nashi hruska pestovaniePredstavujeme Vám výnimočné hrušky, ktoré majú v našich záhradách čoraz väčšie zastúpenie. A kto už nashi hrušky raz ochutnal, určite vie prečo. Počuli ste už o tomto výnimočnom ovocí? Po prečítaní nasledujúcich riadkov sa budete už teraz tešiť na jarnú ovocnú výsadbu a nedočkavo očakávať prvé plody.

Aj keď na prvý pohľad by si mnoho z nás mohlo myslieť, že ide o kríženca hrušky a jablka, nie je to tak. Nashi hrušky sú samostatný druh ovocia. Svoj pôvod majú v Japonsku, Číne a Kórei. Pomenovanie „nashi" znamená v japončine jednoducho hruška.

nashi hruska pestovanie rady

Pestovanie

Pestovanie týchto hrušiek nie je vôbec náročné. Sadenie, hnojenie, tvarovanie je prakticky rovnaké ako u klasickej hrušky. Veľkou výhodou je ale vysoká odolnosť proti škodcom a chorobám. Môžete sa teda vyhnúť postrekom. Ďalším plusom je skorá, pravidelná a bohatá úroda. Stromčeky obľubujú pôdu so stabilnou pôdnou vlhkosťou a stanovisko by malo byť chránené pred vetrom, vyhnite sa juhovýchodnej expozícii. Dostatok slnečných lúčov bude mať na stromček len priaznivé účinky. Zber plodov sa uskutočňuje od augusta do septembra, v závislosti od odrody.

nashi hruska pestovanie tipy 1

nashi hruska pestovanie tipy 2

Cudzoopelivosť

Aj keď šľachtenie nových samoopelivých odrôd rýchlo napreduje, najväčšou istotou je vysadiť dve a viac odrôd, ktoré kvitnú v rovnakom čase. Ak už ale v záhrade máte vysadenú klasickú hrušku, máte výhodu. Hrušky Nashi totiž opelia aj naše domáce odrody.

Plody a ich chuť

Plody majú neodolateľnú chuť, sú extrémne šťavnaté, sladké, osviežujúce a delikátne aromatické. Chuťou sa podobajú klasickej hruške, sú ale chrumkavejšie. Tvar je niečo medzi jablkom a hruškou, čo závisí od odrody. Šupka je oproti klasickej hruške hrubšia. Najrozšírenejšie druhy majú často krémovožltú, zelenú či jantárovú farbu s bielymi bodkami, ktoré sa nazývajú lenticely. Vo všeobecnosti platí, že menej výrazné lenticely sú znakom odolnejších odrôd. Plody sa konzumujú čerstvé, surové so šupkou. Môžete ich tiež piecť, grilovať a zavárať, pripravovať džúsy či smoothie. Celosvetovo sa ročne skonzumuje viac ázijských hrušiek ako tých klasických.

Zaujímavosť: V Japonsku sa šupka Nashi hrušiek takmer nikdy nekonzumuje.

nashi hruska pestovanie plody pouzitie 1

nashi hruska pestovanie plody pouzitie 2

Mimoriadne zdravé

Tieto nízkokalorické plody sú plné vitamínov skupín B, C, E a K, horčíka, selénu, vápnika, draslíka a vlákniny. Jedna hruška poskytne organizmu 8 – 10 % dennej dávky vitamínu C a 16 % dennej dávky vlákniny. Plody majú výborné odvodňovacie schopnosti a zaujímavosťou je, že pomáhajú urýchľovať odbúravanie alkoholu a znižujú dehydratáciu organizmu. Spomedzi zdravotných benefitov stojí za zmienku, že konzumácia Nashi hrušky podporuje imunitný systém a trávenie, hydratuje telo a bunky, obnovuje črevnú mikroflóru, prečisťuje močové cesty a obličky.

Skladovanie plodov

Ak chcete plody skladovať niekoľko mesiacov, ideálne je nechať ich pri teplote okolo nuly s vlhkosťou 90 – 95 %. Pri izbovej teplote vydržia chrumkavé približne dva týždne. Ázijské hrušky sa výborne pestujú nielen v teplých, južných oblastiach, ale i v stredných a vyšších polohách sa dočkáte krásnej úrody. Dôkazom je aj tento strom s bohatou úrodou, ktorý bol vysadený pred pár rokmi na Kysuciach.

nashi hruska nakup 1

nashi hruska nakup 2

Ak ste už presvedčení, že Nashi hruška nemôže vo Vašej záhrade chýbať, tu sú osvedčené odrody, ktoré Vás zaručene nesklamú :

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: