hotel klappholz cadcaDnes je hotel Klappholz známy ako reštaurácia Beskyd. Martin Turóci približuje jeho históriu.

Postupne sme si predstavili smutné osudy niektorých hodnotných čadčianskych budov, ktoré dnes už nestoja, pretože boli kompletne asanované. Ďalšiu kategóriu predstavujú historické budovy, o ktorých by sa dalo povedať, že síce neboli zbúrané, no napriek tomu sa nezachovali. Sem patria najmä budovy, ktoré dnes stoja na svojom pôvodnom mieste, prešli však tak zásadnou a necitlivou prestavbou, že ich pôvodný vzhľad a historická hodnota boli do veľkej miery a často i úplne odstránené.

Najhoršou ukážkou takéhoto prístupu príznačného najmä pre obdobie socializmu je niekdajší čadčiansky hotel Klappholz, dnes známy ako reštaurácia Beskyd, stojaci v minulosti pri čadčianskej železničnej stanici.

hotel klappholz cadca 1Pôvodná, menšia verzia hotela postavená na prelome 19. a 20. storočia. Na spodnej snímke vidno kaviareň hotela. (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Jeden z najkrajších a najreprezentatívnejších hotelov

Tento výstavný hotel nazvaný po svojom majiteľovi, ktorým bol miestny bohatý obchodník Jozef Klappholz, pochádzajúci z významnej čadčianskej rodiny, podnikajúci tiež v hoteliérstve a gastronómii, postavili na prelome 19. a 20. storočia na strategicky výhodnom mieste hneď vedľa železničnej stanice a zároveň v blízkosti hlavnej cesty vedúcej do Sliezska i do Poľska, kde bol najväčší pohyb ľudí zaručujúci stabilný prísun zákazníkov.

hotel klappholz cadca 2Hotel Klappholz po rozšírení, záber z roku 1912. (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Najskôr bol postavený prvý, menší variant hotela, ktorý neskôr keď sa ukázala jeho perspektívnosť rozšírili do neskoršej všeobecne známej podoby. Už od svojho otvorenia a počas celého medzivojnového obdobia patril hotel Klappholz k najkrajším a najreprezentatívnejším hotelom nielen na Kysuciach ale i severozápadnom Slovensku.

hotel klappholz cadca 3Hotel Klappholz v 20. rokoch 20. storočia. (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Charakteristický bol najmä svojim honosným vzhľadom s reprezentatívnymi architektonickými prvkami či balustrádovými rímsami, ktoré stavbe dodávali noblesu, no najmä luxusným vnútorným vybavením. Vychýrená bola taktiež jeho honosne zariadená kaviareň.

hotel klappholz cadca 4Hotel v roku 1928. (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Znárodnenie v roku 1948 a necitlivá prestavba v 70. rokoch

Žiaľ i tento hotel v druhej polovici 20. storočia postihol osud mnohých súkromných reštauračných zariadení. Po znárodnení v roku 1948 prišiel namiesto rozvoja úpadok. Klappholz prešiel do štátneho vlastníctva, zmenil svoj názov na hotel Beskyd a v ďalších rokoch neustále upadal.

hotel klappholz cadca 5Záber na hotel po roku 1948, keď bol premenovaný na Beskyd. (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Konečnú bodku za nepriaznivým vývojom dala koncom 70. rokov neodborná a z pamiatkového hľadiska mimoriadne necitlivá prestavba, ktorá úplne zmenila či skôr totálne zničila historický vzhľad a charakter budovy. Zlikvidovaná bola aj hotelová časť, ostala len reštauračná prevádzka. Z honosnej budovy sa tak stal obyčajný a ničím nezaujímavý objekt.

Prečítajte si aj:

autor: Mgr. Martin Turóci, PhD.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: