velka raca uvodNajvyšší vrch Kysuckých Beskýd Veľká Rača s nadmorskou výškou 1236 m. n. m. patrí k najvyhľadávanejším miestom pre turistov.

Najvyšší vrch Kysuckých Beskýd Veľká Rača (1 236 m n. m.) patrí k vyhľadávaným turistickým vrcholom. Vrch Veľká Rača tvorí masív pieskovcov s plochým odlesneným vrcholom, od ktorého sa rozťahujú hlboko zarezané údolia. Veľkú časť tvorí národná prírodná rezervácia (vyhlásená v roku 1976) so zachovanými zvyškami lesných spoločenstiev bučín a smrečín pôvodnej skladby lesného porastu Kysuckých Beskýd s rozlohou 313 ha.

Na vrchole sa vyskytujú zaujímavé pseudokrasové javy - skalné otvory, ktoré vznikli rozpadom pieskovcovej lavice. Tieto ojedinelé úkazy sa nachádzajú v blízkosti turistickej trasy. Cez letné dní vedie na vrchol cesta lemovaná kríkmi čučoriedok.

Na vrchole sa nachádza rozhľadňa a obnovený kríž. Rozhľadňa leží neďaleko slovensko-poľských hraníc, jej nadmorská výška je 1236 m. Vďaka tabuli s nerezovou ružicou, ktorá je umiestnená na rozhľadni, môžeme vidieť okolité pohoria a vrcholy v 360 stupňovom uhle. Pri priaznivom počasí z tohto miesta môžeme vidieť Babiu horu, Roháče, Nízke Tatry, Choč, Krivánsku Malú Fatru, kysuckú Ľadonhoru, Maníny alebo moravskú Lysú Horu. Z Dedovky na vrchol vedie náučný chodník. Na svahoch Veľkej Rače sa nachádza známe lyžiarske stredisko.

Ak chcete zažiť ďalšie dobrodružstvá môžete vyskúšať niektoré miestne atrakcie. Turistami najvyhľadávanejšia je veľká bobová dráha, lanový park, trampolíny a lezecká stena. Turisti si môžu zajazdiť na mohutnej terénnej kolobežke alebo vyskúšať cyklistickú downhillovú trať. Príjemné osvieženie si môžete vychutnať vo viacerých bufetov.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: