alena dudekova

Teší ju, že vidí záujem a ochotu občanov pomáhať a spolupracovať. Alena Dudeková nám porozprávala, ako sa obec vyvíja a na čo sa Povinčania môžu v najbližšom období tešiť.

Tento a minulý rok boli pre starostov plné starostí, viac ako iné roky. Je to tak?

Minulý rok bol mimoriadne náročný asi pre všetkých ľudí na Slovensku. V rámci samosprávy ma trápili nielen znížené podielové dane, ale najmä zdravie občanov a bezmocnosť, ktorá vládla okolo Covidu. Bol to kolotoč mnohých povinností a nariadení zo strany štátu, museli sme konať rýchlo a flexibilne. Naučili sme sa šiť rúška, ktoré sme rozdávali všetkým občanom, na plné obrátky sa rozbehla spolupráca s dobrovoľným hasičským zborom, k zvládnutiu situácie pomohli i samotní občania, za čo im všetkým patrí veľké poďakovanie.

alena dudekova povina2

Napriek koronavírusu obec ide ďalej. Čo sa podarilo tento rok urobiť?

Pekné počasie sme využili na orezávanie stromov popod telekomunikačné vedenie do Tataroviec, kde plánujeme čoskoro vybudovať internet a rozhlas. Získali sme dotáciu na vybavenie školskej kuchyne, zrekonštruovali sme mrežu pri dome smútku, rozšírili kamerový systém, momentálne natierame oplotenie na cintoríne, riešime premiestnenie autobusovej zastávky, zaoberáme sa aj legalizáciou obecných stavieb, či dokumentáciami okolo sanácie oporného múru, rozšírenia obecného vodovodu, zakúpenia pozemku na rozšírenie cesty v Uhliskách a mnoho ďalších vecí

Starosta by mal mať víziu, akú chce mať obec o niekoľko rokov. Ako by mala vyzerať vaša obec o niekoľko rokov?

Mojou víziou je z obce urobiť miesto, kde budú občania radi žiť, mať priestor na relax, šport. Chcem, aby sa obec neustále rozvíjala a budovala. Silnou stránkou našej obce je spolupráca úradu, poslancov a občanov. Všetko, čo dokážeme, si budujeme vlastnými rukami, čím ušetríme investície na ďalšie projekty.

Na čo sa Povinčania môžu tešiť v najbližšom období?

V najbližšom období nás okrem projektov čakajú bežné práce ako spevnenie brehu, vybudovanie schodov a natretie zábradlia pri Coop Jednote, okolo potoka, vybudovanie nového odpadového stojiska, lampy pri včelnici, úprava cesty v chatovej oblasti Mazák, rekonštrukcia knižnice. Sú objednané workoutové hrazdy a domček so šmýkačkou na detské ihrisko. Podali sme žiadosti o viaceré granty, čakáme na vyhodnotenie.

povina upratovanie

Kysuce chcú byť turisticky zaujímavou destináciou. Má aj Povina čo ponúknuť?

V Povine je často navštevovaný okruh okolo Kremienky, ktorý využívajú cyklisti, turisti, ale aj celé rodiny na nedeľné prechádzky. V týchto miestach plánujeme vybudovať oddychové lavičky a malé prekvapenie, ktorým sme sa inšpirovali z cudziny. Lákavé sú aj hrebene našich hôr, ktorými prejde nejeden turista.

V Povine sú aktívni včelári. Ako pokračuje spolupráca?

Na začiatku roka sme včelárom schválili dotáciu na výmenu strechy na včelnici. Aktívne pracujú, opäť sa chystajú tradičné akcie, ako je rezbárske sympózium a včelárska nedeľa. Podali sme žiadosť o grant na vybudovanie včelárskeho chodníka, ktorý by sa tiahol od obecného úradu až ku včelnici, sprevádzanými informačnými tabuľami a oddychovými lavičkami.

Aké máte koníčky a záľuby? Ako relaxujete?

Človek v tejto funkcii veľa voľného času nemá, ale keď sa čas nájde, veľmi rada chodím na túry, na bicykel, s manželom brázdime slovenské cesty na motorke. A po uvoľnení opatrení snáď už budeme môcť ako rodina vyraziť aj na víkendové wellness, čím by sme aj my chceli malou troškou podporiť cestovný ruch.

alena dudekova povina3

Je niečo, čo vás počas „starostovania“ príjemne prekvapilo?

Vždy ma veľmi poteší, keď vidím záujem a ochotu občanov pomáhať, s obcou spolupracujú a doslova prikladajú ruky k dielu. Nesmierne si vážim ich postoj, pretože spoločnými silami sa nám podarí urobiť podstatne viac vecí. Mám obrovskú radosť, keď sa stretávame na spoločných brigádach, keď robíme práce, na ktoré nemusíme objednávať firmy, keď si po odvedenej práci opečieme slaninu, rozprávame a spoločne sa smejeme. Veľmi si takéto chvíle užívam a teším sa  z nich.

Pani starostka, ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: