24 kamenite2Vlado vo svojom článku zostavil TOP 25 výhľadov, tak ako to cíti a vidí on. S jeho dovolením Vám ich prinášame v dvoch častiach aj na mojeKysuce.sk. Možno vás článok inšpiruje a dá tip na výlet či už na bicykli alebo pešo. 

"Je veľa miest na Kysuciach, ktoré ponúkajú neskutočné výhľady. Niektoré sú notoricky známe, iné menej. Tu je mojich dvadsaťpäť najobľúbenejších prevažne z horných Kysúc, pretože tie dolné zatiaľ nemám toľko prejazdené a prechodené" hovorí Vlado Troják


TOP 25 Vlada Trojáka - 1.časť

 

25. Vlčia skala

25 skala1Začnem niečim nenápadným. Vyhliadka Vlčia skala leží na štátnej hranici medzi Slovenskou a Českou republikou.
Jedná sa o skalný previs, kde sa z ničoho nič ocitnete veľmi vysoko nad stromami hustého ihličnatého lesa. Idúc po červenej turistickej značke z Klokočova Konečnej, natrafíme na ňu kúsok pod vrcholom Súľov a horskou usadlosťou známou ako Biely Kríž. Naživo táto vyhliadka vypadá oveľa lepšie než na fotografii. Vizuálne veľmi zaujímavou je už samotná trasa po štátnej hranici. V oboch smeroch dobre schodná pešo, na bicykli potom rozhodne odporúčam chvíľami technickejší enduro zjazd.

25 skala2


24. Rozhľadňa Kamenité a Zajacova kaplnka

24 kamenite1

Na Beskydsko-javorníckej magistrále, niekde na pol cesty medzi Jakubovským vrchom a Semetešom, stojí stará skromná kaplnka. Kúsok obďaleč stojí oveľa novšia, štýlom veľmi tradičná, drevená rozhľadňa. Úsek známej hrebeňovky prechádzajúci v tesnej blízkosti týchto skromných stavieb má v sebe čosi magického. Človek sa musí zastaviť a aspoň na chvíľu sa pokochať. A popri tom si môže dopriať svačinu v útulnom prístrešku. 

24 kamenite2

 

23. Dvojkríž na Capkovom vrchu

23 Capkov vrch1

Toto miesto netreba Čadčanom predstavovať. Dvojkríž stojí kúsok od centra, vedie k nemu nedlhý chodníček a je od neho asi najkrajší výhľad na centrum mesta a priľahlé kopce.

23 Capkov vrch2

 

22. Bobek

21 Bobek2

Ja ten výhľad na Lysú horu proste milujem. Bobek je vrchol, ktorým prechádza štátna hranica medzi Českom a Slovenskom a leží tak nejak uprostred ničoho.
Pre lepšiu orientáciu ale napíšem že sa k oblohe zdvíha medzi Bílou v Beskydoch a Korňou na Kysuciach. O kvalitách výhľadu svedčí fakt že som tu vlani natrafil na svadbu. Mimochodom červená turistická trasa medzi Bumbálkou a Klokočovom, ktorej súčasťou Bobek je, určite stojí za prejazd.


21. Rozhľadňa na Bobovci

22 Bobovec2

Bystrická dolina ako na dlani? Nech sa páči! Fotogenická rozhľadňa na Bobovci pútnikovi ponúkne okrem panoramatického výhľadu na dolinu aj príjemnú nenáročnú prechádzku či lúkami, či lesnými serpentínami.

20. Drahošanka - Liškovci

20 Drahošanka1

Nebolo by presné, keby že napíšem len stroho "Drahošanka," pretože najkrajšie výhľady nie sú priamo na "konečnej," ale už cestou cez osadu Liškovci, kde treba ešte pár metrov vyjsť na trávnatý kopec s brezou na vrchole. Tam sa otvorí konečne výhľad do kysuckej krajiny s Čadcou, Jurošovským vrchom, milošovskou dolinou a samozrejme beskydským masívom.
Toto miesto by sa v rebríčku umiestnilo o dosť vyššie nebyť všadeprítomných stĺpov vysokého napätia. Vždy sa však dá nájsť miestečko, kde tieto stĺpy nakoniec do fotky nezasiahnu. Na výhľady bohatá je aj samostatná cesta plná serpentín a tiež vrcholové miesto krížovej cesty nad Lurdskou kaplnkou.

20 Drahošanka2

 

19. Vojtovské sedlo

19 vojtov1

Keď pôjdeme po zelenej turistickej trase zo sídliska Žarec na Chotárny vrch, prejdeme Vojtovským sedlom. Výhľad na Malú Fatru z prístreška doslova nabáda na krátku prestávku. V lete nám spoločnosť na všadeprítomných pasienkov môžu robiť ovce a človek sa zdráha uveriť, že sa nachádza "čoby kameňom dohodil" od centra mesta. Tu sa definitívne zastavil čas.

19 vojtov2


18. Kýčera

18 Kýčera1

Toto nádherné miesto dopláca na to, že cesta naň vedie obrovským rúbaniskom. Kúsok pod vrcholom našťastie ukáže prívetivejšiu tvár. Či už je to výhľad na údolie rieky Kysuca, alebo na Beskydy v pozadí. Zaujímavosťou tohoto kopca ležiaceho medzi Staškovom a Zákopčím je lesná cesta, ktorá po obvode celý kopec obkrúži. "Vďaka" masívnemu výrubu sa otvorili aj výhľady z asfaltovej cesty do zákopeckého údolia, ale po pravde radšej by som bol, keby tam bol hustý zdravý les. Ako kedysi.

18 Kýčera2

 

17. Bukovina

17 Bukovina2

Výhľad z tohoto miesta bol pre mňa pri prvom prejazde ako zjavením z čistého neba. Umocnený dozaista prítomnosťou malej kaplnky. Ľahko dostupné miesto doslova pár výškových metrov nad Turzovkou ponúka pohľad nie len na mestečko samotné, ale pridáva aj Lysú horu ako nečakaný bonus. 

17 Bukovina1

 

16. Rozhľadňa Luby

16 Luby1

Vraciame sa späť na Beskydsko-javornícku magistrálu. Rozhľadňa Luby leží len pár desiatok metrov od tejto známej bežkárskej trasy presne na rozhraní okresov Čadca a Bytča. Cestou zo Semeteša, kúsok za osadou Vrchrieka, sa tu k nebu dvíha masívna drevená veža. V skutočnosti sa nejedná o verejne prístupnú rozhľadňu, ale o protipožiarnu vežu, pričom výstup na ňu je oficiálne zakázaný. Impozantný výhľad je našťastie aj z pod veže.

16 Luby2

 

15. Briava

15 Briava1

Asi najznámejší spomedzi čadčianskych mestských kopcov. Hoci väčšina ho pozná pod názvom Husárik, čo je osada a zároveň meno horského hotela kúsok pod vrcholom samotným. Kto chce stihnúť nejaký pekný výhľad, mal by sa poponáhľať, pretože vrcholová hrebeňovka už zarastá náletovými ako aj vysadenými drevinami. 

14. Stratenec 

14 Stratenec1

Hlboko v horách na hrebeni Javorníkov, v samom západnom cípe Kysúc, stojí pamätník a drevená rozhľadňa. Ako styčný bod pre výhľad som vybral práve toto miesto, ale mohlo by to byť kdekoľvek na hrebeni medzi Veľkým Javorníkom a Stratencom.  

14 Stratenec2

 

13. Javorské

13 Javorské1

Pravá horská cyklistika kúsok od mesta? Nie je problém, stačí zájsť na vrchol Javorského a človek môže zažiť veľké MTB dobrodružstvo so všetkým čo k tomu patrí. Výhľady, príroda, náročné stojky i prudké zjazdy, šotolinu, hlinu ako aj nefalšované kysucké kamenisté podložie. Cestou cez vrchol len málokedy stretnete človeka, skôr divú zver. Nie je tu žiadna chata, prístrešok ani stožiare vysokého napätia. Len príroda a ticho.


13 Javorské2


12. Črchľa

12 Črchľa1

Len na základe jednej fotky by sa mohlo zdať, že toto miesto preceňujem. Nepoznám ale človeka, ktorý tadiaľto niekedy išiel a túto nádhernú borovicu by si neodfotil. To o niečom svedčí. Strom samotár stojí nad obcou Raková. Jediné čo občas môže fotografom robiť vrásky na čele, je kôpka hnoja ktorá sa tu príležitostne vyskytuje tiež.

12 Črchľa2


11. Vysoká

11 Vysoká1

Nepripomína Vám ten výhľad niečo? Áno kopec Kýčera má veľmi podobný ako Vysoká. Kopce spolu susedia a tak ponúkajú, čo sa panorám týka, takmer totožné zážitky. Dole údolie Kysuce od Turzovky po Rakovú, vzadu potom Beskydy. To v čom má tento kopec v porovnaní s Kýčerou výhodu, je prostredie. Ruky usilovných pilčíkov už aj tu síce úradovali, ale nie je to v tak katastrofálnom stave ako obďaleč. Zatiaľ. Nechápte ma prosím zle, tie lesy skutočne vysychajú zo známych príčin, ale o tom tento blogový príspevok vážne nie je. To by bolo nadlho. 

11 Vysoká2


Pozrite si aj Ikonické kysucké výhľady od Vlada Trojáka - časť druhá - TOP 10

Text a foto: Vlado Troják
Ďalšie cyklopotulky nájdete aj na blogu: vlado3.blogspot.com/

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: