trojak"Ak by ste chceli ísť na Veľký Polom a netušíte kadiaľ, nech Vám popis týchto trás slúži ako sprievodca." Vlado Trojak opisuje viaceré cyklotrasy na Veľký Polom.

Veľký Polom

Najprv pár zaujímavostí o Veľkom Polome samotnom a lokalitách na hrebeni, ktoré stoja za túru. Masív Veľkého Polomu sa nachádza v Beskydoch. Vrchol samotný dosahuje 1067 metrov nadmorskej výšky a prechádza ním štátna hranica medzi Slovenskom a Českou Republikou.

cyklotura velky polom 003Masív Veľkého Polomu vystupujúci z inverzie

Vo východnej časti vystupujú z hrebeňa vrcholy Kostelky a Skalka. Na západe sa hrebeň zvažuje smerom k Muřinkovému vrchu. V týchto miestach sa nachádzajú horské chaty Skalka, Severka a Kamenná chata s rozhľadňou Tetřev. Na úpätí Muřinkového vrchu stojí kaplnka. Významná časť hrebeňa je z juhu chránenou prírodnou oblasťou Kysuce a od severozápadu prírodnou rezerváciou Velký Polom.

cyklotura velky polom 035Prírodná rezervácia Velký Polom

Hrebeň Veľkého Polomu tvorí rozvodie medzi Dunajom a Odrou. Toľko by na úvod hádam aj stačilo.

Polom pešo

Zo Slovenska aj Českej Republiky na hrebeň vedie hneď niekoľko značených peších turistický trás. Modré a žlté z Korcháňa, z Megoniek a z Dolní i Horní Lomné. Červená trasa potom vedie z Mostov u Jablunkova, prechádza celým hrebeňom a pokračuje ďalej cez Muřinkový vrch, Burkov vrch a Malý Polom až na Biely Kríž, kde nekončí, ale pokračuje ďalej smerom na Bumbálku.

                značenie na vrchole

Polom na dvoch kolesách

Nás však viac zaujímajú prístupové cesty vhodné pre horské, ale aj cestné bicykle. Pre skúsených polomistov asi zbytočné čítanie, ale ak by ste chceli ísť na Veľký Polom a netušíte kadiaľ, nech Vám popis týchto trás slúži ako sprievodca. Dúfam že to nebude príliš zmätočné čítanie.


Raková (MTB / Cross)

Z Rakovej na Korcháň je to pomerne jednoduché stúpanie po asfalte, ktorý žiaľ už niečo pamätá. Nad Korcháňom sa začína prvé významnejšie stúpanie, zároveň so vstupom do lesa sa mení aj asfalt na šotolinovú lesnú cestu, ktorá nás dovedie až na miesto v mapách značené ako "Pod Polomom," ja mu však radšej hovorím "Krížne cesty," pretože sa tu napája trasa od sliezskych Šancí a zároveň sa nachádzame na ceste, ktorá vedie až do Olešnej. Toto miesto je výnimočné vďaka výhľadu na milošovskú dolinu, vidieť rybník a kostol a v diaľke tiež Veľkú Raču a masív Malej Fatry.

cyklotura velky polom 007milošovská dolina a Veľká Rača z Krížnych ciest

Po kratšom rovinatom úseku odbočíme doprava, kde začína prudšie stúpanie vedúce až k Medvedej skale. Tu od roku 2014 stojí skromná kaplnka zasvätená sv. Hubertovi, patrónovi poľovníkov.

cyklotura velky polom 015kaplnka na Medvedej skale

Tento úsek z Rakovej až ku kaplnke bol v roku 2015 oficiálnou trasou medzinárodných pretekov Uphill MTB Beskydy. V roku 2016, konkrétne 24. júla sa na nej bude pretekať opäť. Kedže som sa vlani zúčastnil, môžem tento pretek úprimne doporučiť všetkým cyklistom. Trasa nie je technicky náročná.

cyklotura velky polom 001počas pretekov, foto: Barbara Dominiak

My pri kaplnke nekončíme, krátky lesný zjazd nás privedie k serpentíne pod záverečným stúpaním. Kto čítal prvú časť tohoto blogu o Veľkom Polome tak už asi tuší, že bude nasledovať "Smrťák." Približne jeden kilometer dlhé stúpanie po asfalte, v polovici rozdelené krátkou "rovinkou." Stúpanie má priemer cez 9%, vo svojom maxime však dosahuje až 18%.

cyklotura velky polom 025profil záverečného kilometra, Smrťák

Konečne prichádzame na hrebeň Veľkého Polomu. Asi 200 metrov vľavo už vidno Kamennú chatu a novú rozhľadňu Tetřev.

cyklotura velky polom 033pri Kamennej chate

Ak pôjdeme rovno po širokej lesnej ceste, prídeme ku chatám Severka a Skalka. Z Rakovej na hrebeň je to 11,2 km.

cyklotura velky polom 024trasa a profil stúpania z Rakovej na hrebeň, všetky mapy zdroj: www.bikemap.net

Alternatívne trasy:

Cestou na Korcháň je možné odbočiť z hlavnej cesty smerom na Kykuľu, Prielač, Sagatku, a Kukolanku a prísť tak na Megoňky, odkiaľ tiež vedú cesty na hrebeň. Tieto alternatívne trasy sú však už dosť náročné. Strmé úseky v zložitejšom teréne preveria aj skúsenejších bikerov.

cyklotura velky polom 008osada Kukolanka pod Veľkým Polomom


Olešná (MTB / Cross)

Keď na Staškove odbočíme na Olešnú, prídeme po hlavnej asfaltovej ceste až do Jelitova, kde je kúsok od cesty po pravej strane kaplnka sv. Anny a zdroj výbornej pitnej vody.

cyklotura velky polom 005kaplnka sv. Anny v Jelitove

Kúsok za odbočkou ku kaplnke začína asfaltová lesná cesta. Je to 6 km dlhé nenáročné stúpanie lesom po takmer dokonalom asfalte. Cesta vedie okolo lesníckej chaty Backová. Privedie nás až na rázcestie kúsok pod Muřinkovým vrchom. My pokračujeme doprava po mierne rozbitej rovinatej ceste.

cyklotura velky polom 006výhľad na Korcháň a Kýčerku

Prídeme až ku prudkej ľavotočivej odbočke za lesom, ktorá vedie ku Medvedej skale a teda na trasu zhodnú s tou z Rakovej. Tieto miesta sú poznačené kalamitným výrubom, kvôli ktorému sa nám otvára výhľad do krajiny.

cyklotura velky polom 036veterná kalamita umožnila úchvatný výhľad

Od odbočky na Olešnú na hrebeň je to 18,0 km.

cyklotura velky polom 022trasa a profil stúpania z Olešnej na hrebeň

Alternatívne trasy:

Na rázcestí pod Muřinkovým vrchom je možné pokračovať do kopca ku kaplnke na hrebeni. Je tu križovatka niekoľkých trás.

cyklotura velky polom 017kaplnka na Muřinkovom vrchu

Nájdeme tu hneď dva zdroje pitnej vody, jeden cestou ku kaplnke, druhý priamo pri nej.

cyklotura velky polom 009studnička cestou ku kaplnke na Muřinkovom vrchu 

Od kaplnky sa vydáme doprava po hrebeni, buď cez samotný vrchol Veľkého Polomu, alebo po nenápadnej zvážnici pod hrebeňom. Prídeme tak až ku Kamennej chate. Prechod hrebeňom medzi kaplnkou a Kamennou chatou je technicky náročnejší, nevyhneme sa ani nezjazdným úsekom. Môžu tu byť aj popadané stromy cez cestu. Detailnejšie tento úsek popíšem neskôr.


Megoňky (MTB / Cross)

Z Megoniek máme niekoľko možností ako sa dostať na hrebeň. Ako začiatok stúpania označme odbočku na Milošovú. Ideme necelých päť kilometrov po hlavnej ceste, potom odbočíme k Milošovskému rybníku. Po úzkej ceste pomedzi domy nad rybníkom sa dostaneme až na Vyšné Megoňky.

cyklotura velky polom 026Milošovský rybník

Tu určite stojí za návštevu lom Padyšák s výskytom známych kamenných gulí. V lome samotnom už je dobre viditeľná len jedna veľká guľa, za ktorou trčí zo zeme ešte kúsok druhej. Ďalšie gule sú v hore nad lomom, kde sa žiaľ s bicyklom nedostaneme.

                Kamenné gule na Megoňkách

Krátka kamenistá cesta nás prevedie cez štátnu hranicu do osád Filůvka a Motyčanka, za ktorými sa napojíme doľava na veľmi kvalitnú lesnú asfaltku stáčajúcu sa na západ, kopírujúc štátnu hranicu a Milošovský potok.

cyklotura velky polom 020Milošovský potok

Na konci asfaltky, na hraničnej čiare, nás čaká klasická lesná cesta, často vlhká, alebo výnimočne aj jemne rozbahnená, ale i tak dobre zjazdná.

cyklotura velky polom 010medzi lesnou asfaltkou a Krížnymi cestami

Približne 600 metrov dlhé mierne stúpanie nás privedie na Krížne cesty (predstavené pri trase z Rakovej), odkiaľ pokračujeme po už známej trase k Medvedej skale a Kamennej chate. Od odbočky na Milošovú na hrebeň je to 15,6 km.

cyklotura velky polom 021trasa a profil stúpania cez Megoňky

Alternatívne trasy:

Nad rybníkom, na Vyšných Megoňkách sa môžeme vydať doľava, kde prídeme až na Korcháň. Tam pokračujeme po rakovskej trase. Nie je nutné spúšťať sa až ku kostolu, ale za krížikom môžeme pokračovať strmým kopcom cez lúku pri osade Bednárka až ku Chate Dolina.

                cez lúku do kopca ku Chate Dolina

Ďalší variant vedie z Vyšných Megoniek cez osady Padyšákovci, Bazgerku a cez samotu Lučisko. Cesta vedie lúkami a lesom a profilom patrí medzi náročnejšie, aj preto, že sa na nej drží dlho voda. V každom prípade sa napája na rakovskú trasu kúsok pod Krížnymi cestami.

cyklotura velky polom 012lesná cesta nad Lučiskom

Nekončíme. Z Vyšných Megoniek cez osady Filůvka a Motyčanka sa dostaneme na už spomínanú lesnú asfaltku, ale ak z nej odbočíme pri info tabuli CHKO Beskydy na šotolinu doprava, dostaneme sa po asi 1,6 kilometrovom stúpaní na asfaltovú cestu vedúcu z Dolní Lomné resp. z Mostov u Jablunkova, ktorá stúpa až ku Kamennej chate. Túto asfaltovú "magistrálu" si predstavíme o chvíľu.

cyklotura velky polom 031tabuľa CHKO Beskydy

Ak nechceme ísť okolo rybníka na Vyšné Megoňky, môžeme ísť celý čas po hlavnej milošovskej ceste, ktorá nás bezpečne privedie buď na Megoňky, alebo cez bývalú colnicu do Šancí, kde za základnou školou odbočíme doľava a tra-dá, sme na luxusnej lesnej asfaltke čo kopíruje štátnu hranicu a Milošovský potok.


Asfaltová magistrála (MTB / Cross / roadbike)

Magistrálou v tomto prípade samozrejme myslím úzku, pomerne kvalitnú asfaltovú cestu s minimálnym výskytom osobných a iných vozidiel. Príležitostne hlavne z jari a na jeseň môže byť znečistená prácami súvisiacimi s ťažbou dreva.

cyklotura velky polom 013letná búrka na magistrále

Je to jediná cesta na hrebeň zjazdná na cestnom bicykli. Začína v Dolní Lomné, ale v Mostoch u Jablunkova sa dá na ňu napojiť vľavo pred železničným podjazdom. Na križovatke za železničnou stanicou je možné odbočiť doľava k Chate Zuzane, alebo pokračovať rovno. Obe cesty nás napoja na magistrálu. Cesta okolo chaty Zuzany je dosť strmá (pri dĺžke 900 m má priemerný sklon 12%). Na cestnom bicykli je určite príjemnejšie voliť prejazd križovatkou rovno (priemerné stúpanie 8%).

cyklotura velky polom 039stúpanie okolo Chaty Zuzana

Asfaltová magistrála nás s už príjemným stúpaním dovedie až ku Kamennej chate. Jej súčasťou je aj záverečné kilometrové stúpanie Smrťák (spomenutý vyššie).

cyklotura velky polom 014výhľad na Kysuce z magistrály

Od odbočky v Dolní Lomné má magistrála na hrebeň 12,8 km. Od odbočky v Mostoch u Jablunkova potom 9,9 km (okolo Chaty Zuzany 8,3 km).

profil magistralatrasa a profil stúpania z Dolní Lomné, červenou vyznačené napojenia v Mostoch u Jablunkova

Alternatívna trasa:

Alternatívna trasa už nie je vhodná pre cestné bicykle. Z magistrály sa dá odbočiť doprava na značenej odbočke ku chate Skalka. Je tu šotolinová cesta v dĺžke 3,3 km, ktorá nás vedie ku chate Skalka. Priemerné stúpanie tohoto úseku je 5%, ale obsahuje, hlavne zo začiatku, aj pasáže cez 10%.

cyklotura velky polom 037šotolinová cesta ku chate Skalka

V súvislosti s touto alternatívnou trasou je potrebné uvedomiť si, že niektoré trasy je možné nádherne kombinovať. V tomto prípade sa napríklad môžeme cez Vyšné Megoňky, okolo tabule CHKO Beskydy napojiť na magistrálu a z nej po chvíli odbočiť smerom ku Skalke. To je to krásne na zdolávaní kopcov ako Veľký Polom. Možnosť zvoliť si zakaždým trochu inú trasu a nechodiť tam stále po tej istej, ktorá časom zovšednie.


Hrebeňovka po červenej (MTB)

Hneď úvodom priznávam že túto trasu zatiaľ celú prejdenú nemám. Ani pešo ani na bicykli. Je to trasa ktorú som spomenul v úvode v časti Polom pešo. Cyklisti ju jazdia od Bieleho Kríža ku kaplnke na Muřinkovom vrchu a opačne. Treba tu mať zvládnutý jazdecký štýl v náročnejšom teréne. Nepríjemnosťou sú často nezjazdné úseky kvôli spadnutým stromom. Veľký Polom nedostal svoje meno len tak pre nič. Ak by som túto hrebeňovku niekedy absolvoval celú, určite o nej niečo napíšem.

cyklotura velky polom 004vľavo vidno popadané stromy cez cestu


Dolní a Horní Lomná (MTB / Cross)

Na hrebeň Veľkého Polomu samozrejme vedie viacero ciest aj zo sliezskej strany kopca. Vyskúšanú v smere zhora na dol mám len jednu. Začína v centre Dolní Lomné. Je tam viacero asfaltových cestičiek ktoré sa napokon spájajú pred lyžiarskym strediskom Ski areál Severka.

                dole je Ski areál Severka

Od tohoto strediska vedie nahor poriadne strmá lesná cesta ku chate Skalka.

cyklotura velky polom 029chata Skalka

Do Ski areálu je možné dostať sa aj skratkou z Mostov u Jablunkova po ďalšej lesnej ceste. Keď sa vyberieme po magistrále z Mostov u Jablunkova smerom na Dolní Lomnú, narazíme po chvíli na križovatku v lokalite Pod Skalkou. Tu odbočíme vľavo a pokračujeme až ku zjazdovke.

cyklotura velky polom 019pod Skalkou doľava

Z Horní Lomné vedie cez Přelač cesta až ku kaplnke na Muřinkvom vrchu. Je to vlastne úsek po žltom turistickom chodníku. Cyklisti od Horní Lomné ju aj hojne využívajú, ale keď pri kaplnke občas nejakých stretnem, tak zatiaľ všetci hore tým kopcom išli pešo vedľa bicykla. Bude to poriadna stena. Keď píšem o Horní Lomné, je to už celkom zachádzka. Z Čadce od Mestského Úradu po hlavných cestách cez Milošovú a Dolní Lomnú to je cez Přelač ku kaplnke 31 km.

cyklotura velky polom 011údolím Lomné vedie pekná cyklotrasa

V každom prípade celodenný cyklovýlet cez údolie Lomné je veľmi pekný a spojený s návratom na Kysuce cez hrebeň Veľkého Polomu môže byť aj lákavý.cyklotura velky polom 023okruh z Čadce cez Dolní Lomnú, Přelač a Muřinkový vrch


Hrebeň Veľkého Polomu a jeho vrchol (MTB)

Jedna vec je dostať sa na hrebeň, druhá vec je prejsť si ho od horských chát až ku kaplnke na Muřinkovom vrchu. Viem že jestvuje akási zvážnica popod vrchol, ale nepoznám ju a tak o nej ani písať nemôžem. Myslím, že každý kto rád zdoláva hory jednoducho necúvne pred možnosťou vydriapať sa až na samotný vrchol kopca, hoci to môže byť dosť náročné. Sám som zdolal vrchol Veľkého Polomu na MTB až pri svojom 43 výjazde! A stálo to za to.

Áno, sú tam aj pasáže ktoré nie sú vizuálne pekné. Popadané stromy, alebo sucháre trčiace zo zeme. Ako v apokalyptickom filme po páde meteoritu. Ale je tu aj veľa fotogenických lokalít, rôznych skalných útvarov a dokonca aj pár výhľadov.

cyklotura velky polom 028skaly popri cestičke

Čo na tom že občas treba zosadnúť a bicykel vyniesť či potlačiť. Za ten pocit to stojí. Ten pocit na samotnom vrchole, keď som sa zapísal do vrcholovej knihy, urobil obligátne foto, sadol si a vychutnával kúzlo okamžiku.

cyklotura velky polom 018v pozadí obrys Lysej hory

cyklotura velky polom 038trail po hranici ku kaplnke na Muřinkovom vrchu

Úsek medzi horskými chatami mám tiež rád, je to pohodová lesná cesta s jedným krátkym ale prudkým stúpaním. Od všetkých chát je výhľad, najkrajší asi od Severky na Sliezsko.

cyklotura velky polom 030výhľad zo zjazdovky pri Severke

Pri Kamennej chate stojí rozhľadňa Tetřev, nesie meno po horskej chate čo tam dlhé roky stála. Rozhľadňa je to pekná, akurát škoda že nie je o pár metrov vyššia, pretože v súčasnosti lepšiemu výhľadu už bránia ihličňany. Napriek tomu je toho vidieť stále dosť. Keď sa zadarí, tak okrem Malej Fatry, Slavíča a Kozubovej vidno aj Lysú horu a dokonca sa mi podarilo zhliadnuť aj Západné Tatry.

cyklotura velky polom 032vľavo Tatry, vpravo Malá Fatra


Ktorá je najlepšia

Odpoveď na túto otázku si musí dať každý sám. Mám rád viacero cestičiek vedúcich hore, s obľubou si aspoň jeden či dvakrát do roka prejdem tú trasu, ktorou som sa ku Kamennej chate dostal prvý krát. Koniec koncov, píšem o nej obšírne v prvej časti. Je to variant poza školu v Šanciach, po lesnej asfaltke a lesnom úseku na Krížne cesty a odtiaľ cez Medvediu skalu a Smrťák ku Kamennej chate. Najviac mám ale najazdené z Mostov u Jablunkova po asfaltovej magistrále. Stúpanie od odbočky v Mostoch ku Kamennej chate má presne 10 km a tak je to vždy pre mňa výzva na pokorenie buď osobného rekordu (42 minút a 17 sekúnd), alebo aspoň snaha zmestiť sa do časového limitu 50 minút. Vtedy som spokojný :)

Prečítajte si ďalšie zaujímavé články Vlada Trojaka:

 Autor a foto: Vlado Troják
ďalšie cyklopotulky nájdete aj na blogu: vlado3.blogspot.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: