ovocne stromy vysadba strihaniePre správny rast a úrodnosť ovocných stromčekov je veľmi dôležitá výsadba a strihanie. V našom záhradnom centre nájdete mnoho rôznych druhov ovocných stromčekov.

Po správnom výbere, s ktorým ochotne poradíme, Vám prinášame pár užitočných rád, ako na to...

Výsadbová jama by mala byť dostatočné hlboká a veľká, väčšia než samotný koreňový systém. Na dno dáme kompost - buď granulovaný, alebo dobre uležaný hnoj. Kompost premiešame s troškou hliny. Nikdy nedávajte hnojivá priamo na korene, mohli by sa spáliť. Stromčekom tesne pred výsadbou zastrihneme hrubé korene vodorovným rezom a korene namáčame minimálne na 2 hodiny do vody (nie viac ako 24 hod.). Pri kvetináčových stromoch to robiť netreba. Nakoniec zahrnieme kvalitným záhradníckym substrátom. Ovocné stromy sadíme do sponu v rozostupoch 4-5 m x 3-4 m, v radoch 4-5 m od seba a na rozostupy jednotlivých stromov 2,5-3,5 m. Nezabúdajte ani na oporné kolíky, ktoré stromčeku na začiatok veľmi pomôžu.

sadenie ovocne stromy 1 

sadenie ovocne stromy 2

Pri jarnej výsadbe vytvoríme z pôdy okolo kmienka či kra zálievkový tanier. Ovocné (aj stĺpovité) ovocné stromy si vyžadujú pravidelnú zálievku po celý rok. Počas vegetačného obdobia približne každé 4 týždne je dobre dávať vyvážené tekuté hnojivo. Na jar ovocné stromy zakryte kompostom o hrúbke 2,5 až 5 cm.

Čo sa týka výsadby do kvetináča, minimálna šírka by mala byť 45 cm. V zimnom období si stromy vysadené v kvetináči vyžadujú zateplenie pretože sú náchylné na vymrznutie počas zimného obdobia. V najlepšom prípade je dobré stromy presunúť do interiéru (garáž, pivnica, kde teplota je cca 10 °C).

Po výsadbe stromov nás čaká strihanie. Je dôležité mať vždy ostré a čisté náradie.

PRVÝ REZ PO VYSADENÍ je takzvaný výchovný rez. Rez je potrebný na vytvorenie rovnováhy medzi koreňmi a korunou, aby sa stromček dobre zakorenil a koruna ho zbytočne na začiatok nevysiľovala. Cieľom je určiť základný tvar koruny a nosných vetiev.

-V prvom roku od výsadby ponechávame hlavný terminál a tri až štyri rovnomerne rozložené bočné výhony.

rez stromy prvy rok 1 

rez stromy prvy rok 2

- V 2. roku odstraňujeme prebytočné konkurenčné vetvy. Vyberieme si hlavný terminál a základné 4 bočné výhony. Na každej strane musíme mať po dve vetvy. Tie skrátime na 4-6 očiek tak, aby smerovali von z koruny. Terminál prispôsobíme bočným výhonom, aby presahoval cca 10cm, t. j. o 1/4 až 1/3 dĺžky. Vyberieme najslabšiu vetvu a skrátime ju zhruba o polovicu.

rez stromy druhy rok 1

rez stromy druhy rok 2

-V 3. roku postupujeme rovnako ako v roku druhom, avšak nerežeme tak hlboko a ponechávame aj slabšie konáre.
- Vo 4. roku odstránime prebytočné slabé vetvy iba u bujnejšie rastúcich stromčekov. Už v 5. roku by sme sa mali tešiť z prvých plodov.

Počas ďalších rokov je vhodné robiť udržiavací rez. Takýmto rezom u ovocných stromoch zaručujeme optimálne podmienky pre rast, rodivosť a kvalitu úrody. Odstraňujeme konáre, ktoré zahusťujú korunu. Aby sme mali korunu stále presvetlenú, odstraňujeme zatienené plodonosné oblúky. Skrátime kostrové konáre, bočné konáre a všetky výhony rastúce do vnútra koruny. Tento rez treba vykonávať každoročne.

rez ovocny strom 1 

rez ovocny strom 2

Pri starších ovocných stromoch sa odporúča vykonávať zmladzovací rez. Jeho cieľom je postupne odstrániť staré kostrové konáre. Po tomto reze strom vyženie nové vetvy, z ktorých môžeme určiť nový kostrový konár. Nezabúdajme na to, že všetky rezné rany treba vždy ošetriť štepárskym voskom.

autor, foto: Garden centrum - Záhradníci.sk

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: