palmy starostlivostPalmy, ktoré je možné pestovať aj v našich klimatických podmienkach? Áno, je to možné. Aj keď sa mnohým tento druh rastlín automaticky spája so subtropickým podnebím, po objavení odolnosti niektorých druhov sa tieto rastliny stali pýchou nie len južnejšie situovaných krajín.

Celkovo existuje okolo 3 000 druhov paliem, nájdu sa však medzi nimi aj také, ktoré sa dajú pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Pri správnom pestovaní dokonca dokážu krásne prosperovať aj voľne vysadené v pôde. Poďme sa spoločne pozrieť na pár najobľúbenejších “„exotických otužilcov”“.

palmy tipy

V slovenských záhradách sa najlepšie darí palmám Trachycarpus fortunei, Chamaerops humilis či Butia capitata.

Trachycarpus fortunei:

Tento druh mrazuvzdornej palmy je jednou z najobľúbenejších, najodolnejších a zároveň najviac pestovaných paliem v miernom teplotnom pásme. Trachycarpus fortunei pochádza z horských oblastí Indie, Nepálu a Číny, kde rastú vo výškach 2 000 -– 2 500 m. n. m. Vyznačuje sa veľkými, tmavo-zelenými vejárovitými listami. Štíhly kmeň je pokrytý jemnými konopnými vláknami, vďaka čomu nesie aj pomenovanie “konopná palma”. Dorastá do výšky až 15 metrov, pričom ročný prírastok na kmeni palmy zasadenej v zemi môže predstavovať od 10 do 40 cm. Každým rokom dokáže pridať 7 až 15 listov. Mrazuvzdornosť tohto druhu môže byť niekedy mätúca. Pri teplote pod -12 °C palma prichádza o listy, avšak neuhynie. K odumretiu dochádza až pri teplote pod -17 °C.

trachycarpus fortunei palmaTrachycarpus fortunei

Chamaerops humilis:

Chamaerops humilis alebo inak palmička nízka či trpasličia palma je jediná pôvodom európska palma. Od druhu trachycarpus fortunei sa odlišuje najmä pre svoje ostnaté stopky a taktiež pomalším rastom. Farba listov má jemný modrastý nádych. Narastá do výšky 4 až 5 metrov. Palma chamaerops humilis je mrazuvzdorná do -14 °C. Opäť platí, že pri nižšej teplote začínajú odumierať listy, konkrétne pri -8 °C. Palma však prežíva až do spomínanej teploty -14 °C. Chamaerops humilis je známa pomalším rastom a rastie viac do šírky ako do výšky.

Butia capitata:

Butia capitata prezývaná aj ako želé palma alebo vínna palma patrí k robustnejším druhom paliem, dorastá do výšky až 6 metrov. Pochádza z Argentíny, Brazílie a Uruguaja, kde sa jej plody používajú na výrobu želé. Listy butie sú jemne sfarbené domodra a sú tvarované oblúkom smerujúcim smerom ku kmeňu. Vďaka širokej korune je vhodnou ozdobou najmä väčších priestranstiev. Je mrazuvzdorná do -12 °C, pričom hraničná teplota pre omŕzanie listov je -4 °C.

chamaerops humilis palmaChamaerops humilis 

butia capitata palmaButia capitata 

Pestovanie mrazuvzdorných druhov paliem:

Tieto druhy paliem sú prispôsobivé a vo všeobecnosti nenáročné na pestovanie. Darí sa im v akejkoľvek pôde s dobrou drenážou (z dôvodu dobrého odvodnenia v zimných mesiacoch.), na slnečnom mieste. Od jari do jesene, približne jedenkrát za mesiac, je vhodné palmy prihnojovať kvalitným hnojivom. Zabezpečí sa tak najmä rast, ale aj celkové zdravie palmy. Zálievka musí byť bohatá –- najmä počas horúcich letných dní. Počas zimy je nutné zálievku maximálne obmedziť - . Palmy v kvetináčoch zalievame len pri vyschnutí pôdy. Palmy vo voľnej pôde počas zimy nepolievame.

Zimovanie:

Hoci sú palmy schopné zvládnuť aj mrazy, je treba ich chrániť pred teplotnými extrémami, ktoré sa vyskytujú najmä na severe Slovenska. Zimovanie mrazuvzdorných paliem sa odlišuje podľa toho, či je palma vysadená v zemi, alebo v kvetináči.

Pokiaľ máte palmu v kvetináči, jednoducho ju na zimu presuňte do chladnejšej miestnosti, ako je garáž, pivnica alebo zimná záhrada. Počas teplejších zimných dní nezabudnite na dôsledné vetranie miestnosti, aby bola zabezpečená cirkulácia vzduchu. Teplota počas zimy by sa mala pohybovať v rozmedzí od 0 °C do + 15 °C. Zálievku udržujte na minime - substrát v kvetináči by mal byť stále iba mierne vlhký, nikdy však nie premokrený.

palma zazimovanie2

Ak máte palmu vysadenú v zemi, ochráňte korene nahrnutím suchého lístia, sena, rašeliny alebo drevných hoblín aspoň v 20 cm vrstve. Okrem koreňov treba chrániť aj kmeň a samotné listy. Na obalenie palmy je najvhodnejšie použiť netkanú textíliu, jutovinu či bambusové rohože. Dôležité je, aby bolo zabránené stekaniu vody do listových srdiečok (vlhko v tejto časti rastliny počas zimy je najväčšou hrozbou). V severnejších lokalitách, kde teplota zvykne klesať hlbšie pod –-15 °C, je lepšie zvoliť precíznejší spôsob zimovania v podobe použitia krytu z fólie či polykarbonátových platní a vhodného zdroja tepla v podobe výhrevného káblu.

palma zazimovanie

Nebojte sa priviesť exotiku do svojej záhrady. V najväčšom záhradníctve na Kysuciach, v Oščadnici, nájdete širokých výber mrazuvzdorných i teplomilných paliem a iných exotických rastlín. Personál Vám okrem výberu ochotne poradí aj so správnym zazimovaním.

 autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: