jablone odrodyOvocné stromy patria nepochybne do každej záhrady. Svoje nezastupiteľné miesto ako najpestovanejšie a najobľúbenejšie ovocie zastávajú práve jablone. Sú nenáročné na pestovanie a starostlivosť.

Či už sú pestované na juhu alebo na severe Slovenska, odvďačia sa Vám bohatou a pravidelnou úrodou. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a zdraviu prospešných látok sú jablká jedným z najzdravších druhov ovocia.

jablone odrody vyber

Existuje množstvo odrôd jabloní

Jedno z kritérií výberu je obdobie dozrievania. Pri letných odrodách jabloní je obdobie konzumnej zrelosti zhodné so zberom (do polovice augusta). U jesenných jabloní nastáva konzumná zrelosť 2 až 8 týždňov po zbere (koniec augusta až polovica septembra). Plody skorých zimných jabloní sú na konzumáciu vhodné o 8 až 12 týždňov po zbere (koniec septembra). Neskoré zimné jablká vydržia najdlhšie, a to až 12 – 24 týždňov po zbere, ktorý sa začína koncom septembra.

jablone odrody vyber2

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere jablone je podpník, ktorý má veľký vplyv na rast jablone, jej dlhovekosť, odolnosť voči suchu či nástup do rodivosti.

Medzi najčastejšie predávané podpníky patria:

  • M26 je slaborastúci podpník, avšak s bohatým koreňovým systémom. Umožňuje skorý nástup do rodivosti s vysokou kvalitou plodov. Je o niečo vyšší ako M9 – vhodný pre stĺpovité odrody.
  • M9 RN29 patrí medzi najbežnejšie jabloňové podpníky. Ide o taktiež pomalšie rastúci podpník, ktorého koreňový systém je citlivejší na sucho. Vyznačuje sa skorším nástupom rodivosti.
  • MM106  patrí medzi stredne bujne rastúce podpníky, ktorých nástup do rodivosti je zhruba od 3 rokov po vysadení. V období rastu rýchlo rastie, neskôr v čase plnej rodivosti si taktiež zachováva dostatočný rast.

Pokiaľ chcete jabloň pestovať na balkóne, terase či v menšej záhrade, na výber máte aj z mnohých stĺpovitých odrôd, ktoré oproti štandardným stromom v dospelosti dorastajú do menších rozmerov (max. 3 metre).

pestovanie jablone2

Pri výbere jablone je potrebné myslieť na opeľovacie pomery. Všetky pestované odrody jabloní sú cudzoopelivé (s výnimkou zopár odrôd) – základom vysokej úrody je dobré opelenie. Čím viac odrôd, tým je opelenie dokonalejšie.

Vhodný čas na výsadbu jabloní

Vhodným časom na výsadbu jabloní je podobne ako pri ostatných ovocných stromoch jeseň (koniec októbra a november). Vysádzame do dostatočne hlbokej a dva- až trikrát väčšej jamy, ako je samotný koreňový systém. Na dno jamy je vhodné pridať kompost a zastrihnúť hrubé korene vodorovným rezom. V čase zakoreňovania jablone je dôležitá pravidelná zálievka a počas vegetačného obdobia používanie vyváženého tekutého hnojiva.

Po výsadbe jabloní je dôležitý ich rez

V prvých troch, resp. štyroch rokoch robíme výchovný rez, ktorý má za cieľ založiť, resp. určiť základný tvar koruny. Počas ďalších rokov sa vykonáva udržiavací rez, ktorý sa nemusí vykonávať každý rok. Týmto rezom sa strom udržuje v dobrej kondícii a spočíva v odstraňovaní chorých, poškodených a zahusťujúcich konárov. Podrobnejší návod pre správne strihanie sme pre Vás už spracovali v článku „Výsadba a strihanie ovocných stromov – správny postup a užitočné rady". Prípadne navštívte naše záhradné centrum, kde Vám náš personál rád poradí, či už s rezom, prípadne samotným výberom jabloní.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk
sikovni.zahradnici.sk

Prečítajte si aj:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: