peter kolembusNa prvoaprílové články prípravou strávime desiatky hodín. Robíme ich hlavne cez víkendy a počas večerov. S jediným cieľom – pobaviť vás.

Každoročne náš server mojeKysuce.sk si na prvý apríl pripravuje pre vás niečo špeciálne. Tento rok bol ale výnimočný. Prvoaprílové články si prečítalo desiatky tisíc Kysučanov.

Ako prebiehal prvoaprílový deň

Hneď ráno sme zverejnili prvý žartík o tom, že v kysuckých Megoňkách, ktoré sú známe kamennými guľami, bola nájdená skamenelina pravekého jaštera. Článok mal okamžitú odozvu. V priebehu celého dňa sa viedli diskusie o tom, či išlo o žart alebo je to naozaj.

Doobeda sme uverejnili ďalší článok, ktorý bol vtipom na (ne)riešenie nekonečných kolónTie zažívame a budeme zažívať ešte dlhé roky. Článok bol svojským promom na videoklip RÁDIO KOLÓNA v skutočnosti neexistujúcej skupiny D3. Ten sa okamžite stal hitom. Dôvodom je, že podľa mnohých, presne zachytáva nálady Kysučanov.

RADIO

Spýtali sme sa Petra Kolembusa, hlavného autora žartíkov, ako to celé prebiehalo

Prečo robíš prvý apríl?

Mám pocit že všetko berieme príliš vážne. V posledných pohnutých rokoch sú ľudia skeptickí, vládne taká zlá nálada. Hlavne na sociálnych sieťach. Takže týmto chcem ľudí zabaviť a tiež poukázať na to, aké jednoduché je vyrobiť falošnú správu. Tých je v dnešnej dobe na internete neúrekom. Ale prvoradým cieľom je zábava.

Koľko času trvá príprava prvého apríla?

Sú to desiatky hodín práce. Ak má byť fór dobrý, musí to celé klapnúť. To sa nedá urobiť od stola za pár minút. Aj keď aj taký apríl sme už urobili a mal obrovský úspech. Bol to vlaňajší článok o tom, že Kysučania vyrobili po vzore Hollywoodu obrovský nápis Kysuce.

Na príprave žartíkov už nie si sám. Kto všetko stál za tohtoročnými fórikmi?

Úplne v prvom rade ďakujem skvelému kamarátovi a muzikantovi Marcelovi Bogáňovi. Ja som vymyslel text a nápev refrénu, on ale urobil skvelú hudbu. Všetko zahral, zaspieval aj nahral. V úplne domácich podmienkach a bez štúdia. Ešte raz mu ďakujem! Vďaka patrí aj výbornému fotografovi a kameramanovi Jarovi Cabadajovi. Urobil k tomu skvelý klip. A potom dík Mišovi Rebrošovi za to, že prijal pozvanie a stal sa členom virtuálnej skupiny D3. Bojovník za dostavbu diaľnic Ľubomír Jánoška nám požičal staré transparenty z dávnejších protestov za dobudovanie D3. Natáčanie klipu sme si užili. Zhodou okolností za nami ľudia stáli v skutočnej kolóne, čo však nie je na Kysuciach nič výnimočné.

d3 02

V prípade článku o pravekom jašterovi ďakujem za spoluprácu Marcelovi Hlaváčovi. Pomohol mi s tvorbou kamenného dinosaura. Toho sme skladali v klubinskom kameňolome. A tiež vďaka ľuďom, kamarátom ktorých som mohol v článku citovať. V tomto prípade Marián Liščák, Tonko Varecha a Matej Šímašek. No a tiež ďakujem celému tímu CB Media, nášmu miniteamu mojekysuce.sk.

april dino

Prekvapili ťa komentáre a reakcie na tvoje prvoaprílové články?

Ani nie. Čakal som, že prvý apríl mnohí odhalia hneď. Ďalší boli pobúrení. Ja sa im ani nečudujem. S informáciou, že si môžu Kysučania postaviť diaľnicu svojpomocne a to ešte povinne sa sa ťažko narába (smiech).

Ale absolútna väčšina ľudí sa jednoducho dobre pobavila a o to šlo. Pieseň RÁDIO KOLÓNA si už teraz žije svojim mediálnym životom, čo ma teší. Je to náš spôsob poukázania na túto desiatky rokov trvajúcu traumu. Má to vtip, v žiadnom prípade nešlo o to niekoho uraziť ani nič podobné. Pieseň však funguje preto, že všetko o čom sa v nej hovorí, zažívame každý deň. Ja sám som sa vlani nezavinene stal účastníkom nehody na ceste 1/11. Aj som sa povozil v záchranke 😊

Na záver chcem Kysučanom odkázať, aby sme sa nebrali až tak vážne. Aj napriek zvláštnym rokom, ktoré všetci zažívame. Som optimista. Bude lepšie.

Auror: redakcia
Foto: Peter Kolembus, Jaroslav Cabadaj, Marcel Hlaváč

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: