vysviacka kostol zborov 1Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou nazývaný aj Kysucká Sixtínska kaplnka oslávi v tomto roku 50. výročie svojej posviacky.

Bolo to v sobotu 08. decembra roku Pána 1973 o 9:00 hod. na prikázaný cirkevný sviatok Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, keď nitriansky biskup ThDr. Ján Pásztor začal koncelebrovať svätú omšu spojenú so slávnostnou dedikáciou tohto chrámu.

vysviacka kostol zborov 4

Napriek tomu, že snežilo a bolo veľmi zlé počasie, na vysviacke bolo prítomných zhruba 1500 veriacich nielen zo Zborova nad Bystricou a z okolitých dedín, ale aj zo vzdialenejších miest a obcí Slovenska.

O kaplnke v Zborove

Dovtedy bola najväčšou cirkevnou stavbou v obci Zborov nad Bystricou malá kaplnka, do ktorej sa zmestilo sotva 50 ľudí. Ďalšie stovky ľudí počas omše za dažďa mokli a mrzli za mrazu vonku pred kaplnkou. Stavba bola neskorobaroková a miestni obyvatelia ju postavili koncom 19. storočia. V tom období bola kaplnka zasvätená Ružencovej Panne Márii.

kaplnka obec 2Sakrálny objekt sa skladá z dvoch častí: z lode a veže. Loď a veža sú z kamenného omietnutého muriva. Loď je ukončená polooblúkovitou apsidou. Fasáda je bez výtvarných detailov. Krov je drevený a strecha je šindľová. Vo veži sú dva zvony: väčší z nich bol v roku 1834 odliaty zvonárom Kajetanom Zeidlom v Trnave, menší pochádza z roku 1918 a bol odliaty v Trenčíne. Vo vnútri kaplnky je nástropná maľba neznámeho autora. Svätostánok sa stal opakovane miestom nakrúcania rôznych filmov. Najvýraznejšie sa objavil v českom vojnovom filme Želary.

Počas nakrúcania bola ku kostolíku pristavaná ďalšia drevená predsieň. Aj keď stavba nevyniká hodnotnými freskami a maľbami, Zborovania sú mimoriadne hrdí na svoj kostolík. Pred niekoľkými rokmi si ho pripomenuli dreveným modelom pri fare súčasného kostola v obci, viditeľným z hlavnej cesty. V rokoch 1979 až 1981 bola pôvodná kaplnka nachádzajúca sa v centre obce Zborov nad Bystricou premiestnená do múzea Kysuckej dediny vo Vychylovke.

kostol zborovKostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie

Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie - Kysucká Sixtínska kaplnka je dominantou obce Zborov nad Bystricou aj preto, že to bola cirkevná stavba, ktorá bola postavená v časoch normalizácie Československa, kedy bolo nemožné postaviť kostol.

Zázrakom je, že počas komunistického Československa /1948 -1989/ sa v republike postavilo iba zopár takýchto stavieb a jedna z nich stojí v centre obce Zborov nad Bystricou na Kysuciach.

Moderný štýl a plány kostola vypracoval 70- ročný dekan Ing. Ferdinant Foltán zo Súľova v spolupráci s bratmi Surovovcami: architektom Antonom a stavebným inžinierom Stanislavom. Hoci nevedeli za čo kostol postavia, verili, že to nakoniec bude jedinečné a neopakovateľné dielo.


Otec tohto diela Mons. Ľudovít Baláži po rokoch priznával: „Bolo to rozhodnutie srdca, nie rozumu. Keď som dal vypracovať stavebné plány, nemal som žiadnu istotu, že nám kostol v Zborove dovolia stavať“.

balazi 1

balazi 2

balazi 3

O kostole v najbližších týždňoch zverejníme ďalšie články.

obec Zborov nad Bystricou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: