pestovanie zelenina zahradaPredstava, že si celé leto môžete vychutnávať vlastne vypestovanú a čerstvú zeleninu priamo zo záhrady znie úžasne. Vďaka priesadám, ktoré dnes kúpite v každom záhradnom centre, to nebolo nikdy jednoduchšie. Tak prečo to nezrealizovať? Ako na paradajky, papriky či patizón? Naučte sa o nich niečo viac a zabezpečte si tak lahodnú úrodu.

Úspešné pestovanie zaručia priesady so silnou stonkou, s prvými súkvetiami a pevným koreňovým balom. Ideálny čas na vysádzanie je podvečer alebo počas zamračeného dňa. Silné slnko čerstvým priesadám škodí. Po vysadení nezabudnite na dostatočnú zálievku. Do pôdy môžete zapracovať aj mykorhízne huby, ktoré pomáhajú rastlinám získavať vlahu.

Paradajky

Paradajky obsahujú veľa vitamínu A, B, C a E, kyselinu listovú a draslík. Pomáhajú detoxikovať, odvodňujú a posilňujú imunitný systém. Existuje viac ako 3 000 odrôd. Paradajky pestované v skleníku môžete vysadiť, keď sa sformujú prvé kvety (približne od druhej polovice apríla). Vysádzanie paradajok na záhon nechajte až po 15. máji. Vyhnete sa tak riziku, že omrznú. Od konca apríla môžete rastliny otužovať. Zárukou bohatej úrody je najteplejšie, najslnečnejšie a chránené miesto. Saďte v riadku aspoň 60 cm. Aby sa rastliny nelámali, zabezpečte im oporu a odstráňte zálistky. Porast sa tak prevzdušní a slnko prenikne hlbšie. Paradajky potrebujú veľa vlahy. Pri polievaní sa snažte pôdu príliš nerozbahniť a nenamočiť listy. Ideálny čas na polievanie odstátou vodou je skoro ráno alebo večer. Keď plody dozrievajú, polievajte priebežne a menším množstvom vody, inak môžu plody popraskať. Ak spodné listy začnú byť škvrnité alebo žltnú, odstráňte ich.

paradajka pestovanie 1 

paradajka pestovanie 2 

Paprika

Je zásobárňou vitamínu B, C a pre ľudské zdravie je veľmi dôležitá, hlavne v čerstvom stave. K obľúbeným odrodám patrí napríklad odroda PCR (plody sú žltozelené, mierne pálivé, ale šťavnaté). V našich záhradách by nemala chýbať ani odroda Slovakia (skorá odroda typu kápie, plody sú výraznej chuti a arómy, vhodná do fóliovníka). Papriky vysádzajte v spone aspoň 40 cm. Ideálne je slnečné miesto, vopred prekyprené, na ktorom predtým paprika nebola pestovaná. Približne 4 až 7 dní pred výsadbou postupne sadenice otužujte - na pár hodín premiestnite von na polotienisté miesto. Plody nechajte na rastline, až kým sa nevyfarbia. Čím dlhšie ostanú, tým sladšie a aromatickejšie budú. Obľúbenou alternatívou je aj pestovanie v kvetináči. Výhodou je, že sa dajú jednoducho prezimovať v interiéri a na ďalšiu sezónu budú rastliny produktívnejšie. Pri zimovaní je potrebné zostrihnúť nadzemnú časť na cca 15 cm, znížiť zálievku a umiestniť do miestnosti so stabilnou teplotou cca 10 – 15 °C.

zahrada paprika pestovat

Brokolica

Má vysoký obsah betakaroténu, vlákniny a vitamínu C. Obsahuje tiež sulforafán, látku fungujúcu proti rakovine. Nerobia jej problém ani chladnejšie oblasti, v noci znesie aj -6 °C, cez deň je pre ňu ideálna teplota okolo 23 °C. Preferuje úrodnú pôdu s dobrým odtokom. Vo vegetačnom období vyžaduje plné slnko. Pestovanie brokolice nie je nijak náročné. Pred výsadbou pripravte pôdu a obohaťte ju hnojivom. Jednotlivé rastlinky by mali byť zasadené asi 60 cm od seba. Aby bola vaša brokolica svieža a zdravá, potrebuje dostatočne vlhkú pôdu. Nedostatok vlahy prinesie tvrdú drevnatú úrodu. Na udržanie vlhkosti je vhodné do pôdy alebo navrch pridať mulč.

Kaleráb

Kaleráb ako obľúbená hlúbová zelenina sa dá pestovať bez veľkej námahy. Najvhodnejšie sú pôdy hlinité, hlinito-piesočnaté, zásobené ľahko prijateľnými živinami. Na základné hnojenie použijete hnoj alebo kvalitný kompost, ktorý do pôdy zapracujete už na jeseň. Výsadba prebieha v závislosti od „skorosti“ odrody od polovice apríla až do mája. Pred výsadbou opäť otužujete. Kaleráb pravidelne a rovnomerne zavlažujte, čím predídete praskaniu a drevnateniu buliev.

Patizón

Má vysoký obsah minerálov, vitamínov a málo kalórií. Ide o kultivar tekvice, ktorý rastie naozaj rýchlo a bohato. Je preň typický diskovitý tvar plodu, na okrajoch zvlnený. Rastlina rastie do väčšieho kru, tvoria sa výrazné žlté kvety, ktoré sú samčie aj samičie, preto nie je nutné pestovať viac rastlín. Patizón, ako aj iné tekvice, sa odporúča pestovať na mieste, kde bude mať dostatok organických látok bohatých na dusík. Patizóny sú náročné na zálievku, pretože majú radi stálu vlhkosť pôdy a odporúča sa zalievať ich radšej menej, ale častejšie. Plody patizónu sa zbierajú odkrútením plodu alebo jeho urezaním.

zahrada patizon pestovanie

Cuketa

Je známa aj ako letná tekvica. Jej plody môžete totiž zberať už v lete. Cuketa sa dá úspešne pestovať v záhrade aj na balkóne. Keďže ale potrebuje byť opelená hmyzom, na balkóne či terase musí mať vhodné podmienky. Cuketa pekne zarodí aj bez prílišného hnojenia. Celkom postačí, keď zapracujete do pôdy kompost. Nevyhnutná je, samozrejme, dostatočná zálievka. Cuketa sa nerozrastá tak ako iné tekvice, ale predsa myslite na to, že veľké listy pokryjú značnú časť pôdy. V prípade sychravých dní by ste sa mali postarať o to, aby plody neležali na zemi. Podsteľte im slamu či piliny. Vyberte si miesto s plným slnkom. Cuketa obľubuje pôdu, ktorá je vlhká (nie premočená) a dobre odvodňuje. Po výsadbe dôkladne zalejte. Môžete pridať na povrch mulč, aby si cuketa udržala vlhkosť.

cuketa pestovanie 1 

cuketa pestovanie 2

pestovanie zeleniny

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: