covid mapa okresy 8 3Podľa Covid automatu sme od pondelka 8. marca 2021. stále v III. stupni varovania. Viaceré okresy v regionálnom automate si pohoršili. V Žilinskom kraji máme už 4 čierne okresy.

Podľa COVID automatu sme stále v bordovej teda prísnejšom móde.Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu na celom Slovensku zasadala vláda a zhodla sa na opätovnom sprísnení pravidiel. Zrušila niektoré predchádzajúce výnimky a sprísnili pravidlá. Ak ani tieto opatrenia nepomôžu a do 21. marca nepríde žiadaný efekt, má sa pripraviť zavedenie tvrdého lockdownu.

Podľa aktualizovaného celoštátneho aj regionálneho COVID AUTOMATu, budú platiť prísnejšie opatrenia od pondelka 8. marca.

V IV. najhoršom stupni je až 30 okresov, štyri z nich sa nachádzajú v Žilinskom kraji

Celé Slovensko zostáva aj po 8. marci v štvrtom stupni varovania podľa celonárodných kritérií COVID AUTOMATU. Najtvrdšie opatrenia podľa regionálneho automatu čakajú Dolný Kubín, Martin, Ružomberok a Turčianske Teplice.

V treťom stupni (bordová farba) zostáva naďalej okres Žilina, ďalšími sú Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Liptovský Mikuláš, Námestovo. Medzi jediné tri okresy s II. stupňom varovania na regionálnom automate sa dostal Tvrdošín.

Uznesenie vlády pozostáva z niekoľkých bodov. Týkajú sa najmä vymáhania pravidiel, lepšej starostlivosti o pacientov, povinných respirátoroch v obchodoch a MHD či sprísneného režimu na hraniciach.

Do platnosti vstúpi aj nočný zákaz vychádzania len s výnimkou návštevy lekára a cesty do práce.

Núdzový stav bol predĺžený o ďalších 40 dní, naďalej je teda v platnosti. Predbežne bude platiť do 19. marca 2021.

mapa okresy 8 3

 

Zhrnuli sme výnimky, ktoré od dnes platia:

Nosenie respirátora:

 • Od 8. marca bude v obchodoch a mestskej hromadnej doprave povinné nosenie respirátora FFP2.
 • Od 15. marca bude povinné nosenie respirátora FFP2 aj vo všetkých interiéroch. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Zákaz vychádzania

 • Od 3. marca bude na Slovensku platiť zákaz vychádzania vo večerných hodinách od 20:00h do 01:00h nasledujúceho dňa. Zákaz vychádzania bude platiť aj v čase od 5:00 hod do 20:00 hod ale s viacerými výnimkami.

Pravidlá zákazu vychádzania a ďalšie opatrenia budú policajti vo zvýšenej miere kontrolovať od 3.3.2021 na celom Slovensku! Výnimku zo zákazu vychádzania je potrebné pred policajtom hodnoverne preukázať.

Pozitívni už nemôžu chodiť do obchodu

Ruší sa výnimka pre osoby pozitívne testované na COVID-19, podľa ktorej mohli vychádzať z domu na rôzne účely vrátane nákupu potravín. Od 8. marca budú môcť v odôvodnenom prípade navštíviť iba lekára alebo lekáreň.

Vyhradené hodiny pre dôchodcov

Počas pracovných dní od 9:00 do 11:00 budú naďalej vyhradené hodiny na nákup pre seniorov nad 65 rokov. Túto výnimku môžu využiť aj zdravotne znevýhodnené osoby v sprievode asistentov po preukázaní sa preukazom ZŤP.

Ruší sa cestovanie za prírodou mimo okres

Od 3. marca sa ruší výnimka na vychádzky do prírody mimo okres. Pobyt v prírode je bez testu dovolený len v rámci okresu, ak je okres zaradený do I., II. alebo III. stupňa varovania. V čiernych okresoch je na vychádzku v prírode potrebný test. V čiernych okresoch majú výnimku len deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov.

Cesta do práce

Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí prácu nemôžu vykonávať z domu. Na cestu do práce bude potrebné okrem negatívneho testu mať aj doklad od zamestnávateľa, v kde bude napísané miesto výkonu práce a pracovná doba.
V čiernom a bordovom okrese (IV. a III. výstražný stupeň podľa Covid automatu) je na cestu do práce potrebný test nie starší ako 7 dní. V červených okresoch (II. stupeň) bude potrebný test nie starší ako 14 dní. V ružových okresoch (I. výstražný stupeň) je potrebný test nie starší ako 21 dní. Toto ostáva podľa pravidiel Covid automatu.

Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac 7-dňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.

Kde budete potrebovať nagatívny test?

Negatívny test na ochorenie covid-19 nie starší ako 7 dní je potrebný na uplatnenie výnimky na cestu:

 • do čistiarne odevov, do trafiky po noviny a tlačoviny, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, autoservisu, na poštu či zásielkovne
 • na výdajné miesto internetových obchodov (e-shopov), na výdajné miesto iných obchodov
 • do záhradkárstva, opravovne obuvi, či servisu telekomunikačnej techniky
 • na cestu do služby technickej a emisnej kontroly áut
 • pri vychádzkach do prírody (v čiernych okresoch) Výnimku majú deti do 15. roku a seniori od 65 rokov.
 • na sprevádzanie detí do materskej školy (deti od troch rokov), žiakov prvého stupňa do školy
 • ak ste žiak alebo študent od druhého stupňa základnej školy. Rovnaký test potrebuje aj jeden z rodičov alebo zákonných zástupcov, s ktorými dieťa žije v spoločnej domácnosti.

Kedy test nebudete potrebovať

 • na nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov a pomôcok
 • cesta do drogérie, do obchodu s potrebami pre zvieratá
 • pri ceste na zabezpečenie starostlivosti o deti, pri ceste na zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá.
 • na najbližšiu čerpaciu stanicu.

Výnimka platí na navštívenie najbližšej prevádzky od miesta bydliska.

 • test nie je potrebný ani na cestu k lekárovi, do zdravotníckeho zariadenia, ak ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ale aj plánovanú zdravotnú starostlivosť, či preventívnu prehliadku,
 • testovanie na ochorenie COVID-19 a očkovanie proti ochoreniu COVID-19
 • cesta na pohreb blízkej osoby, uzavretie manželstva, krst, alebo ak ide o starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného.
 • výnimka ostáva aj na vychádzku so psom alebo mačkou najviac však do vzdialenosti 1 000 metrov od bydliska.
 • žiaci MŠ, prvého stupňa ZŠ alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti,
 • cesta dieťaťa do zariadenia starostlivosti o deti do troch rokov veku (dospelý sprevádzajúci však test potrebuje),
 • Test sa nevyžaduje ani pri zdravotnej vychádzke rodiča s deťmi do 6 rokov, osôb starších ako 65 rokov, zdravotne ťažko postihnutých, ktorí sa pohybujú pomocou vozíčka, alebo osôb, u ktorých bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie či autisti - maximálne do 1 000 metrov od domova. Na vychádzku s nimi môže ísť člen spoločnej domácnosti.
 • zabezpečovanie a presúvanie sa do zariadení sociálnych služieb a sociálnej pomoci,
 • cesta dieťaťa a jeho sprevádzajúcej osoby za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom,
 • test nie je potrebný aj pri ceste na súdne pojednávanie, v prípade dostavenia sa pred orgán činný v trestnom konaní.

KTO NEPOTREBUJE TEST?

 • osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace,
 • ľudia zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní,
 • osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu. 

NÁVŠTEVY INÝCH DOMÁCNOSTI

Ostáva doterajší stav, že klasické návštevy iných domácnosti nie sú medzi výnimkami, teda sú zakázané. (Výnimkou je len starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný.)

Hraničné prechody:

Sprísňujú sa kontroly prechodu štátnych hraníc a registrácie v aplikácii e-hranica

podmienka 72 h negatívneho testu pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín a zachovať platnosť ostatných podmienok hraničného režimu, zavedenie e-karantény do konca apríla 2021. Po zavedení e-karantény zavedenie možnosť výberu medzi domácou a štátnou karanténou.

 • Lysá pod Makytou - Střelná Makov - Bílá-Bumbálka,
 • Klokočov - Bíla,
 • Svrčinovec - Mosty u Jablunkova.
 • Čadca - Milošová – Šance - ZATVORENÝ !

Ambulantní lekári

Nové pravidlá dostanú aj ambulantní lekári, ktorí budú mať aktualizovaný štandardný postup s metodikou manažmentu pacienta, aby sa napríklad nestávalo, že sa im pozitívni pacienti nevedia dovolať. Budú mať aj povinnosť viesť si presnú evidenciu komunikácie s pozitívne testovanými pacientmi.

Intenzívnešie kontroly

 • Zintenzívnia sa náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény, štát nasadí aj maximálny počet príslušníkov ozbrojených síl na pomoc pri kontrole dodržiavania opatrení
 • štát vyzve samosprávy na zabezpečenie maximálneho množstva kontrol príslušníkmi polície a dennej medializácie počtu vykonaných kontrol, udelených pokút a exemplárnych prípadov

Výsledky testovania

Urýchlene sa má spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19. Raz za dva týždne sa tiež majú pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu. Testovanie by sa tiež malo zacieliť na osoby s príznakmi, v ohniskách a potenciálnych ohniskách. Stratégia očkovania sa aktualizuje na základe dostupných dát z klinického skúšania. Z uznesenia, ktoré vláda schválila, vyplýva tiež, že sa obnoví COVID automat.

Pozrite si aktuálnu mapu potvrdených prípadov na Slovensku. Mapa je aktualizovaná po 10hod. Výsledky sú za predchádzajúci deň testovania.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: