teplomilne palmy pestovanie tipyPonúkame vám zoznam piatich teplomilných paliem, ktoré sa skvelo hodia aj do vášho interiéru.

Nielen že sú nenáročné na pestovanie, ale vám aj skrášlia prostredie, a tým dodajú pocit dovolenky priamo vo vašom dome.

teplomilne palmy

Datľovník kanársky (Phoenix canariensis)

Ide o najpredávanejšiu palmu v Európe. Už z názvu môžeme vydedukovať, že jej pôvod pochádza z Kanárskych ostrovov. Môžeme sa s ňou stretnúť na rôznych letných terasách, plážach, ale aj v interiéri rôznych obchodných domov a reštaurácií. Datlovník kanársky je nenáročná suchomilná rastlina s mrazuvzdornosťou do -4 °C, a preto je ju potrebné na zimu zazimovať. Táto palma obľubuje najmä slnečné až poloslnečné stanovisko.

Zaujímavá je tým, že počas horúčav a sucha palma vystiera svoje listy smerom nahor, aby tak zachytila každú možnú dažďovú kvapku v prípade dlho očakávaného dažďa. Naopak, počas daždivého a vlhkého obdobia palma otáča listy smerom k zemi, aby sa čo najmenej vody dostalo ku kmeňu a následne ku koreňovej sústave. Výška dospelého datľovníka kanárskeho môže dosahovať až 10 m. Samozrejme, vo svojom prirodzenom prostredí môže dosahovať výšku aj 20 m.

datlovnik kanarsky palma2

datlovnik kanarsky palma

Washingtonia robusta

Ďalšou teplomilnou elegantnou palmou je Washingtonia robusta (-4 °C). Táto palma pochádza z horúceho Mexika a jej najvyššia výška môže dosahovať 25 – 30 m. Táto rýchlo rastúca palma je obľúbená po celom svete. Kvitne malými béžovo-ružovými až bledooranžovými kvetmi. Zaujímavé na nej je, že aj napriek svojej výške, ktorú v dospelosti dosahuje, má jej kmeň v priemere len 40 cm. Washingtonia robusta najviac obľubuje južné a horúce stanovisko. Najlepšie je, ak ju umiestnite niekde v bezvetrí, ale zas nie veľmi blízko domu. Na zimu palmu umiestnite niekam do vykurovaného prostredia alebo použite polykarbonátové skleníky.

Washingtonia filifera

O niečo mrazuvzdornejšia je jej príbuzná Washingtonia filifera (-6 °C). Táto palma je nižšieho vzrastu ako Washingtonie robusta. Výška jej kmeňa v dospelosti je do 12 m a šírka okolo 1 m.

washingtonia robusta palma1

washingtonia robusta palma2

Livistona chinensis

Livistona čínska je subtropická palma známa aj ako palma čínska, vejárová alebo fontánová palma. Pôvodom je z východnej Ázie – z oblasti južného Japonska, Taiwanu a juhovýchodnej Číny. Listy sú obrovské, vejárové so špičkami natočenými nadol. Pod listami sa tvoria dlhé žlté súkvetia kvetov, z ktorých neskôr vznikajú sivo-modré bobuľovité plody. Táto palma uprednostňuje vyššiu vlhkosť. Preto je dobré zavlažovať ju rozprašovaním vody v okolí rastliny. Livistonia chinensis je pomaly rastúca palma. Jej výška v dospelosti je cca 8 – 10 m. Dbajte však na to, že pri zimovaní tejto palmy nesmie teplota klesnúť pod 8 °C.

livistona palmy teplomilne 1 

livistona palmy teplomilne 2 

Cykas japonský

Cykas japonský patrí medzi najstaršie rastliny na svete. Jeho pôvod je z južného Japonska. Pri správnej starostlivosti sa rastlina dožije až 1200 rokov a výška dospelej rastliny môže byť až 5 m. Je to pomaly rastúci druh, ktorý je veľmi teplomilný. Obľubuje dostatok svetla a celoročnú minimálnu teplotu aspoň 18 °C, aj keď je mrazuvzdorný do -4 °C. Zaujímavosťou je to, že to vôbec nie je palma. Svojím vzhľadom, stavbou kmeňa a perovito zloženými tvrdými listami vyrastajúcimi na vrchole drsného kmeňa palmu len pripomína. Je to totižto vzniknutá mutácia papradí. Rastlina vypúšťa pri dobrých podmienkach cca každý rok nové prírastky listov zo stredu kmeňa. Ich rast práve pripomína listy paprade.

palma cykas japonsky pestovanie

Nezabúdajte, že palmy, ktoré zimujete v interiéri pri teplote od 10 – 15 °C, by mali byť na svetlom mieste bez podlahového kúrenia. Je to z toho dôvodu, že keď náhodou vypustia nové listy, aby tieto mali pekný, neskrútený, kompaktný tvar. Palmy v zime uskladnené pri teplote od 5 – 10 °C zas toľko svetla mať nepotrebujú. U nich nehrozí výskyt nových listov. Palmy cez vegetačné obdobie veľmi nepolievajte, skôr sa vždy snažte udržať substrát mierne vlhký. Naopak v lete im mierne zavlažovanie a občasné hnojenie doprajte.

palmy zazimovanie

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

  • Článok vznikol v spolupráci s Garden centrum - Záhradníci.sk. Tel: +421 940 126 140, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Viac nájdete na webe zahradnici.sk
Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: