Viete, kde sa v Čadci nachádzala synagóga? V článku od Martina Turóciho sa dozviete jej príbeh.
K veľmi hodnotným, no žiaľ nezachovaným čadčianskym stavbám patrila aj čadčianska synagóga reprezentujúca jednu z najstarších murovaných stavieb v meste. Postavená bola v roku 1864 v blízkosti dnešnej fontány, pre potreby miestnej židovskej komunity.
Čadčianska synagóga na začiatku 20. storočia s hotelom Politzer v pozadí. (Fotoarchív Kysuckého múzea)Z architektonického hľadiska synagóga predstavovala modernú stavbu obdĺžnikovitého pôdorysu. Podobne ako mnohé ďalšie synagógy postavené v tomto období na území Slovenska, mala čiastočne typizovaný vzhľad s predpísanými prvkami.
Vonkajšok budovy mal pomerne jednoduchý ráz bez výraznejšej architektonickej výzdoby, jej vnútro však dekorovala ornamentálna výzdoba.
Na priečelí bola osadená plastika znázorňujúcich 10 božích prikázaní. Synagóga od svojho vzniku slúžila početnej miestnej židovskej komunite na náboženské účely.
Záber synagógy z medzivojnového obdobia. (Fotoarchív Kysuckého múzea)
Záber synagógy z medzivojnového obdobia. (Fotoarchív Kysuckého múzea)
Záber synagógy z medzivojnového obdobia. (Fotoarchív Kysuckého múzea)
Zvrat priniesla druhá svetová vojna
Zásadný zvrat do osudov stavby priniesla druhá svetová vojna a s ňou spojené protižidovské opatrenia. Postupné obmedzovanie práv a následné deportácie značne zdecimovali tunajšiu židovskú populáciu. Synagóga, ktorá stratila svoj význam, bola skonfiškovaná a využívaná pre potreby štátu.
V roku 1944 tu nemecká armáda zriadila sklad pohonných hmôt a neskôr i stajne pre kone. Keďže z pôvodnej židovskej komunity v Čadci po vojne ostalo iba niekoľko jednotlivcov, synagóga ostala nevyužitá a jej ďalší osud ostával neistý.
Vľavo: Interiér synagógy v povojnovom období. Vpravo: Synagóga ako sklad potravín. (obe: Fotoarchív Kysuckého múzea)
Chátranie a asanácia synagógy
Neskôr budova prepadla do vlastníctva štátu, ktorý ju využíval na rozličné hospodárske účely. V 50. rokoch tu zriadili sklad potravín. Objekt pritom nebol udržiavaný a časom schátral. V roku 1972 preto úrady rozhodli o jeho asanácii a v roku 1975 na jej mieste postavili moderné budovy.
Asanácia synagógy. (Fotoarchív Kysuckého múzea)
https://www.mojekysuce.sk/clanky-a-komentare/stratena-cadca-cadcianska-synagoga#sigProIdb8dc05f347
Prečítajte si aj:
- Stratená Čadca: Seriál o historických budovách
- Stratená Čadca: Palárikov dom
- Stratená Čadca: Hostinec Brauner (Mýto)
- Stratená Čadca: Stará čadčianska fara
- Stratená Čadca: Lackov dom
- Stratená Čadca: Madayov dom
autor: Mgr. Martin Turóci, PhD.