socha povinaPríbeh sochy Panny Márie Kráľovnej sa začal písať na rezbárskom sympóziu vo včelnici v Povine, kde rezbári z celého Slovenska vyrezávali rôzne sochy či figurálne úle.

Starostka obce Alena Dudeková mala na predsedu včelárskeho zväzu KNM Miloša Belana špeciálnu požiadavku, ktorou bolo vyrezanie sochy Panny Márie Kráľovnej. Bola to ťažká výzva, napriek tomu s úspešným a krásnym výsledkom. Ako hovorí starostka obce: “Vyrezanie sochy bol len začiatok ťažkej práce, na ktorej sa podieľalo mnoho občanov Poviny.”

Dobrovoľní hasiči vybetónovali podstavec, osadili dvoják i sochu, ktorá prešla dvomi ochrannými nátermi. Pri príležitosti hodových slávností sochu posvätili Mons. Koppal a náš pán farár Holbička. Náročnou prácou bolo i osadenie šindľovej striešky nad sochou, ktorá ju bude chrániť pred nepriazňou počasia.

socha povina1

Po dlhých hodinách brigád, na ktorých sa Povinčania zúčastňovali, je výsledok hotový a Povina má svoju patrónku - sochu Panny Márie Kráľovnej, ktorej je zasvätený kostol.

“Veľmi ma teší, že Povina má aktívnych úprimných ľudí, ktorí neváhajú a kedykoľvek prikladajú ruky k dielu, pracujú bez nároku na akúkoľvek odmenu a spoločnými silami dokážeme vytvárať krásne veci v našej obci,” dodáva starostka.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí dielo sochy podporili fyzickou prácou, finančne, výsadbou či drevom i nerezom:
Tomáš Mozoľ, Tomáš Ďurčo, Rastislav Fojtík, Milan Kubala, Radoslav Dudek, Ladislav Čavajda, Miloš Belan, Peter Karas, Martin Nechala st., Albín Brodňan, Juraj Papán, Vladislav Donát, Milan Štefunda.

autor: redakcia
foto: obec Povina

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: