soliter strom vyber 1Solitér musí byť dominantný a jedinečný prvok vo Vašej záhrade. Môže to byť strom, ale dokonca aj krík. Charakteristické pre solitér sú tvar, farba a veľkosť rastliny. Skrátka Vás musí upútať na prvý pohľad.

Môžete si vybrať ako z ihličnanov, tak aj z listnatých rastlín, ktoré sú tvarovo zaujímavé, prípadne odlišné od iných rastlín. Na oživenie kompozície môžeme rozmiestniť niekoľko solitérov v súlade s našou záhradou a tak si vytvoríme hneď niekoľko dominantných zákutí.

soliter strom krik 1

soliter strom krik 2

Ktorá rastlinka je najvhodnejšia ako solitér?

Medzi najobľúbenejšie stromy patrí javor mliečny (Acer platanoides „Crimson King“ alebo Acer platanoides „Crimson Sentry“). Tieto stromy sú zaujímavé svojím intenzívnym tmavočerveným sfarbením, ktoré si držia až do jesene. Skoro na jar stromy kvitnú drobnými žlto-zelenými kvetmi. Ideálne je pre ne slnečné stanovisko alebo polotieň. Je to veľký strom so širokou korunou, takže výška dospelého stromu môže byť až 15 m. Preto je skôr vhodný do väčších záhrad. Ak by sme však chceli javor do menšej záhrady, ideálny je javor mliečny (Acer platanoides Globosum). Tento strom má veľmi pravidelnú gúľovitú korunu a listy sú lesklé, laločnaté, majú sýto-zelenú farbu a na jeseň sa sfarbujú do žlta. Dorastá do výšky 4 m.

soliter strom vyska

soliter strom vyska

Okrasná čerešňa, jabloň, slivka a katalpa

Veľmi obľúbené sú aj okrasné čerešne (sakury), ako napríklad okrasná čerešňa (Prunus serrulata „AMANOGAWA“). Je to strom s neobvykle vzpriameným stĺpovitým vzrastom. Kvitnúť začína už v apríli množstvom plnokvetých ružovkastých kvetov. Vďaka pomerne skorému kvitnutiu okrasná čerešňa Amanogawa oživí záhradu už v čase, keď ostatné stromy a kríky ešte nemajú listy.

Ďalším na jar kvitnúcim stromom je aj okrasná jabloň (Malus Evereste). Je to menší strom s miernym rastom, ktorý v dospelosti dosahuje výšku 3 – 5 m. Koruna má zvyčajne široko kužeľovitý, nepravidelný tvar. Strom kvitne v máji nádhernými bielymi, voňavými kvetmi. V septembri strom plodí malé, žlto-oranžové jablká s červeným rumencom.

Obľúbená a zaujímavá svojou výrazne vínovo-červenou až tmavočervenou farbou listov je aj slivka čerešňoplodá (Prunus cerasifera „Nigra“), ktorá na jar kvitne drobnými ružovo-bielymi kvetmi.

Ďalším vhodným solitérom je napríklad katalpa (Catalpa bignonioides „Nana“). Je to malý, stredne rýchlo rastúci strom, ktorý pochádza zo Severnej Ameriky. Strom má plocho guľovitú, hustú korunu, ktorá dorastá do priemeru 5 m, a listy v tvare srdca. Tento očarujúci strom vdýchne Vašej záhrade kúsok exotiky.

Nebojte sa priviesť exotiku

Nebojte sa ani priviesť exotiku do svojej záhrady exotickým solitérom, ako je napríklad aj olivovník európsky. Z olív sa získava blahodarný olivový olej a samotná drevina je vôbec peknou ozdobou záhrady. Alebo exotické palmy, ktoré už dokonca vieme bez problémov prezimovať aj u nás na Kysuciach. Budete mať tak pocit dovolenky po celý rok. Veď posúďte sami.

olivovnik europsky soliter

Ihličnan

Ideálnym ihličnanom môže byť napríklad: smrek omorika, smrek pichľavý strieborný, cypruštek Nutkanský previslý, jedľa, prípadne niektoré druhy borovíc, céder himalájsky a ďalšie.

Tvarom najzaujímavejšie rastliny

Jedným z najneobvyklejších stromov na svete je Araucaria araucana, taktiež známa ako Monkey Puzzle Tree. Strom araukária je pomaly rastúci ihličnan so sivohnedou kôrou, vráskavý ako slonia koža. Konáre sú naplnené sploštenými a ostrými, lesklými, tmavozelenými listami. Araucaria araucana začína s pomalým rastom, ale keď sa presadí, môže rásť rýchlym tempom až 40 – 60 cm za rok. Konečná výška bude približne 8 – 15 m.

Ďalší zaujímavý tvar pre solitér je hadí smrek. Tento umelo vyšľachtený kultivar smreka obyčajného púta pozornosť najmä nepravidelným vyrastaním hadovitých konárov z kmeňa rôznym smerom.

Výnimočné sú aj rôzne druhy bonsajov.

Ďalej stromy, ako napríklad vŕby, jarabina, buk trojfarebný, brest, albízia ružová alebo čokoládová, magnólia, hloh „PAUL'S SCARLET“, agát, lipa, breza yongi, moruša previslá...
soliter strom vyber 1

soliter strom vyber 2
 
Veľký výber rastlín vhodných ako solitér pre svoju záhradu nájdete aj v najväčšom záhradníctve na Kysuciach v Oščadnici, kde Vám s radosťou poradí ich skvelý a ochotný personál.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

 

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: