agave pestovanieAgáve je unikátna exotická rastlina patriaca do rozsiahleho rodu sukulentných rastlín zaradených do čelade špargľovitých (Asparagaceae). Jej obdivuhodnosť vychádza zo samotného starogréckeho názvu Agauós, čo znamená „vznešená, ušlachtilá“. Väčšina druhov má svoj pôvod v Mexiku, ale vyskytujú sa aj v štátoch USA či Južnej Ameriky.

Agáve vytvára nádherné ružice hustých, ostrohranných listov. Tieto listy obvykle končia ďalším ostrým tŕňom. Robustný kmeň je krátky a ťažko rozpoznateľný. Listy vyzerajú tak, akoby vyrastali priamo z koreňov. Aj napriek tomu, že ide o teplomilný sukulent, je v podstate nenáročná na pestovanie aj v našich podmienkach. Poďme sa spoločne pozrieť na pestovateľské podmienky a starostlivosť o tento obľúbený exotický skvost.

agave pestovanie 007

Agáve miluje horúčavu, hlavným predpokladom úspešného pestovania je teda slnečné a teplé miesto

Keďže ide o púštnu rastlinu, veľa závlahy potrebovať nebudete. Agáve je totiž rastlina, ktorá si vo svojich pevných listoch dokáže vytvoriť dostatočné zásoby vody. Príliš bohatá zálievka je teda skôr na škodu. Agávu stačí výdatnejšie poliať raz za dva týždne, aby nabrala vlahu do svojich listov a hospodárila s ňou zasa počas ďalších, suchých dní.

agave pestovanie

Agáve sa najlepšie pestuje v mierne kyslých, piesočnatých, kamenistých a dobre priepustných pôdach. Vo svojej domovine totiž rastú na kamenistej piesočnatej pôde, práve preto je priepustnosť pôdy rozhodujúcim faktorom vypovedajúcim o úspešnosti pestovania. Ideálny pomer rašeliny a piesku je 2 : 3. Výber svahovitého terénu podporí odtekanie prebytočnej vody. Pravidelné prihnojovanie urýchli rast, vzhľad a celkovú kondíciu rastlín. Na zimu je agáve potrebné chrániť ako pred silným mrazom, tak aj pred mokrom. Odporúčame ju presunúť na chladné miesto, kde sa teplota pohybuje od 10 – 12 °C . V tomto období by sa nemala zalievať vôbec.

agave pestovanie 003 

ako pestovat agave 

Agáve má vyše 300 druhov s rôznym farbením či lemovaním listov

Listy môžu mať zelenú, sivú, modrosivú alebo červenú farbu, pričom môžu byť zdobené bielymi pásikmi. Niektoré môžu byť navyše spestrené aj jemnými bielymi vláknami pozdĺž ich okrajov. Pri väčšine druhov sa vyskytujú ostnaté okraje.

agave pestovanie 005

Jedinečná vec na agáve je, že rastliny môžu rásť až do veľkosti sedemdesiat centimetrov, ich životnosť sa v závislosti od odrody pohybuje medzi 10 až 60 rokmi, a dokonca vydržia aj mrazy. Ako ste sa mohli dočítať v tomto článku, pestovanie agáve skutočne nie je náročné a jej pestovanie rozhodne stojí za to. Pri dodržaní jednoduchých pravidiel starostlivosti Vás agáve určite poteší svojou krásou a veľmi vzácnym kvitnutím.

Obľúbené druhy agáve môžete nakúpiť aj v našom Záhradnom centre v Oščadnici.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: