 m od seba a rastie pomerne rýchlo.

4.) Borievka Spartan - má žiarivo zelenú farbu a rastie veľmi husto. Tvorí nepriehľadnú bariéru. Vyhovuje jej skôr slnečné stanovisko, ale znesie aj čiastočný tieň. Dorastá až do výšky 6 m. Preto je vhodná aj na vyšší živý plot.

5,) Skalík - je nenáročný krík, ktorý na jar kvitne krásnymi smotanovo-bielymi kvetmi, z ktorých sa neskôr stanú plody, červené bobule, ktoré zostávajú na kríku dlho do zimy. Na jeseň listy získavajú krásnu oranžovočervenú farbu. Obľubuje najmä slnečné stanovisko.

6.) Vtáčí zob – je to stálozelený krík s lesklými tmavozelenými listami. Na jeseň listy nadobudnú krásnu červenú, až cviklovú farbu. Výhodou vtáčieho zobu je, že rastie veľmi rýchlo, dokonca až 1 m za rok. Je to účinný a cenovo dostupný živý plot. Je nenáročný na pôdu a ošetrovanie..

Originálny živý plot môžete vytvoriť napríklad z bambusu, ale aj z hortenzií, z tamarišky, ibišteka sýrskeho, dokonca aj z vajgélie, z hybridných azaliek a iných. Rastliny si môžete aj vhodne nakombinovať. Napríklad aj taký muchovník sa stáva obľúbeným živým plotom. Prináša nám krásu, ale aj chutné zdravé plody, ktoré sú plné vitamínov C a B12 a minerálnych látok. Ďalej farbivá antokyany, ktorým sa prisudzujú účinky proti rakovinovému bujneniu. Plody muchovníka dokonca preventívne pôsobia proti žalúdočným chorobám. Muchovník dorastá maximálne do výšky 5-7 metrov.

zive ploty rastliny

Ďalšie rastliny, ktoré môžete zvoliť na živý plot, sú hybridné azalky, rododendróny, ruže, hortenzie, hlohyňa, buxus a iné. Dokonca môžete rastlinky aj farebne kombinovať.

Teraz si povieme pár slov k starostlivosti.

Výsadba:

Rastliny vysádzame do dôkladne zrýľovanej a vypletej pôdy. Pokiaľ ide o výsadbu väčšej dĺžky, rastliny vysádzame v jednom páse. Na kratšiu dĺžku plota nám stačí rastliny vysadiť do vyhĺbených jám. Pri výške plota nad 3 m, je potrebné vytvoriť rozostupy cca 0,7-1 m. Pri stredne vysokých živých plotoch 0,6 m od seba a pri nízkych plotoch stačia malé rozostupy 0,3-0,5 m. Samozrejme, pri výsadbe pridajte aj kompost, prípadne iné záhradné hnojivá. Odporúča sa na rastliny použiť aj mulčovaciu kôru, pretože tá zaručí rastlinám potrebnú vlhkosť. Nezabúdajte ani na zálievku a to aj počas suchých zimných mesiacov, kde denná teplota vystúpi nad 0 °C.

zivy plot vysadba 1 

zivy plot vysadba 2 

Strih:

Rýchlorastúci živý plot sa, samozrejme, nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti a strihania. Miesto nožníc uprednostnite plotostrih. Dosiahnete rýchle a efektívne strihanie. Rastlinky sa zastrihávajú tesne po výsadbe, aby sa rýchlejšie rozrástli a zahustili, a to cca na 10-15 cm od zeme. Vďaka tomuto rezu naštartujete spiace púčiky a rastlina vypustí 3 až 5 nových vetiev. Tieto nové vetvy nechajte narásť do dĺžky 20-25 cm a potom aj tie skráťte na 10-15 cm. Keď rastlinka po tretíkrát znova vypustí nové vetvy, ktoré dosiahnu dĺžku 20-25 cm, treba ich opäť skrátiť. Živý plot potom už strihajte podľa potreby, aby ste zachovali estetickú formu. Ak chcete, aby bol živý plot z opadavých drevín hustý a kompaktný, jeho bočné steny strihajte šikmo.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: