covid 19 mapa od15 3 2021Podľa Covid automatu sme od nasledujúceho pondelka 15. marca 2021. v IV. stupni varovania. Viaceré okresy v regionálnom automate si pohoršili. Test budete potrebovať aj do prírody.

V priebehu minulého týždňa sme upozorňovali na zhoršujúcu sa situáciu na Kysuciach. Pozitivita stúpala nielen na Kysuciach, ale na celom Slovensku. Uvidíme, ako to bude vyvíjať tento týždeň, situácia sa mierne stabilizovala a nakazených je menej. To sa dozvieme až o týždeň. Každopádne sa momentálne Kysuce nachádzajú v IV. stupni varovania teda sú na mape zafarbené na čierno.

Podľa aktualizovaného celoštátneho aj regionálneho COVID AUTOMATu, budú platiť prísnejšie opatrenia od pondelka 8. marca.

V IV. najhoršom stupni je až 35 okresov, vrátane Okresu Čadca aj Kysucké Nové Mesto

Celé Slovensko zostáva aj po 8. marci v štvrtom stupni varovania podľa celonárodných kritérií COVID AUTOMATU.

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 35 okresov: Bánovce nad Bebravou, Čadca, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Bordová farba - III. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 41 okresov: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červená farba - II. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 3 okresy: Kežmarok, Nové Zámky, Tvrdošín

 

mapa okresy 15 3

Rezort zdravotníctva predstavil aktuálne dáta. Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa znížil z 5313 na 4716. Pozitivita vykonaných PCR testov je na hodnote 20 percent a pozitivita antigénových testov sa dlhodobo drží na jednom percente.

Mierne klesol počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii z 376 na 373. "Predpoklad na ďalšie obdobie je, že sa nám začne postupne zlepšovať epidemiologická situácia," povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

 

Zhrnuli sme výnimky, ktoré platia:

Nosenie respirátora:

 • Od 8. marca bude v obchodoch a mestskej hromadnej doprave povinné nosenie respirátora FFP2.
 • Od 15. marca bude povinné nosenie respirátora FFP2 aj vo všetkých interiéroch. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Zákaz vychádzania

 • zákaz vychádzania vo večerných hodinách od 20:00h do 01:00h nasledujúceho dňa. Zákaz vychádzania bude platiť aj v čase od 5:00 hod do 20:00 hod ale s viacerými výnimkami.

Pravidlá zákazu vychádzania a ďalšie opatrenia budú policajti vo zvýšenej miere kontrolovať od 3.3.2021 na celom Slovensku! Výnimku zo zákazu vychádzania je potrebné pred policajtom hodnoverne preukázať.

Pozitívni už nemôžu chodiť do obchodu

Ruší sa výnimka pre osoby pozitívne testované na COVID-19, podľa ktorej mohli vychádzať z domu na rôzne účely vrátane nákupu potravín. Od 8. marca budú môcť v odôvodnenom prípade navštíviť iba lekára alebo lekáreň.

Vyhradené hodiny pre dôchodcov

Počas pracovných dní od 9:00 do 11:00 budú naďalej vyhradené hodiny na nákup pre seniorov nad 65 rokov. Túto výnimku môžu využiť aj zdravotne znevýhodnené osoby v sprievode asistentov po preukázaní sa preukazom ZŤP.

Ruší sa cestovanie za prírodou mimo okres. Test budete potrebovať aj do prírody

Od 3. marca sa ruší výnimka na vychádzky do prírody mimo okres. Pobyt v prírode je bez testu dovolený len v rámci okresu, ak je okres zaradený do I., II. alebo III. stupňa varovania. V čiernych okresoch je na vychádzku v prírode potrebný test. V čiernych okresoch majú výnimku len deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov.

 

Cesta do práce

Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí prácu nemôžu vykonávať z domu. Na cestu do práce bude potrebné okrem negatívneho testu mať aj doklad od zamestnávateľa, v kde bude napísané miesto výkonu práce a pracovná doba.
V čiernom a bordovom okrese (IV. a III. výstražný stupeň podľa Covid automatu) je na cestu do práce potrebný test nie starší ako 7 dní. V červených okresoch (II. stupeň) bude potrebný test nie starší ako 14 dní. V ružových okresoch (I. výstražný stupeň) je potrebný test nie starší ako 21 dní. Toto ostáva podľa pravidiel Covid automatu.

Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac 7-dňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.

Kde budete potrebovať nagatívny test?

Negatívny test na ochorenie covid-19 nie starší ako 7 dní je potrebný na uplatnenie výnimky na cestu:

V ČASE OD 5:00 DO 20:00:

 • cesta do zamestnania pre pracovníkov škôl a školských zariadení,
 • čistiareň odevov, kúpa novín a tlačovín, optika, banka, poisťovňa, knižnica, servis bicyklov a motorových vozidiel, pošta, služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, záhradkárstva, opravovne obuvi, servis telekomunikačnej techniky,
 • povolené hromadné podujatie,
 • výdajné miesto eshopu a iných obchodov,
 • cesta žiaka a poslucháča od druhého stupňa ZŠ do školy a školského zariadenia, test potrebuje aj jeden zákonný zástupca,
 • cesta na orgán verejnej moci na vykonania úkonu, ktorý nemôže byť vykonaný zaslaním zásielky alebo na diaľku,
 • pracovný pohovor alebo uzavretie pracovnej zmluvy,
 • cesta na najbližší zberný dvor.

V ČASE OD 5:00 DO 1:00:

 • cesta do zamestnania (okrem pracovníkov škôl a školských zariadení), platnosť testu závisí od zaradenia okresu, podrobnosti sú vysvetlené vyššie,
 • pobyt v prírode v čiernom okrese, podrobnosti vyššie,
 • cesta na účel vycestovania do zahraničia a cesta späť,
 • cesta VŠ študentov niektorých ročníkov medicínskych programov do školy.
 • pri vychádzkach do prírody (v čiernych okresoch) Výnimku majú deti do 15. roku a seniori od 65 rokov.

Kedy test nebudete potrebovať

 • na nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov a pomôcok
 • cesta do drogérie, do obchodu s potrebami pre zvieratá
 • pri ceste na zabezpečenie starostlivosti o deti, pri ceste na zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá.
 • na najbližšiu čerpaciu stanicu.

Výnimka platí na navštívenie najbližšej prevádzky od miesta bydliska.

 • test nie je potrebný ani na cestu k lekárovi, do zdravotníckeho zariadenia, ak ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ale aj plánovanú zdravotnú starostlivosť, či preventívnu prehliadku,
 • testovanie na ochorenie COVID-19 a očkovanie proti ochoreniu COVID-19
 • cesta na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst, alebo ak ide o starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného.
 • výnimka ostáva aj na vychádzku so psom alebo mačkou najviac však do vzdialenosti 1 000 metrov od bydliska.
 • žiaci MŠ, prvého stupňa ZŠ alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti,
 • cesta dieťaťa do zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku (dospelý sprevádzajúci však test potrebuje),
 • Test sa nevyžaduje ani pri zdravotnej vychádzke rodiča s deťmi do 6 rokov, osôb starších ako 65 rokov, zdravotne ťažko postihnutých, ktorí sa pohybujú pomocou vozíčka, alebo osôb, u ktorých bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie či autisti - maximálne do 1 000 metrov od domova. Na vychádzku s nimi môže ísť člen spoločnej domácnosti.
 • zabezpečovanie a presúvanie sa do zariadení sociálnych služieb a sociálnej pomoci,
 • cesta dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom,
 • test nie je potrebný aj pri ceste na súdne pojednávanie, v prípade dostavenia sa pred orgán činný v trestnom konaní.

KTO NEPOTREBUJE TEST?

 • osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace,
 • ľudia zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní,
 • osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu. 

NÁVŠTEVY INÝCH DOMÁCNOSTI

Ostáva doterajší stav, že klasické návštevy iných domácnosti nie sú medzi výnimkami, teda sú stále zakázané. (Výnimkou je len starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný.)

Pozrite si aktuálnu mapu potvrdených prípadov na Slovensku. Mapa je aktualizovaná po 10hod. Výsledky sú za predchádzajúci deň testovania.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: