nalez jaster megonkyNečakaný nález v kysuckých Megoňkách nasvedčuje, že vymretie dinosaurov mohlo nastať až o 10 miliónov neskôr.

Amatérskym geológom na Kysuciach sa podaril výnimočný objav. Po roztopení snehu v lokalite Megoňky došlo k menšiemu zosunu zeminy. Toto si všimla partia nadšencov, ktorá lokalitu dlhodobo skúma. Po ďalšom odkrytí sedimentu sa ukázali netypické tvary skamenelín. Nález bol skutočne nečakaný - odhalili kostru pravekého jaštera.

Marcel Hlaváč, nálezca tohto objavu, však upresňuje: „Ten nález nebol úplne náhodný. Naša skupina sa v lokalite Milošová pohybuje už dlhšie. Na tému záhadných milošovských kamenných gulí bolo vznesených už mnoho teórií, tak sme hľadali odpoveď. Jednou z teórií bolo, že by gule mohli byť vajcia pravekého jaštera. A my sme pracovali práve s ňou.“

Prizvatí profesionálni geológovia však nález spochybnili. Nesedí im vek horniny, kde sa nález vyskytol. Megoňky totiž pochádzajú geologicky z novšieho obdobia.

"Nás to však neodradilo a skúmali sme ďalej.“ - doplňuje Marcel.

dinosaurus megonky

Teória má korene v minulosti

Podľa našich informácií ako prvý prišiel s teóriou vysvetľujúcou pôvod kamenných gulí na Megoňkách bádateľ a svetobežník, pôvodom drotár z Vysokej nad Kysucou Vlado Cukrár. Ten už takmer pred sto rokmi predniesol túto odvážnu teóriu. Toto nám potvrdil aj historik Kysuckého múzea Marián Liščák: "So zápismi Vlada Cukrára pracujeme už roky. Problémom je, že jeho poznatky nie sú napísané priamo, ale len v náznakoch, akoby v šifrách.“

Peter Kolembus, vedúci spolku Priatelia V. Cukrára to potvrdzuje:
"Bude trvať dlhé desaťročia kým prídeme na všetky Vladove objavy. Jedným z nich bol práve náznak, že Milošová by mohla vysvetliť svoje tajomstvo. To, že sa jeho domnienka potvrdila, to ma neprekvapuje."

dinosaurus 01

O aký nález ide?

Praveký jašter je asi 3 metre veľký, takže ide pravdepodobne o dinosaurie mláďa. Vek nálezu podľa veku okolitých hornín odhadujú na 55 mil. rokov. Vymretie dinosaurov by sa týmto nálezom posunulo o 10 miliónov rokov neskôr. Chalani nechcú robiť predčasné závery: "Áno, zmenilo by to históriu, takže musíme byť opatrní."

Ďalší nález - tentoraz v kameňolome Klubina - Zborov nad Bystricou

Po takomto náleze skúsili kysuckí bádatelia odkryť horninu aj v kameňolome medzi Klubinou a Zborovom nad Bystricou. Tam po niekoľkých dňoch odhalili ďalší nález. Tento je o niečo menší a viac poškodený. Výskumníci sa teda viac zamerajú aj na túto lokalitu. Peter Kolembus so žartom hovorí: "Konečne je záhada zborovského driaka odhalená.“ Naráža tým na povesť o zborovskom drakovi, ktorú nedávno oživil v knihe Kysucké dračie a iné príbehy.

dinosaurus megonky2

Turistický ruch ožije

Výskumníci sú len na začiatku, o ďalšom priebehu nálezu vás budeme informovať. Ako jeden z prvých zareagoval Anton Varecha, starosta obce Vysoká nad Kysucou: „Som rád, že Vysočan Vlado stál ako prvý za týmto objavom.“

dinosaurus megonky2

Už teraz môžeme povedať, že na Kysuce mieria významné výskumné tímy z celého sveta. Tomu sa teší aj riaditeľ OCR Kysuce Matej Šimášek. "Ak sa to všetko potvrdí, Kysuce sa stanú najnavštevovanejšou turistickou lokalitou na Slovensku. Viem si predstaviť napríklad obrovsky dinopark. O jeho umiestnení už rokujeme s miestnymi samosprávami.“

Pozorným čitateľom azda neunikne fakt, že článok bol zverejnený 1.apríla 2022

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.