hloznik vitraze zborov nad bystricou 007V rímskokatolíckom kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou si môžete pozrieť vitráže, ktorých autorom je velikán slovenskej výtvarnej tvorby Vincent Hložník. V utorok 22.10. by oslávil 100 rokov.

V kostole je umiestnených 40 vitrážnych okien. Hložník bol pri ich tvorbe inšpirovaný Sixtínskou kaplnkou, preto sa zborovský kostol označuje aj ako kysucká sixtínska kaplnka. Hložník vitráže zhotovoval postupne v ateliéroch v Brne v rokoch 1974-1990. Na ľavej strane vitráže znázorňujú výjavy krížovej cesty so 25 zastaveniami. Pri oltári sú 3 okná, ktoré predstavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Na pravej strane sú znázorňujú Ducha Svätého a stvorenie sveta, pokračujú smerom ku vchodu kostola a zobrazujú tie najdôležitejšie udalosti Starého a Nového Zákona a navyše aj udalosti z histórie Slovenska a života Cirkvi. Príchod Cyrila a Metoda je takto znázornený na 14. okne. Na ostatných môžeme vidieť podobizne Sv. Andrej–Svorada a Beňadika, cirkevných hodnostárov alebo prvých slovenských biskupov vysvätených v Nitre. Takisto je zobrazené aj otvorenie I. Vatikánskeho koncilu v Ríme, ktorý zvolal pápež sv. Ján XXIII a Pápež Pavol VI., ktorý v roku 1964 povýšil Šaštínsky chrám na baziliku minor.

hloznik vitraze kostol zborov

Kostol bol slávnostne požehnaný 8. decembra 1973 nitrianskym biskupom ThDr. Jánom Pásztorom, na poslednom okne je zachytená táto udalosť. V kostole sa nachádza aj portrét vtedajšieho správcu farnosti v Krásne nad Kysucou, Mons. Ľudovíta Balážiho. Práve počas jeho pastoračného pôsobenie sa kostol začal stavať i dokončil.

Vincent Hložník by 22. októbra oslávil 100 rokov. Pri tejto príležitosti je v Považskej galérii umenia v Žiline reinštalovaná nová stála expozícia. Vystavené sú doteraz menej známe diela z jeho celoživotnej tvorby. Autorom koncepcie výstavy je riaditeľ galérie Milan Mazúr.

Stála expozícia s dielami bola otvorená už v roku 2009. Viac ako 800 diel venovala galérii jeho manželka pred pätnástimi rokmi. Umelec sa nevenoval len maľbe, kresbe a grafike, ale aj ilustrovaniu detských kníh a svetovej beletrie. Riaditeľ galérie Milan Mazúr o Hložníkovi hovorí: "Význam jeho celoživotnej tvorby spočíva nielen v jej kvalite, kvantite a rôznorodosti, ale predovšetkým v jej neutíchajúcej aktuálnosti. Otvára oči, očisťuje srdce, dráždi zmyslové vnemy a pohne svedomím každého svojho vnímateľa v kontexte súčasnej spoločenskej, ako aj kultúrnej sféry".

Expozícia Hložníkových diel sa nachádza vo výstavných priestoroch v podkroví Považskej galérie umenia.

autor: redakcia

pozvanka hloznik vystava zilina

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: