cadca stara faraFara, ktorá zohrávala dôležitú úlohu počas revolučných rokov 1848 – 1849. Martin Turóci približuje ďalšiu významnú budovu v histórii Čadce.

V tesnej blízkosti Braunerovho hostinca stála i pôvodná čadčianska fara, ktorá bola ešte staršia než spomínaný hostinec. Murovanú budovu postavili v roku 1778 vďaka finančnej podpore vtedajších patrónov a vlastníkov Čadce Esterháziovcov. Išlo o menšiu prízemnú stavbu obdĺžnikovitého pôdorysu bez výraznejšej architektonickej výzdoby. So starou čadčianskou farou, v ktorej pôsobilo mnoho významných čadčianskych duchovných, sú však spojené najvýznamnejšiu udalosti kysuckých dejín.

cadca stara fara1Stará čadčianska fara na začiatku 20. storočia. (Fotoarchív Kysuckého múzea)

Významná budova v rokoch 1848 – 1849

cadca stara fara2Pamätná tabuľa na pobyt SNR v Čadci v roku 1848 od Jozef Ihriského vyhotovená a osadená na priečelí budovy v roku 1937. (Fotoarchív Kysuckého múzea)Nenápadná budova stojaca pred čadčianskym kostolom sa dostala do centra diania najmä počas revolučných meruôsmych rokov 1848 – 1849. Na krátky čas sa vtedy dokonca premenila na pomyslené politické centrum Slovákov.

Stalo sa tak v dňoch 4. – 6. decembra 1848, keď do Čadce prišli cisárske vojská a spoločne s nimi, ako spojenci i vojská slovenských dobrovoľníkov na čele s veliteľmi Františkom Zachom, Bedřichom Bloudkom a predstaviteľmi Slovenskej národnej rady Ľudovítom Štúrom a Jozefom Miloslavom Hurbanom. Dočasným sídlom národnej rady, ako vrcholného orgánu Slovákov sa stala práve čadčianska fara miestneho kňaza vdp. Františka Xavera Daniša.

Predstavitelia SNR tu dokonca dňa 6. decembra 1848 vydali Výzvu k slovenskému národu, v ktorej vyzvali miestnych obyvateľov na boj proti maďarskému povstania a za svoje národné práva.

Žiaľ ani tento historicky veľmi významný objekt sa dodnes nezachoval. V roku 1975 musela i čadčianska fara ustúpiť postupujúcej mestskej výstavbe. Objekt bol z rozhodnutia vtedajšej moci zbúraný a na jeho mieste neskôr postavili obchodný dom Družba.

Existenciu fary nám dnes pripomína iba pomník SNR osadený v roku 1998 pri príležitosti 150. výročia od revolučných udalostí.

Prečítajte si aj:

autor: Mgr. Martin Turóci, PhD.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: