zivcakova uvod

Vrch Živčáková 787,7 m n m sa nachádza asi 3 km na západ od mesta Turzovka.. Podľa výpovede Matúša Lašúta v roku 1958 sa na tomto mieste zjavila Panna Mária.

V roku 1993 na mieste zjavenia bola postavená kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja, ktorá je centrom areálu. V roku 2002 bol postavený mystický stĺp, vyhotovený podľa videní pátra Cyrila Metoděja Kuběnu.

Pred kaplnkou stojí detvianský kríž darovaný pútnikmi z tejto obce, ktorý je skutočným rezbárskym skvostom. V kaplnke sa nachádza veľký drevený kríž, socha Panny Márie a obraz Božej Matky. V areáli zjavenia sa nachádza niekoľko prameňov s liečivou vodou, ktoré nezamŕzajú ani v najtuhších zimách.

Žilinský biskup Tomáš Galis dňa 19. októbra 2008 vyhlásil Horu Živčáková za oficiálne mariánske pútnické miesto a vysvätil základný kameň budúceho chrámu Panny Márie Matky Cirkvi. 4. októbra 2015 bol chrám slávnostne vysvätený žilinským diecéznym biskupom Mons. Tomášom Galisom. Jeho výstavba trvala 7 rokov. Vo veži kostola sú umiestnené štyri zvony, ktoré sú dielom Josefa Tkadleca z Halenkova.

Veža slúži aj ako vyhliadková a je sprístupnená pre pútnikov i turistov, z jej otvorenej terasy je kruhový výhľad na okolitú prírodu. Ak si chcete pozrieť tento výhľad musíte vyšľapať približne 140 schodov. Vstup do veže je zdarma, vstupné je dobrovoľné. Vyhliadková veža je sprístupnená len za priaznivého počasia.

Počas celého roka ale najmä počas mariánskych sviatkov v apríli, máji, auguste, septembri a októbri sa na tomto mieste sa konajú púte a bohoslužby. Areál miesta zjavenia sa nachádza na čistinke v starom smrekovom lese. Vedú sem turistické chodníky z Turzovky, Korne, Vysokej, či Kelčova.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: