ockovanie covidRozdiely v miere zaočkovanosti slovenských regiónov sú výrazné. Okres Čadca má len 21% zaočkovaných osôb.

Okres Čadca patrí aktuálne spoločne s okresom Poltár k tým, kde je v rámci Slovenska najmenšie percento zaočkovaných osôb po okresoch bydliska. V oboch okresoch sa k 15.6.2021 uvádza zaočkovanosť 21%. V okrese Kysucké Nové Mesto je zaočkovanosť trochu vyššia, a to 26%. Región Kysuce pritom patril počas druhej vlny k najzasiahnutejším a teraz keď hrozí tretia vlna je možné, že sa opäť zaradí k tým, kde bude situácia mimoriadne kritická.

"Za 5 mesiacov očkovania sme sa dostali v Čadci na 21%. Pred jeseňou máme 3 mesiace k dobru. Ale v Čadci potrebujú byť na 60% s dvoma dávkami. Inak si zopakujú "Čadca horí" z októbra 2020. Podobných "bielych" miest na mape je veľa. Dobre sú na tom aglomerácie = krajské mestá, vidiek zaostáva, sever a východ Slovenska má už dnes reálny problém," uvádza server Dáta bez pátosu.

Percento zaočkovaných osôb po okresoch bydliska

pocet zaockovanychzdroj: korona.gov.sk

Tretia vlna pandémie

Predpokladá sa, že by tretia vlna pandémie mohla doraziť na jeseň. V niektorých európskych krajinách sa už teraz šíri nová mutácia koronavírusu - delta variant, ktorá je extrémne nákazlivá. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovorí, že je otázkou času, kedy sa objaví na Slovensku.

Kľúčom k zvládnutiu pandémie je podľa ministerstva zdravotníctva zaočkovanie 60% populácie, aby sa dosiahla kolektívna imunita. K dosiahnutiu tohto cieľa by sa muselo zaočkovať ešte 1,9 milióna obyvateľov (www.slovenskoproticovidu.sk, stav k 21.6.2021).

Počet čakateľov na 1. dávku

pocet cakatelovzdroj: korona.gov.sk

Očkovanie v ambulanciách

Minister V. Lengvarský informuje, že jednou z možností ako zvýšiť počet očkovaných je očkovať v ambulanciách. Na piatkovom brífingu (18.6.2021) uviedol, že o tom, či má byť očkovanie pre ľudí povinné alebo nie, sa nediskutovalo. Očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov by sa malo začať 1.7.2021.

Toto môže byť jednou z ciest, ako zvýšiť počet zaočkovaných osôb. Na prieskume Ako sa máte, Slovensko?, na ktorom sa podieľa Slovenská akadémia vied (SAV) sa ukázalo, že najviac nerozhodných ľudí alebo tých, ktorí vakcínu odmietajú, by zmenilo názor, ak by im vakcínu dal ich všeobecný lekár.

Ďalším krokom, ktorý má proces vakcinácie zefektívniť je možnosť zmeniť si termín na očkovanie, pričom je posun možný o 1 deň až 1 mesiac. Rovnako sa dá zmeniť miesto očkovania, osoba Sprievodcu a typ vakcín. Toto všetko je umožnené už i teraz.

Výjazdové očkovanie

Ako efektívny krok sa ukázalo výjazdové očkovanie, ktoré sa konalo aj na Kysuciach. Starostovia a primátori sa pustili do zrealizovania výjazdového očkovania priamo v obciach a meste Turzovka. Zrealizovali ho napr. vo Vysokej nad Kysucou a v Zborove nad Bystricou. Starostovia oboch obcí - Anton Varecha (Vysoká nad Kysucou) a Juraj Hlavatý (Zborov nad Bystricou) - prišli s myšlienkou predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja Erikou Jurinovou ešte koncom apríla 2021. 1. kolo očkovania sa konalo 8.5.2021 v obciach Vysoká nad Kysucou, Korňa, Zborov nad Bystricou a v meste Turzovka. Pomoc v realizácií im poskytol riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld so svojim tímom spolupracovníkov. Záujem o očkovanie bol - na 1. kole zaočkovali približne 500 obyvateľov.

Pilotný projekt výjazdového očkovania spustil Žilinský kraj na Kysuciach práve z dôvodu, že región patril k tým, ktoré epidémia zasiahla najviac.

Očkovanie vo Vysokej nad Kysucou

Veľkokapacitné očkovacie centrá by mali naďalej fungovať

„Budeme robiť všetko pre to, aby sme VOC prevádzkovali naďalej. Aj z tohto miesta chcem ľudí vyzvať, možno aj vzhľadom na informácie okolo delta variantu, aby sa na očkovanie hlásili. To je jediné, čo nám pomôže zvládnuť tretiu vlnu,“ povedal Lengvarský.

Prečítajte si aj:

 

autor: redakcia
foto: Vysoká nad Kysucou, pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: