rozhladna bobovec stara bystricaV nadmorskej výške 720 m n. m. sa na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka vyníma rozhľadňa Bobovec.

Napriek tomu, že to nie je najvyšší vrch Starej Bystrice, stále je výrazný a ľahko rozpoznateľný. Je súčasťou rozsiahleho masívu Nocľahy.

Autorom projektu rozhľadne je architekt Stanislav Mikovčák. Rozhľadňa je podobne ako aj iné na Kysuciach stavaná z dreva a kameňa. Autor má v rozhľadni umiestnené svoje umelecké diela s tematikou anjelov. Pri rozhľadni sú aj náučné tabule a turistický smerovník, nočné osvetlenie je zabezpečené malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou.

Cesta k rozhľadni Bobovec vedie po žltej turistickej značke od Slovenského orloja na Rínku sv. Michala v Starej Bystrici. Táto cesta k rozhľadni trvá asi hodinu pokojnou chôdzou.

Z rozhľadne, ktorá má výšku 16 m je dobrý výhľad na Veľkú Raču, Martinské Hole, Malú Fatru i na Lysú horu v Moravsko-sliezskych Beskydoch. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 2011 a je výsledkom cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom.

Od rozhľadne sa dá pokračovať po hrebeni Nocľahov – po východnej ceste sa dostanete do Novej Bystrice.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: