trvalky pestovanie tipyTrvalky sú neoddeliteľnou súčasťou záhradnej výsadby už veľmi dlhú dobu. Medzi ich hlavné výhody patrí ich rozmanitosť. Žiaria pestrými farbami, tvarmi a navyše rozvoňajú každý kút. Čo sú vlastne trvalky?

Sú to rastliny, ktoré dokážu na svojom stanovišti prežiť aspoň dva roky. Zvyčajne sa ich životnosť počíta okolo päť až sedem rokov. Netreba teda zabezpečovať výsadbu každý rok, ako je to u letničiek. Väčšina druhov sa semenami neskôr dokáže rozšíriť aj sama. Ich nároky na pestovanie nie sú vysoké, hodia sa teda aj do záhrady menej skúseného záhradníka.

trvalky vysadba 1

trvalky vysadba 2

trvalky vysadba 3

Trvalky sa často vysádzajú v skupinových výsadbách a záhonoch. Ich koreňový systém je potom silnejší, pomáha spevňovať pôdu a zachytáva vodu. Pri výbere vhodných druhov je dobré sa riadiť výškou a šírkou ich rastu. Pokiaľ sa rozhodnete pre výsadbu trvalkového záhona a nechcete, aby pôsobil príliš chaoticky, zamerajte sa na menej druhov v opakovaní. Nižšie rastliny umiestnite dopredu, vyššie do zadnej časti. Stred by mal patriť najvýraznejším kúskom.

Pokiaľ sa budete držať týchto pravidiel, vytvoríte krásnu harmonickú výsadbu.

Pripravili sme pre Vás 10 známych druhov vhodných do každej záhrady.

1. Rudbekia (Rudbekia Fulgida)

Má typické žlté alebo oranžové kvety, ktoré kvitnú od začiatku leta až do neskorej jesene. Vysádzajú sa na slnečné stanoviská s priepustnou a výživnou pôdou. Na jar je potrebné hnojiť a odstrániť odkvitnuté kvety. Má kompaktný tvar a rýchlo sa rozrastá, hodí sa teda hlavne do stredu záhona.

rudbeckia trvalka pestovanie 1

rudbeckia trvalka pestovanie 2

2. Šalvia hájna (Salviax x sylvestris)

Šalvia je odolná trvalka na slnečné a suchšie miesta s priepustnou pôdou. Kvety si môžete nakombinovať v odtieňoch modrej, fialovej, bielej či ružovej a kvitnú od mája do príchodu prvých mrazov.


3. Flox (phlox)

Tento rod zahŕňa mnoho druhov – od plazivých floxov vhodných hlavne do skaliek až po vysoké záhradné floxy (napr. Phlox paniculata), ktoré majú dlhé stonky a voňavé súkvetia. Dnes je dostupná široká škála farieb a veľkostí, nie je preto problém vybrať si podľa podmienok tú správnu. Dariť sa im bude na slnečnom a polotienistom stanovisku s dostatkom vlahy.


4. Astilba (astilbe)

Do tienistých a polotienistých miest s mierne kyslou, priepustnou pôdou môžete umiestniť astilby. Ich zaujímavé kvety od jari do leta žiaria farbami bielej, červenej či ružovej. Krásne doplní textúru nielen v záhone, ale vynikne aj vysadená samostatne, napríklad pod stromom.

trvalka astilbe pestovanie

5. Kocúrnik záhradný (Nepeta x Faassenii)

Výborný výplňový druh s modrými kvetmi a jemnou textúrou. Hodí sa na lemovanie celých záhonov. Táto trvalka, pôvodom z Afriky, má striebristé, aromatické listy a kompaktný tvar. Obľubuje slnečné stanovisko s priepustnou pôdou. Rez je možné vykonať prakticky kedykoľvek a redukovať tak rast.


6. Funkia (Hosta)

Tieňomilná trvalka zahŕňa veľké množstvo kultivarov rôznych farieb a veľkostí. Tu platí, že čím tmavšie listy sú, tým viac tieňa potrebujú. Pre správny rast potrebujú mierne kyslú a priepustnú pôdu. Kvety sa objavujú od neskorého leta do prvých mrazov.


7. Echinacea (echinacea Purpurea)

Ak hľadáte stálicu trvalkových záhonov, echinacea ňou určite je. Typické kvety kvitnú od júla do októbra. Nenáročná a odolná trvalka je vhodná na slnečné stanovisko. Po výsadbe vytvára krásne husté porasty s kvetmi na dlhých stonkách v rôznych farebných odtieňoch. Cenená je tiež ako bylinka podporujúca imunitu.

echinacea pestovanie 1

echinacea pestovanie 2

8. Krásnoočko (Coreopsis)

Krásnoočko kvitne neúnavne v oranžových, červených a žltých odtieňoch. Po vysadení na slnečné miesto s priepustnou a výživnou pôdou kvitne od skorého leta až do jesene. Krásnoočká patria medzi najodolnejšie trvalky, ktoré znesú tuhé mrazy aj vysoké horúčavy.


9. Helénium (Helenium autumnale)

Táto vzpriamene rastúca trvalka s kompaktným tvarom je označovaná aj ako klenot neskorého leta. Na slnečnom stanovisku s vlhkou pôdou dokáže dorásť do výšky aj 150 cm. Súkvetia kvitnú postupne v žltých, oranžových až hnedých odtieňoch.


10. Levanduľa (Lavandula)

Pri výbere trvaliek netreba zabudnúť na ikonickú levanduľu. Jej vôňa a vzhľad sú nezabudnuteľné a v každej výsadbe bude hrať hlavnú úlohu. Levanduľa má kompaktný tvar a pochádza zo Stredomoria. Výborne odpudzuje hmyz, radí sa medzi liečivé byliny a je vhodná aj na aromaterapiu. Pre pokojné prežitie chladných dní okolie rastliny na zimu zamulčujeme. Levanduľu vysádzame na slnečné miesto s priepustnou pôdou.

pestovanie levandula 1

pestovanie levandula 2

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: