Hľadáte tip na výlet? Vlado Troják píše o miestach, ktoré navštívil v priebehu tohtoročnej zimy.

Rozhľadňa na Marťákovom kopci = 7,6 km / 2h 0m

mapa: Marťákov kopec

                Na Marťákovom kopci

Je mnoho spôsobov kadiaľ sa dostať ku hádam najznámejšej a najpopulárnejšej rozhľadni na Kysuciach. Stojí nad osadou Petránky a sú z nej panoramatické výhľady do všetkých svetových strán. Zasnežený svah pod rozhľadňou je cez víkendy plný sánkujucich sa detí.

                Kaplnka U Cabukov

Auto necháme pri kaplnke U Rulcov a pomedzi domy po neznačenej ceste sa vydáme do osady Zbunovci. Z tohto provizórneho parkoviska sa dá ku rozhľadni dostať aj podstatne rýchlejšie cez osadu U Trnkov, ale je tu jeden pádny dôvod, prečo Vás vediem na hrebeň Javorníkov okľukou. Je ním nová kaplnka v osade U Cabukov. Osada leží necelých 100 metrov od trasy po pravej strane. Na mapke pri bode (2).

                Potvor

Nad osadou U Cabukov sa napojíme na červenú turistickú trasu a pokračujeme po nej doľava. Ak sa jej budeme presne pridŕžať, dovedie nás najprv ku soche Potvora a po chvíli aj do osady Petránky, nad ktorou stojí rozhľadňa.

                Umelecká výzdoba na rozhľadni

Od rozhľadne potom už len zbehneme do osady u Trnkov a pokračujeme ďalej strmým klesaním až ku kaplnke U Rulcov, kde parkujeme. Je možné pri rozhľadni aj využiť skratku a zísť do Trnkov cez osadu Marťákovci.

                Rozhľadňa na Marťákovom kopci


Okolo Dlhej nad Kysucou = 16,5 km / 4h 15m

mapa: Okolo Dlhej nad Kysucou

Váhal som, či túto túru do zoznamu zaradiť. Je pomerne dlhá, pričom začína a končí na dvoch rozdielnych miestach. Ale pretože je na nej mnoho zaujímavých vecí k videniu, nakoniec ju tu máme. Odkaz na rozsiahly fotoreport je potom nad fotkou.

                Turzovka z Bukoviny

Trasa začína v Turzovke pri soche drotára. Modrá turistická trasa nás z mesta vyvedie okolo amfiteátra ku kaplnke na Bukovine. Je to pár minút a už vidíme v diaľke za mestom Lysú horu. Držíme sa modrej značky. Ideme postupne cez osady U Bogáni a U Ninikov a cez vrchol kopca Solisko.

                Výhľad zo Soliska

Modrej značky sa držíme aj keď prechádzame ponad osadu Strakovci a smerujeme ďalej na Jakubovský vrch. Mimochodom, tento vrchol som nedávno v osobnom rebríčku označil za kopec s najkrajším výhľadom na Kysuciach.

                Na Jakubovskom vrchu

Ak budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť, môžete sa pokochať výhľadom na kysucké brdky, ale aj na mnohé beskydské tisícovky, na hrebeň Malej Fatry, na Veľkú Fatru, Martinské Hole a samozrejme Západné Tatry. Je tu aj stôl a lavice, kde je možné dať si poriadnu turistickú svačinu s čajom z termosky.

                U Mračkov

Na "Jakubáči" končí modrá trasa a ďalej pokračujeme cez les po červenej. Táto nás prevedie osadou U Mračkov a ďalej ku rozhľadni na Kamenitom. O tejto sme si už písali skôr. Tu musím upozorniť na to, že v okolí osady Mračkovci býva cesta rozmáčaná a rozbahnená a tak sem nechoďte ak nie je zem poriadne zmrznutá, alebo ak nie je bohatá snehová nádielka. Inak by Vám to tu skazilo dojem z inak perfektného poldňového výletu.

                Po žltej od rozhľadne Kamenité do Turkova

Jednu túru cez Kamenité som už popisoval. Končila zostupom po žltej smerom do Dlhej nad Kysucou. My sme tentokrát pokračovali takisto po žltej, ale smerom do Turkova. Je to príjemná široká lesná zvážnica. Celkovo sa jedná z hľadiska časového už o náročnejšiu túru, ale fyzicky tu nie je zase nič komplikované k zdolaniu. Žiadne veľhory. Navyše trasu si môžete rôzne modifikovať. Či už skrátiť, alebo aj predĺžiť napríklad tak, že z Kamenitého budete pokračovať po červenej ďalej na Semeteš. Je to na Vašej fantázii a chuti :)

Vysocké osady a Luby = 15,6 km / 4h 0m

mapa: Vysocké osady

                Pri rozhľadni Luby

Táto túra bude na orientáciu a popis trochu náročnejšia. V priloženej mape je našťastie zakreslená presne. Nie je sa čoho báť. Túru začíname (aj končíme) pred kostolom vo Vysokej nad Kysucou. Žltá trasa nás po chvíli privedie na križovatku so širokou lesnou cestou . Odbočíme práve na túto cestu a pokračujeme ďalej doprava. Po chvíli sa ocitneme na asfaltovej ceste do osady Vrchrieka. Po nej stúpame hore, ale kúsok za Žilinčiarmi a pred Vrchriekou odbočujeme do lesa vpravo.

                Lesný chodník do Záblatia

Sprvu pohodlná široká lesná cestička postupne mení charakter. Zužuje sa a ak by nebola pôda premrznutá a zasnežená, asi by sme si aj blatom poskákali. Ideme tu pomerne dlhý úsek lesom. Vykúpením nám je osada Záblatie s kaplnkou a útulným altánkom. Kúsok odtiaľto je horské sedlo Pančava a hostinec Melocík. My však pôjdeme opačným smerom.

                Kaplnka a altánok v Záblatí

Po červenej trase smerom ku rozhľadni. Poradím Vám však nenápadnú odbočku z tejto červenej trasy, ktorá Vás privedie rovno ku vysokej drevenej veži a nebudete sa musieť ku nej vracať, ak by ste pokračovali neustále po červenej. V mape má táto odbočka číslo (9).

                Drevená veža Luby

My sme si kvôli hmle výhľady neužili, ale verte, je na čo pozerať. A nemusíte kvôli výhľadom ani riskovať a loziť na vežu. To Vám napokon ani nemôžem odporúčať, pretože jednak je vstup na ňu oficiálne zakázaný a druhák, veža je viditeľne poškodená a kto vie čo všetko sa môže prihodiť, ak ju zaťažíte.

Od veže pokračujeme po červenej cez vizuálne príťažlivé vysocké osady Vrchrieka, U Šupíkov a Solíkovci. Je tu mnoho zachovalých dreveníc a tiež zvonička s Krížom.

                U Šupíkov

Za Solíkovcami je križovatka. Doprava by sme došli do sedla Semeteš, ktoré je veľmi blízko, ale my pôjdeme po žltej doľava. Je to žltá trasa, po ktorej sme na začiatku už časť túry absolvovali. Čaká nás pomerne strmé klesanie po lesnom chodníku. Nič zásadné tu už k videniu nie je a po chvíli sme z kopca dole vo Vysokej nad Kysucou. Ako v predchádzajúcom prípade, aj tu sa bavíme už o časovo pomerne náročnej túre, zvlášť ak by bolo viac snehu. Časť trasy totiž prechádza miestami, kde nie je oficiálna trasa a nedá sa preto čakať, že tam bude v snehu vyšliapaný chodník. Je treba na to pamätať pri plánovaní výletu.


Jakubovský vrch = 7,4 km / 1h 50m

mapa: Jakubovský vrch

Nebojte, nemáte pocit Déjà vu, o Jakubovskom vrchu už bola reč. Bol súčasťou dlhej túry okolo Dlhej nad Kysucou. Tentokrát Vám ale predstavím trasu naň tak ako ju chodím v zime najradšej. S priloženou mapou máme ale problém. V skutočnosti začíname aj končíme pri Hoteli Severka v Zákopčí U Polievky. Do mapy však nejde zakresliť stúpanie okolo osady U Zjavkov do Zbunov, tak skúste prosím zapojiť predstavivosť a nestratiť sa tam :)

                Niekde pri osade U Cabukov

Nad osadou Zbunovci odbočíme po lesnej ceste doprava. Prejdeme lesom, tiež popri osade U Cabukov s peknou drevenou kaplnkou a prídeme až na rázcestie na hrebeni Javorníkov. Pri jednej z minulých túr (na rozhľadňu na Marťákovom kopci) sme tu na červenej trase odbočili doľava, tentokrát pôjdeme doprava.

                U Jurdov

Spoločnosť nám tu môže často robiť vysoká zver, alebo ak je dosť snehu, tak bežkári na Beskydsko-Javorníckej magistrále. Prejdeme okolo kamenného stromu v osade U Jurdov, až napokon dôjdeme na samotný Jakubovský vrch.

                Beskydy z Jakubovského vrchu

Z kopca dole do Polievky vedie viacero neznačených chodníčkov, ja Vás však prevediem po tých značených. Najprv z kopca dole až do osady Strakovci po modrej a potom pomedzi chalupy po žltej turistickej značke. V iných časoch by bol dole otvorený hotel Severka, v súčasnosti žiaľ na malé občerstvenie zabudnite.

kysuce zima turistika 083

Ak by ste predsa len radi skúsili alternatívny zostup z vrcholu, skúste v mape očami pohľadať chodníček cez osady Staníčkovci a Komákovci. Nebudete ľutovať.

Horelická Kýčera = 10,0 km / 2h 45m

mapa: Horelická Kýčera

Aj tu budeme trochu bojovať s priloženou mapou. Štart a cieľ som umiestnil ku Bille na Žarci, ale v skutočnosti sa do prírody dostaneme až pri domove dôchodcov. Povedie nás zelená trasa do osady Kýčera. Kúsok za kaplnkou odbočíme po modrej z kopca dole. Podľa mapy nás táto modrá trasa dovedie až na lesnú cestu ktorá sa kľukatí popod Horelickú Kýčeru a vedie späť na sídlisko Žarec, lenže my si urobíme malú odbočku cez kopec. Do mapy sa zakresliť nedala, nachádza sa však medzi bodmi (4) a (5). Ak sa na to necítite, držte sa určite oficiálnej trasy tak ako je v mapke, pripravíte sa tak ale o nádherné výhľady na Čadcu, Oščadnicu a Malú Fatru.

                Jeden z mnohých výhľadov z Horelickej Kýčery

Prečítajte si ďalšie zaujímavé články Vlada Trojaka:

Autor a foto: Vlado Troják
Ďalšie tipy na výlety nájdete na blogu: vlado3.blogspot.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: