pestovanie byliniek zahradaV úžitkovej časti každej záhrady by nemal chýbať vyhradený priestor pre liečivé a aromatické rastliny. Čerstvo dopestované bylinky majú okrem využitia v kuchyni a pri starostlivosti o zdravie navyše aj okrasnú funkciu. Pripravili sme pre Vás návod na vytvorenie svojej vlastnej bylinkovej záhrady a výber TOP byliniek, ktoré u Vás nesmú chýbať.

Prvým krokom je rozhodnutie, či budete bylinky pestovať zo semienka, alebo siahnete po vyrastených sadeniciach. Pestovanie zo semien je, pochopiteľne, časovo náročnejšie oproti pestovaniu zo sadeničiek - túto možnosť odporúčame, ak nie ste skúsený pestovateľ. Taktiež výhodou je, že výsledky sa dostavia oveľa rýchlejšie.

Pestovanie byliniek v záhrade

Bylinky sú všeobecne nenáročné na pestovanie, avšak klíčenie vonku trvá dlhšie ako v interiéri, preto je jednoduchšie použiť už predpestované rastlinky.

bylinky zahradaNajvhodnejším obdobím na výsadbu sú už prvé jarné dni, avšak treba dávať pozor na nečakané nočné mrazy. Za ideálny čas sa vo všeobecnosti považuje druhá polovica mája. Na výsadbu nepotrebujete žiadny špeciálny substrát ani hnojivo.

Sami už určite máte predstavu, aké bylinky by ste chceli na záhrade pestovať, napriek tomu Vám prinášame súhrn najobľúbenejších byliniek vhodných k množstvu jedál. Medzi bylinky obľubujúce polotieň zaraďujeme napríklad petržlen, pažítku, koriander, mätu či bazalku.

Medzi slnečné bylinky radíme tymián, šalviu či oregano. Z byliniek, ktoré majú drevnaté stonky, zvládnu zimu takmer všetky druhy. Dávať pozor treba pri menej odolných bylinkách, ako je bazalka či rozmarín. Tie je vhodné presadiť do kvetináča a premiestniť napríklad za okno do kuchyne.

pestovanie byliniek zahrada0

Pestovanie byliniek doma

Bylinky sa dajú pestovať aj v domácich podmienkach. Takisto máte možnosť pestovania zo semienka alebo pestovanie zo sadeničiek. Po zakúpení predpestovaných byliniek je potrebné ich len presadiť do kvetináča aj s drenážnou vrstvou a zasypať zeminou bohatou na humus. Väčšina byliniek sa však dá vypestovať priamo zo semienka. Je potrebné ich najskôr predpestovať v malých kvetináčoch - semienka zasaďte rovnomerne do nie veľmi utlačeného substrátu a následne zasypte asi centimetrovou vrstvou zeminy. Je vhodné povrch prekryť fóliou a umiestniť na slnečné miesto (okenný parapet, balkón alebo terasa). Po vyklíčení ich môžete presadiť do väčšieho kvetináča, v ktorom budete rastlinu pestovať.

bylinkova zahrada 1

bylinkova zahrada 2

Vašim bylinkám pestovaným či už doma alebo v záhrade sa bude dobre dariť, ak s výsadbou začnete počas mája a nebudete ich vysádzať príliš nahusto, pretože pre svoj rast potrebujú dostatok miesta. Na podporu rastu je vhodné ich občas prihnojiť. Taktiež je potrebné pôdu čistiť od buriny a pozor na prelievanie - radšej ich trošku poliať každý deň ako preliať raz za týždeň.

Inšpirácia od nás

Bylinkám pridáte na kráse prostredníctvom pestovania napríklad v terakotových nádobách. Príďte do nášho Garden centra a nakombinujte si rôzne bylinky podľa Vašich predstáv.

terakotove nadoby 1

terakotove nadoby 2

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: