vlado trojak na bicykliHor sa na tie najkrajšie výhľady z Kysúc, tak ako ich vníma Vlado Troják.

"Je veľmi dôležité pripomenúť, že sa jedná o silno subjektívny výber poznačený istými osobnými zážitkami, ktoré ma ku tým miestam viažu." dodáva Vlado na výber a hodnotenie jednotlivých lokalít.


TOP 25 Vlada Trojáka - 2.časť

TOP 10

10. Grúň (Jurošovský vrch)

10 Jurošák1

Ak by som nenapísal Grúň ale Jurošák či presnejšie Jurošovský vrch, Čadčania by mali hneď jasno. Na Kysuciach sa takmer každý tretí kopec volá buď Grúň, Kykuľa, alebo Kýčera a tak Jurošák by bolo príhodnejšie. Ten však stojí po hrebeni kúsok ďalej od tohoto nádherného miesta. Okrem výhľadu na Veľký Polom ponúka aj výhľad smerom na Rakovú a časť Čadce.
Kto si chce užiť výhľady aké sú na fotkách, mal by sa poponáhľať, omladina rastie rýchlo a za rok či dva už toho k videniu veľa nebude.

10 Jurošák2


9. Živčáková

09 Živčáková1

Pútnicke miesto na hore Živčáková medzi Turzovkou a Korňou patrí k tým najznámejším miestam Kysúc. Pre najlepší výhľad si treba zájsť na vežu kostola, ktorá je verejnosti v určitých hodinách a v dobrom počasí prístupná. 

09 Živčáková2


8. Marťákov kopec

08 Petránky1

Nad Petránkami, na Marťákovom kopci, stojí rozhľadňa. Výhľad z nej musí byť notoricky známy každému, kto kedy navštívil hrebeň Javorníkov. Ja mám o niečo radšej výhľad z lúky kúsok pod kopcom, smerom ku soche Potvora. Až tu sa totiž naplno rozvinie krása Javorníkov a kysuckých kopaníc. Len si tak sadnúť do trávy a hľadieť do krajiny. Viac netreba.

08 Petránky2


7. Kasárne

07 Kasárne 1

Z Makova, od Bytče, z Leskové pri Veľkých Karloviciach, alebo po hrebeni. Všetky lesné cesty na Kasárne sú nádherné a samé o sebe zážitkom. V malom rekreačnom stredisku pod najvyšším vrchom Javorníkov sa dá toho nájsť nečakane veľa. Okrem výhľadov, lyžiarskeho vleku, chát a hotelov aj cyklistov pretekárov, alebo ultramaratóncov bežiacich z Čadce až do Lysej pod Makytou a potom čučoriedky. Veľa čučoriedok. Kto bude mať šťastie možno aj medveďa stretne. 

07 Kasárne2


6. Chotárny kopec

06 Chotárny1

Tento kopec je... Komplikovaný! A strašne moc. Ak by som bral do úvahy len letné výhľady, dostal by sa možno niekde na 15. až 20. miesto nie vyššie. Ak však zohľadním zimu, potom Chotár vystrelí strmhlav, div nie až do prvej päťky. Je to tak prosté, sneh totiž prikryje všetko zlé, čo mi na tomto kopci vadí. Vyjazdené rigole plné vody a blata, haluzinu a bordel po ťažbe. Sú dni keď je to lepšie a sú dni keď... Škoda slov.
V každom prípade Chotárny kopec v zime je ako z katalógu, z reklamy na ticho a pri dobrom svetle a viditeľnosti ponúka neskutočné divadlo farieb a horských kriviek. Malá Fatra? Nech sa páči. Martinské Hole, žiaden problém. Beskydy? Tie sú predsa vidieť odvšadiaľ. Tento kopec je... Komplikovaný!

06 Chotárny2


5. pod Medveďou skalou

05 zákruta1

Čím viac stromov padne, tým hlbšie sa moje obľúbené miesto prepadne. Aktuálne je už mimo prvú trojku. A pritom všetkom zlom má stále to svoje čaro. Kedysi sa človek vynoril z hustého lesa na čistinke kde pomedzi stromy z ničoho nič vykukol milošovský rybník, Veľká Rača či hrebeň Malej Fatry. A bolo to geniálne. Teraz tam stromy nie sú, všetky tie nádhery vidieť ešte lepšie, ale už tomu chýba ten kontrast medzi lesom a nečakaným výhľadom. A aj tak to tu mám stále rád. A stále tu ten foťák lovím z batoha aby som do zbierky pridal ďalšiu fotku.

05 zákruta1

 

4. Blažkovci

04 Blažkovci1

Tak to nakoniec nevyšlo. Tesne pod stupienkami víťazov. Ale aj tak asi najväčšie prekvapenie tohoto zoznamu pre mnohých, čo to dočítali až sem, bude osada Blažkovci. Nenápadné miesto. To sa človek len tak vezie od Petránok na Chotárny kopec a zrazu z ničoho nič živá pohľadnica. Pamätám si, keď som sa tu ocitol prvý raz. To jemné šteklenie vnútri na duši. Kvôli miestam ako je toto ma to stále baví. A ako bonus, aj z lúky oproti to tu vypadá stále rovnako rozprávkovo. Len tie lesy miznú a miznú...

04 Blažkovci2


3. Veľká Rača

03 Rača1

Najvyšší vrch Kysúc Veľká Rača nemôže v tomto zozname chýbať. Z výšky 1236 metrov nad morom už toho musí byť vidieť predsa dosť. A veru že je. Osobne mám najradšej miesto kúsok pod vrcholom pri obyčajnej drevenej lavičke a uprostred veľkého čučoriedkového záhona. Keď tadiaľ človek ide v ten pravý čas, tak sa aj zasýti. Vrchol Veľkej Rače bol pre mňa dlho nezaujímavý, asi preto, že som si vystačil s peknými zimnými výhľadmi z lyžiarskeho strediska poniže. Bola to chyba.
Už samotná cesta na vrchol je zážitkom, keď úzky kamenistý chodníček prechádza popri aj skrz pôvodný kysucký prales. Vrchol samotný potom okrem obligátneho výhľadu na všetky možné svetové strany ponúkne aj horskú chatu už na poľskej strane a malú tak trochu zbytočnú rozhľadňu. 

03 Rača2


2. Vodná nádrž Nová Bystrica

02 VN1

Teraz to bude zložitejšie a nevyhnem sa troche vysvetľovania. Keď vyberiem len jedno konkrétne miesto z takmer 30 kilometrového okruhu okolo vodnej nádrže v Novej Bystrici, pri najlepšej vôli to nebude stačiť na umiestnenie nie že v TOP3, ale ani v TOP5 obľúbených miest s výhľadom.
Keď však zoberiem celý okruh akoby bol jedným miestom, zrazu mám toľko malebných zákutí, toľko rôznych uhlov pohľadu na vodnú hladinu, že neviem ktorú fotku vybrať skôr. Ak k tomu pripočítam občasné výhľady na Malú Fatru, alebo kostolík v Riečnici, dá mi to dohromady tak epický vizuálny zážitok, že nebyť jedného veľmi špeciálneho kopca, tak kysucké more je jednoznačným víťazom tejto malej hitparády.

02 VN2


1. Jakubovský vrch

01 Jakubáč1

Tí čo ma poznajú, tak si teraz len tak zľahka zakývali hlavou a zjavil sa im nebadaný úsmev na tvári. Vedeli to. Bolo im to jasné od začiatku, kam to celé smeruje. "Jakubáč je kopec s najkrajším výhľadom na Kysuciach!"
Tak túto vetu odo mňa veľa ľudí počulo nespočet krát. Keď pominiem akési osobné dôvody, prečo mám ten kopec tak rád, skúsim vymenovať aspoň tie objektívne: Beskydy, Javorníky, Malá Fatra, Martinské Hole, tuším aj Kubínska Hoľa a určite západné Tatry. Samozrejme nie vždy a všetko naraz sa dá toto všetko vidieť.
Jakubovský vrch leží v Javorníkoch na trase, ako inak, Beskydsko-javorníckej magistrály. Býval tu kedysi prístrešok, informačná tabuľa a ihličnatý les. Všetko je preč, ostal len kôl s orientačnými tabuľkami. Všetky tie nádherné výhľady by som oželel, keby to tu vypadalo stále ako pred 10 a viac rokmi. Lavička so strieškou uprostred lesa.
Z tejto hitparády by Jakubovský vrch síce zmizol, ale i tak by ostal mojou malou súkromnou jednotkou. Viac fotiek úmyselne nepridám, choďte a objavujte kúzlo tohoto kopca sami!

01 Jakubáč2

Sme na konci, dúfam, že tento článok naplnil skromné očakávania, že si tu každý našiel to svoje. Aspoň jedno či dve miesta, ktoré nepoznal a aj na základe tu popísaného si tam zájde. Neplatí samozrejme pre ostrieľaných turistov, čo poznajú každý trs trávy v Beskydoch a Javorníkoch. Tých to dúfam aspoň trochu pobavilo :)

Prečítajte si aj: Ikonické kysucké výhľady od Vlada Trojáka - časť prvá

Autor a foto: Vlado Troják
Ďalšie cyklopotulky nájdete aj na blogu: vlado3.blogspot.com/

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať